Tar opp Bellona-kritikken
Sp-leder Liv Signe Navarsete vil ta opp kritikken mot miljøbevegelsen med olje- og energiminister Ola Borten Moe (Sp).
Borten Moe sa denne uka at han har sett seg lei på motstanden fra miljøbevegelsen mot å investere i nytt høyspentnett, vannkraftverk og vindmølleparker.
Kritikken gikk særlig ut over Naturvernforbundet og Bellona. Partileder Liv Signe Navarsete stiller seg ikke bak fagstatsråden, og mener at Frederic Hauge og Bellona er mer praktisk rettet enn andre miljøorganisasjoner.
– Det er riktig at Frederic Hauge og Bellona har stilt seg bak og vært positiv både til monstermaster og fornybar energi. Jeg stiller meg derfor ikke bak kritikken av Hauge når det gjelder den del av energipolitikken, sier Navarsete til VG Nett.
På teppet?
Hun vil møte Borten Moe og ta opp saken med ham. Også Sps miljøpolitiske talsmann, Erling Sande går i rette med olje- og energiministeren.
– Jeg kan forstå kritikken av Naturvernforbundet, men de andre er langt mer teknologioptimistiske, klimafokuserte og fremtidsrettet, sier Sande til Aftenposten.
Men Borten Moe står slett ikke alene. Sps næringspolitiske talskvinne Irene Lange Nordahl gir statsråden sin fulle støtte.
– Ola Borten Moe har min fulle støtte i sin tilnærming til denne saken. Ikke minst den virkelighetsbeskrivelsen og utfordringen han gir. Jeg kan ikke skjønne at han har provosert miljøbevegelsen. Tvert imot har miljøbevegelsen alt å tjene på å bli mer realitetsorientert og dempe sin ordbruk, sier Lange Nordahl til NTB.
Kutter kontakten
Det var i et intervju med NTB tirsdag at den relativt ferske olje- og energiministeren fra Senterpartiet blåste til kamp mot norsk miljøbevegelse. Han slo fast at det er fullt mulig å forene miljøengasjement med ønsket om mer olje og gass på norsk sokkel.
Senterpartiet har programfestet redusert utvinning av olje og gass.
Bellona-leder Frederic Hauge kaller Borten Moe for en løgner, og vil ikke lenger ha kontakt med den rødgrønne regjeringen.
– Vi finner oss ikke i at en statsråd farer med løgn om hva Bellona står for. Jeg vil ikke ha kontakt før Borten Moe ber om unnskyldning eller går av som minister, sier Hauge til Aftenposten. (ANB-NTB)
Mest lest
Jonas Gahr Støre og resten av regjeringen får frist til høstens statsbudsjett med å melde tiltak.
Jan-Erik Østlie
Nå har LO-forbund fått nok: Gir Støre strøm-frist
Kommentar
Märtha Louise må selvsagt få velge den livsledsageren hun vil, men vedkommende står ikke helt fritt til å gjøre hva som helst, skriver Kjell Werner.
Lise Åserud / NTB
«Durek gjør skam på kongehuset», skriver Kjell Werner
BEKYMRET: Hovedtillitsvalgt Marc Gayorfar i Folkehelseinstittutet er redd kuttene i de ekstra bevilgningen til koronarelatert arbeid vil ramme de ansatte.
Ole Palmstrøm
Ansatte raser over FHI-kutt: – Dette er takken fra Norge, liksom
PÅ JOBB 15:05: – Jeg pleier alltid å være ute i god tid. Liker å snakke med de på skiftet før mitt, for å få oversikt, sier Vidar Ekeberg på vei inn mot hovedinngangen på Østlandsterminalen
Alf Ragnar Olsen
Vidar (58) drar på jobb når andre reiser på helgetur: – Man blir litt i utakt med verden
Forbundsleder Ulf Madsen i FLT (t.v.) og forbundsleder Frode Alfheim i Industri Energi skal meisle ut en samarbeidsavtale mellom sine to forbund.
