– Kun til nordmenn
Kontantstøtten skal bare gå til norske statsborgere. Det foreslår Fremskrittspartiet.
kjell.werner@anb.no
– Kontantstøtten bidrar til å holde innvandrerkvinner hjemme og fører til at innvandrerbarn ikke lærer seg norsk. Derfor må kontantstøtten avgrenses slik at den bare går til norske statsborgere, sier stortingsrepresentant Per-Willy Amundsen (Frp) til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
Frp-talsmannen viser til at flere offentlige utvalg har anbefalt å fjerne kontantstøtten siden denne ordningen motvirker integrering. Men Fremskrittspartiet vil ikke fjerne kontantstøtten, bare målrette den mot norske statsborgere.
Ønsker valgfrihet
– Det blir feil å straffe nordmenn som ønsker valgfrihet i familiesituasjonen bare fordi ordningen hemmer integrering av innvandrere ved å holde innvandrerkvinner borte fra arbeidslivet, sier Amundsen.
– Det er et gode at foreldre som vil tilbringe tid med sine barn i de første leveårene tilbys muligheten til dette. Men for noen foreldre er barnehage kanskje det beste både for dem selv og for deres barn. Det gjelder spesielt for foreldre med landbakgrunn utenfor Europa, sier Frp-talsmannnen.
– Hva sier du til innvendingen om at kontantstøtten vil gå til innvandrerforeldre som er norske statsborgere?
– Med Frps system vil de ikke bli norske statsborgere før de er godt integrert, og dermed er dette ikke noe problem, sier han.
Problemet EØS
Amundsen mener at også borgere i andre EØS-land bør omfattes av en slik innstramming, men innrømmer at det ikke er gjort i en håndvending.
– Det blir et langt lerret å bleke. Norge må ta et initiativ overfor EU i dette spørsmålet. Flere EU-land sliter med samme problemstilling som Norge når det gjelder eksport av offentlige velferdsordninger, sier Amundsen.
– Ser du noen rasistiske trekk ved i praksis å fjerne kontantstøtten for ikke-vestlige innvandrere?
– Nei. Her velger vi å trekke et skille mellom de som er norske statsborgere og de som ikke er det. Vi skjeler ikke til hudfarge, men tar utgangspunkt i et objektivt begrep, hevder Amundsen.
– Mange land foretar slike avgrensinger. Her i Norge må man jo eksempelvis være norsk statsborger for å kunne stemme ved stortingsvalg, sier Frp-representanten.
Kvinnefrigjøring
«Spesielt for kvinner fra land med patriarkalske strukturer er det viktig at det offentlige legger forholdene stil rette for en integreringsprosess som bidrar til å frigjøre kvinnene økonomisk», heter det i Frp-forslaget.
Her vises det til at storsamfunnet har en forventning om at også kvinnene deltar i arbeidslivet.
«Samtidig er det viktig at barna så tidlig som mulig gis mulighet til å ta del i aktiviteter utenfor husets fire vegger», mener Frp. (ANB)
Mest lest
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan gjøre det vanskelig for Wizz Air i Norge
OVERRASKET: Tillitsvalgt for vaktmestertjenesten, Geir Tjøstheim, og tillitsvalgt for renholdsarbeiderne, Jana John, begge for Fagforbundet, fikk ikke vite om privatiseringen før avgjørelsen var tatt.
Strandbuen/Stine Serigstad
Geir og Jana fikk sjokkbeskjed: – Jeg har tenkt at jobben min er trygg fordi jeg jobber i kommunen
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren: – En stor lettelse
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Debatt
Tidligere professor i samtidshistorie ved Høgskolen i Innlandet.
Høgskolen i Lillehammer (HiL)
«Det som har skjedd, er at staten har konfiskert hele tjenestepensjonen min», skriver Paul Knutsen
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) kommer med nye grep for arbeidsledige. (Arkivfoto)
Thomas Brun / NTB
Maksperioden på dagpenger forlenges. Se hvem det gjelder
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Bent Høie
Leif Martin Kirknes