Solgt de mest sårbare
Hvis vi ideologisk var i mot privatisering, ville vi vel aldri konkurranseutsatt de svakeste i samfunnet? Eller?
sym@lomedia.no
At det eksisterer private barnevernsinstitusjoner har alltid forundret meg. Jeg forstår naturligvis hvorfor det er et marked og at det kan være lukrativt. Men at de eksisterer i et velferdssamfunn hvor arbeiderbevegelsen har hatt den tyngste hånden på rattet, er nesten uforståelig. Hvor går den ideologiske skillelinjen mellom våre mest sårbare barn og omsorgen for vår gamle bestemor som vi nekter å sette på anbud?
Det eneste svaret jeg finner troverdig er at det ikke finnes noen ideologi. Den konklusjonen styrkes av en artikkel i siste utgave av Fontene, som du også kan lese på FriFagbevegelse.no. Her dokumenterer Fontene at kommunene kjøper mer privat barnvern, helse og omsorg enn noen gang tidligere. Fire år med en rødgrønn regjering har bidratt til at innkjøpene er opp 39 prosent. Ifølge Fontene og kommunenes innrapportering til staten brukte kommunene 7,8 milliarder kroner på kjøp av tjenester fra private selskaper og stiftelser; opp fra 5,6 milliarder kroner for fire år siden.
Det er riktig nok en viss forskjell mellom graden av innkjøp ut fra om det er en høyrestyrt kommune eller om den er venstrestyrt. Arbeiderparti-styrte Kongsvinger bruker for eksempel mer penger per innbygger på private tjenester enn høyborgen til Fremskrittspartiet, Os i Hordaland. Og i Kongsvinger har veksten vært på 31 prosent siden 2005, godt over prisveksten i samfunnet. Kongsvinger-ordfører Arve Bones har neppe en dårligere ideologisk forankring enn andre rødgrønne ordførere rundt om i landet.
Jeg tror heller ikke han føler mindre omsorg for barn eller eldre. Privatiseringen er et resultat av at det offentlige over lang tid har sviktet sin oppgave og private løsninger har vokst fram for å dekke et helt nødvendig behov. De som arbeider i private institusjoner har den samme faglige kompetansen, det samme engasjementet og den samme yrkesstoltheten som sine offentlige ansatte kolleger. Om noe har de privat ansatte dårligere lønns- og arbeidsvilkår fordi deres private eiere skal tjene penger på driften. Og det er her ideologien skal ligge. Ingen skal tjene penger på andres armod – enten de er et sårbart barn eller en omsorgstrengende bestemor.
Det er ingen tvil om at den rødgrønne regjeringen prioriterer offentlig løsninger framfor skattelette og privatisering. Men det er ute i kommunene de må løse oppgavene med de bevilgningene de har til rådighet. En rødgrønn regjering gir ikke nødvendigvis rødgrønn velferd og omsorg. Og det viktigste er kanskje ikke ideologi, men at de som trenger hjelp får hjelp?
Mest lest
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
Bent Høie
Leif Martin Kirknes
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
HOVEDTILLITSVALGT: Lærer Christian Holstad Lilleng ble fratatt 6.000 i lønn ved tap av funksjonstillegg etter kommunesammenslåing mellom kommunene Haram og Ålesund. Han nekter å godta kuttet.
Privat
Lønnskutt for lærere: Viktig møte avgjør
Bjørn Inge Bergestuen/Frp
Frp skeptisk til feriepenger for dagpenge-mottakere
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen