Hardt å være IT-sjef
Fire av fem norske IT-sjefer melder om økt arbeidsmengde og flere krav fra bedriftsledelsen.
Det kommer fram i en undersøkelse Medialect har gjennomført for IT-konsulentselskapet Steria. Hele 80 prosent av IT-sjefene som deltok i undersøkelsen erklærte seg helt eller delvis enig i at arbeidsoppgavene har økt de siste årene, uten at ressursene har økt tilsvarende.
– IT-avdelingen må stadig vekk finne måter å skvise mer ut av de samme ressursene på, sier markeds- og kommunikasjonsdirektør Anders Lindgren i Steria til Pressenytt.
Gjensidig forståelse
Dette er likevel ikke så dramatisk som det kanskje høres ut, mener Lindgren.
– Stadig flere bedriftsledere krever å få mer igjen for IT-investeringene sine, og ofte er potensialet absolutt til stede for effektivisering. Stikkordene er gjensidig forståelse – IT-sjefen må forstå bedriftens forretningsutfordringer, og ledelsen bør sette seg inn i bedriftens IT-utfordringer og legge klare føringer, påpeker Lindgren.
Det er mye som tyder på at denne gjensidige forståelsen allerede er på plass. I undersøkelsen svarer hele 77 prosent av IT-sjefene at bedriftsledelsen i stor eller ganske stor grad er lydhør for IT-avdelingens ønsker og behov. Bare tre prosent føler at de ikke møter noen forståelse fra toppledelsen.
Moderne IT-avdeling
– De siste ti årene har IT-sjefrollen blitt stadig mer profesjonalisert. Det er lenge siden IT-folkene satt med obskure t-skjorter isolert i et kott og spiste kald pizza. En moderne IT-avdeling sitter i bedriftens hjerte og leverer viktig støtte til forretningskritiske funksjoner. Å få toppledelsen til å se potensialet som ligger i IT-avdelingen har tatt lengre tid, men undersøkelsen vår antyder at det har vært en utvikling, sier Anders Lindgren til Pressenytt.
Samtidig som IT-sjefen møtes med stadig flere krav, får han eller hun også mer ansvar på arbeidsplassen sin. Stadig flere IT-sjefer sitter i ledergrupper og er med på å fatte beslutninger langt utenfor sitt tradisjonelle ansvarsområde.
Lindgren mener større makt og strengere krav passer sammen som hånd i hanske.
– Å gi ansatte mer innflytelse har vært en trend i arbeidslivet i flere år. Samtidig forventes ansatte i langt større grad å ta ansvaret for bedriftens bunnlinje. Her har nettopp en IT-sjef med forretningskompetanse mye å bidra med, sier han. (ANB)
Pressenytt skriver og distribuerer nyhetsartikler til norske medier på vegne av oppdragsgivere. Denne artikkelen er skrevet på oppdrag for Steria.
Mest lest
Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.
Ida Bing og husleie.no
Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre
STENGT: Klokka 12 lørdag formiddag stengte butikkene i Oslo og ni nabokommuner. Dagligvarebutikker og apotek er det eneste unntaket.
Lene Svenning
Nytt korona-sjokk: Tusenvis av ansatte i varehandelen på Østlandet står i fare for å bli permittert
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
RÅD: Meld deg inn i ei fagforeining, sjekk dokumentasjonen, ikkje ver redd for å stille spørsmål og frem lønnskrav så tidleg som mogleg. Det er råda frå Monica Hanssen og organisasjonsarbeidar Knut Skåle i Fellesforbundet.
Tormod Ytrehus
Sjåfør Monica får etterbetalt 82.000 kroner: – Det er ikke gøy å gå til sak, men det skal være lov å være syk
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
STENGES: Kjøpesentrene i nye 15 kommuner på Østlandet holder stengt fra og med mandag.
Erlend Angelo
Permitteringer i vente i ytterligere 15 kommuner: – Det er dramatisk å stenge ned kjøpesentrene
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen
Frp ville ikke være med på å forlenge AAP-perioden
Koronapandemien har bokstavelig talt kostet både helsedirektør Bjørn Guldvog og FHI-direktør Camilla Stoltenberg dyrt, i form av titusenvis av overtidstimer til både ledere og øvrige ansatte. Den regningen må også helseminister Bent Høie (her på skjermen bak) forholde seg til.
Lise Åserud / NTB
FHI-ansatte jobbet over 300 timer overtid i 2020 – ledere fikk millioner i kompensasjon
Kronikk
De polske arbeiderne nektet å være servile da de ble advart mot å «bite hånda som matet dem». Jeg har dessverre ingen slike forventninger til Høyre, skriver Jonas Bals.
Tormod Ytrehus
«Laksemilliardæren betaler Høyres valgkamp, men ikke lønn til sine polske ansatte»
Kommentar
Erna Solberg sa selv fra Stortingets talerstol at hun vet at krisen slår skjevt ut, skriver Tirild Rustand Halvorsen. (Arkivfoto)
Jan-Erik Østlie
«Regjeringen snakker som om deres egen kompensasjonsordning er perfekt. Det er den ikke»
Bent Høie
Leif Martin Kirknes
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
BESKYTTER ARBEIDSPLASSER: Rune Mjelde (til venstre), hovedtillitsvalgt i Store Norske, og Svein Jonny Albrigtsen, leder av LO Svalbard, mener at det fortsatt kan hentes ut kull fra Gruve 7 på Svalbard selv om kullkraftverket i Longyearbyen legges ned.
Katharina Dale Håkonsen
Rune og Svein Jonny kjemper for arbeidsplassene i den siste norske kullgruva på Svalbard
FERDIG: Deni Taramov er ferdig for student for denne gang. Nå søker han jobber.
Marius Fiskum
Deni ble permittert uten dagpenger og så seg nødt til å slutte på studie: – Jeg følte på en skam
Se bildene
Kronprins Haakon møtte onsdag fem ansatte i Sporveien for å høre om hvordan de har holdt hjulene i gang i kollektivtransporten i Oslo gjennom hele koronapandemien. De ansatte var representert med en trikkefører, en servicemedarbeider, en baneansatt, en bussjåfør og en konserntillitsvalgt i Sporveien
Lise Åserud / NTB
Trikkeførere og bussjåfører fikk takk av kronprinsen for å holde hjulene i gang under pandemien
Joe Biden må være modig og handle raskt, mener fagforeningsleder i amerikansk LO, Cathy Feingold.
NTB Scanpix
Her er amerikansk fagbevegelses krav til Joe Biden
Gapet øker mellom de som tjener minst og de som tjener mest. Det haster å få snudd utviklingen, mener SV-nestleder Kirsti Bergstø. (Arkivfoto)
Ole Palmstrøm
Lavtlønte blir hengende etter. Dette vil SV gjøre for å snu utviklinga
VIL IKKJE HA LÅN: – Det er fint med stipend, men det er framleis urettferdig at vi som har betalt skatt og arbeidd ikkje får støtta vi burde fått, seier student og permittert hotellkokk Nathalie Mercadal.
Tormod Ytrehus