Kai Hovden
Slår de seg sammen, blir de et av LOs største forbund
– Markedskreftene har tatt over styringen. Som god sosialdemokrat mener jeg det er feil, sier Roar Flåthen.
Martin Guttormsen Slørdal
Flåthen: Kraftkrisen er Støres store test som statsminister
Alle førsteklassinger får gratis SFO fra høsten 2022. Illustrasjonsfoto/Arkivfoto
Karin E. Svendsen
Mange endringer fra 1. august: Gratis SFO for førsteklassinger og brillestøtte for barn
Regjeringen må styre unna lettvinte løsninger for å få bukt med de høye strømprisene, mener Trygve Svensson.
Jan-Erik Østlie
– Folk bør være 1000 ganger mer bekymret for Putin enn for Acer
Skuffet: Vetle Reinertsen Tvedt er lærling ved Universitet i Agder. Han skulle ønske lærlingene også kunne ta del i de lokale forhandlingene.
Privat
Vetle (19) får 40 kroner mindre i lærlinglønn enn kompisen som jobber i privat sektor
Jan-Erik Østlie
LO-lederen advarer mot lettvinte strøm-løsninger
Terje Aasland bekrefter at regjeringen vurderer å legge fram forslag på fire tiltak for å dempe strømkrisen.
Martin Guttormsen Slørdal
Dette er de fire strømtiltakene regjeringen vurderer nå
Debatt
Nå må du Jonas og flere av de andre på Stortinget våkne og vise handling, skriver Merethe Solberg.
Erlend Angelo
«Når Støre går ut med at strømprisene kan bli enda dyrere, da klarer jeg ikke å sitte i ro»
DET NYTTER: Etter at de fikk rutiner for å identifisere ofre for menneskehandel, klarte Ida Lindmo og fengselsbetjentene å tilbakeføre flere til et bedre liv.
Ole Palmstrøm
Fengselsbetjent Ida fanget opp at tolv innsatte var ofre for menneskehandel
Kommentar
Bedrifter og husholdninger trenger strømhjelp fra statens side, skriver Kjell Werner.
Brian Cliff Olguin
«Strømstøtten må ikke bli så omfattende at vi alle straffes med et rentesjokk»
MED LO I RYGGEN: LO-advokatene Rune Lium (t.v) og Nina Wærnhus representerte Frank Kjetil Olsen og EIvind Helleland i Salten og Lofoten tingrett.
Guro Gulstuen Nordhagen
Dommerne mente de hadde en god sak da de saksøkte staten for å få beholde jobben. Retten var uenig
FORTJENER MER: Det var ikke mye hjemmekontor på oss under pandemien. Vi skapte rekordresultatene for Posten og har gjort oss fortjent til rundt 30.000 kroner i tillegg, mener Roar Wiker på Skøyen.
Alf Ragnar Olsen
Roar sa nei til lønnsoppgjøret: – Vi skapte rekordresultater for Posten og fortjener mer
NORSK TIPPING: Kontroll av tippekuponger har blitt mer automatisert med tiden. I 1966 ble de scannet på mikrofilm, som her på avdelingen på Smestad i Oslo. Det var også strenge sikkerhetsbestemmelser. Mikrofilmene ble låst inne i hvelv, og Statskontrollen var involvert for å sørge for at alt gikk riktig for seg.
Sverre A. Børretzen/Faksimile "Samling og strid"
Her er noen av yrkene som har forsvunnet
Statsminister Jonas Gahr Støre sier regjeringen ser på to ulike varianter av makspris, men at det finnes argumenter mot begge løsningene.
Sissel M. Rasmussen
Støre skeptisk til makspris på strøm
KRITISK: – De små deltidsstillingene er bortkastet tid. Jeg vil heller tilby en høyere stillingsprosent, sier Cecilie Fjelde, tidligere butikksjef i Zara.
Espen Sand
Zara tilbyr kontrakter på seks timer i uka: – Bare tull
Bård Hoksrud og Frp vil hasteinnkalle Stortinget for å instruere regjeringen i strømpolitikken.
Jan-Erik Østlie