Neste frist: mandag kl 24
Allerede mandag er det klart for nytt nattskift hos Riksmekleren. Da skal lønnsoppgjøret for bygningsarbeiderne avgjøres.
einar.fjellvik@lomedia.no
Sentrale temaer fra meklingen for de fire frontfagene, som regulering av forholdene for leiearbeidere og lønnet pappapermisjon, vil prege meklingen for byggfagene også.
Byggebransjen er trolig den bransjen der leiearbeiderproblematikken står aller mest sentralt. En undersøkelse kunnskapssentret De Facto gjennomførte i fjor høst viste at i Oslo-området var det dobbelt så mange bygningsarbeidere ansatt i de seks største bemanningsforetakene som hos de seks største entreprenørene.
I tillegg vil minstelønna blir et viktig tema i denne meklingen. Det er ikke mange fast ansatte bygningsarbeidere som går på minstelønn, men fordi denne tariffavtalen er allmenngjort utgjør den tariffestede minstelønna et felles lønnsgulv for alle landets bygningsarbeidere – enten de er omfattet av tariffavtale eller ikke. Å få hevet minstelønna betyr derfor at man også gjør det mindre lønnsomt å drive sosial dumping.
Mekler i dette oppgjøret er Carl Petter Martinsen, og han har frist til mandag kl 24 med å lose partene fram til et anbefalt meklingsforslag. Mislykkes han har Fellesforbundet varslet at 14.800 av til sammen 18.800 medlemmer i denne bransjen blir tatt ut i streik fra tirsdag morgen.
– Streikeliste: Se oversikten over hvilke bedrifter det er varslet streik i.
Hotell og restaurant
To dager senere er det innspurt i meklingen for de ansatte i hotell- og restaurantnæringen. Her er det først og fremst lønnstilleggene – og i særdeleshet minstelønna – det handler om. Næringen har alltid vært en utpreget lavlønnsnæring, og situasjonen har bare blitt verre.
En sammenlikning av lønnsnivåer som LOs samfunnspolitiske avdeling gjorde for kort tiden viste at lønnsnivået i hotell- og restaurantbransjen i løpet av 2000-tallet har sunket fra omkring 85 % av industriarbeidernes lønn til under 80 %.
Landsmøtet i Fellesforbundet i fjor gikk inn for å heve lønna til lavlønte til 95 % av industriarbeiderlønn. Noe som har fått flere avdelinger i Fellesforbundet til å kreve lønnstillegg på 20 kroner timen i årets lønnsoppgjør.
Lønnskrav i denne størrelsesorden ble blankt avvist av NHO Reiselivs forhandlingsleder, Jostein Hansen ved forhandlingsstart.
Mekler Nils Dalseide har nå frist til onsdag 18. april kl 24 med å finne en løsning forhandlerne fra Fellesforbundet og NHO Reiseliv kan anbefale. Mislykkes han har Fellesforbundet varslet at 2.348 ansatte ved over 200 spisesteder, kantiner og hoteller i Rogaland, Hordaland og de to trøndelagsfylkene blir tatt ut i streik fra torsdag morgen.
– Streikeliste: Se oversikten over hvilke bedrifter det er varslet streik i.
Byggeindustrien
Også i lønnsoppgjøret for de ansatte i byggeindustrien er forhandlingene brutt og mekling i gang. Ingen av partene har så langt krevd at meklingen avsluttes. Dermed er det heller ikke satt noen siste frist for når den må være avsluttet.
Også i dette oppgjøret er heving av minstelønna et sentralt krav. Utfordringen er at byggeindustrien består av en rekke bransjer med høyst ulikt lønnsnivå, med betongprodusentene på topp og sagbrukene på bunnen av skalaen. Fellesforbundet har derfor krevd å få inn i tariffavtalen en garantiordning som skal sikre at gjennomsnittslønna på den enkelte bedriften ikke sakker for langt etter gjennomsnittet i bransjen. Det er ventet at dette kravet blir den leieste nøtta å knekke.
Lønnsoppgjøret for byggeindustrien omfatter 6.300 medlemmer i Fellesforbundet, og mekler er Mats Stensrud.
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
Ansatte i Frelsesarmeen er blant dem som blir tatt ut i streik etter at NHO og Fagforbundet ikke kom til enighet i oppgjøret for private behandlingsinstitusjoner.
Eirik Dahl Viggen
Streik i private omsorgsbedrifter
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
En forhøyet dagpengesats er viktig for å sikre lavtlønte gjennom koronakrisa, ifølge tillitsvalgt Djevat Hisenai.
Håvard Sæbø
Permittere og ledige får beholde dagpengesatsen: – Nå slipper de å leve under fattigdomsgrensa
Så sent som søndag sa Erna Solbergs regjering at det foreløpig ikke var aktuelt med en forlengelse av ordningen. Nå har de snudd.
Leif Martin Kirknes