Vil ha EØS-alternativer på bordet
Mens regjeringen vil utrede EØS-avtalens konsekvenser, er ei prosjektgruppe - der flere LO-forbund deltar - allerede i gang med sin egen utredning; alternativer til EØS.
ahr@lomedia.no
Skal EUs prinsipper om fri flyt stå sterkere enn ILO-konvensjoner? Det er ett av spørsmålene prosjektgruppa som utreder EØS-alternativer stiller.
– Vi synes det blir vanskelig å føre en skikkelig EØS-diskusjon dersom ikke også alternativene ligger på bordet, sier Jan Olav Andersen, som er EL & ITs representant i styringsgruppa, der også Bondelaget, Nei til EU og Fagforbundet er representert.
Starter diskusjon
Ved siden av selve utredningen, som skal ledes av Sigbjørn Gjeldsvik, planlegger prosjektgruppa en møteserie som både skal opplyse og sette i gang debatt. Det første seminaret er allerede førstkommende mandag, den 17. januar, og vil ta for seg ILO-konvensjon 94.
Konvensjonen ble vedtatt i 1949 og krever at når offentlige organer setter bort arbeid skal arbeidstakerne ha lønns- og arbeidsvilkår på lik linje andre innen samme bransje. Som en konsekvens av dette bestemte regjeringen for to år siden at selskaper som skal levere anbud til offentlig sektor, må gi sine ansatte lønns-og arbeidsvilkår i tråd med tariffavtalen på området.
Det godtok imidlertid ikke EUs overvåkningsorgan ESA, som mente dette var i strid med EUs regler om fri flyt av varer og tjenester. Resultatet var at regjeringen i sommer foreslo å endre forskriften slik at bare noen sektorer blir omfattet av kravet. Elektrobransjen er blant sektorene regjeringen foreslo unntatt.
– EL & IT Forbundet har protestert mot dette, og krever at elektro må være med. I seminaret på mandag ønsker vi å problematisere dette videre. Her er det to ulike regelverk som står mot hverandre, og vi mener det må være en selvfølge at ILOs konvensjoner har forkjørsrett, sier Jan Olav Andersen.
Alle er med
Seminaret vil bruke god tid på problemstillingen. På programmet står blant annet LO-sekretær Trine Lise Sundnes, som vil si mer om ILO og konvensjonenes betydning. ESA-president Per Sanderud vil presenterte ESAs syn på saken, mens advokatene Geir Høin og Kurt Weltzien fra henholdsvis Fagforbundet og NHO vil komme med motpartenes syn på forskriften om lønns- og arbeidsvilkår i offentlige kontrakter. Seminaret holdes på Håndverkern i Oslo.
Mest lest
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan gjøre det vanskelig for Wizz Air i Norge
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
OVERRASKET: Tillitsvalgt for vaktmestertjenesten, Geir Tjøstheim, og tillitsvalgt for renholdsarbeiderne, Jana John, begge for Fagforbundet, fikk ikke vite om privatiseringen før avgjørelsen var tatt.
Strandbuen/Stine Serigstad
Geir og Jana fikk sjokkbeskjed: – Jeg har tenkt at jobben min er trygg fordi jeg jobber i kommunen
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren: – En stor lettelse
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Debatt
Tidligere professor i samtidshistorie ved Høgskolen i Innlandet.
Høgskolen i Lillehammer (HiL)
«Det som har skjedd, er at staten har konfiskert hele tjenestepensjonen min», skriver Paul Knutsen
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) kommer med nye grep for arbeidsledige. (Arkivfoto)
Thomas Brun / NTB
Maksperioden på dagpenger forlenges. Se hvem det gjelder
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Hva blir pensjonen på? Her får du nyttig info.
Colourbox
Nær halvparten vet ikke hva de får eller trenger i pensjon
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie