Etterlyser ærlighet
Lederen i Norges Bondelag frykter at landbruket kan bli en salderingspost når en borgerlig regjering skal finansiere sine skattekutt.
helge.birkelund@anb.no
– Den ene dagen sier Høyre at deres landbrukspolitikk ikke vil være dramatisk for næringen, og at partiet vil øke norsk matproduksjon. Neste dag viser Høyre til landbruket når de skal spare penger og innfri valgløfter. Jeg syns Høyre bør bli ærlige på hvor de vil med sin landbrukspolitikk, sier Nils T. Bjørke til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
– Les også: Samarbeid om nordisk landbruk
Høyres skattepolitiske talsperson, Gunnar Gundersen bekrefter overfor ANB at reduserte overføringer til landbruket er en del av den totale budsjettpakka til Høyre.
Bondelagets leder tar det som nok et bevis på at Høyre taler med to tunger i forhold til sin landbrukspolitikk.
– Gang på gang blir vi fortalt at Høyre vil kutte i overføringene til norsk landbruk. Men norsk landbruk er så presset at det er behov for et løft, ikke en stor usikkerhet knyttet til landbrukets levevilkår i Norge, sier Nils T. Bjørke.
Høyre foreslo kutt på halvannen milliard i sitt budsjett for 2013. To tredjedeler av dette beløpet – 950 millioner kroner – er kutt i de direkte overføringene til landbruket. I tillegg vil Høyre reversere tollvernet, noe som vil gi reduserte priser.
– Totalt sett vil Høyres landbrukspolitikk være dramatisk for landbruket, med reduserte overføringer kombinert med reduserte priser, presiserer han.
Ifølge Bjørke vil reduserte overføringer til landbruket også ramme kommunene i en stor grad.
– Det er viktig for norske kommuner at landbruket går bra. Landbruket er også en inntektskilde for kommunene, mener Bjørke.
– Les også: Spår dyrere matvarer
Høyre mener kutt i formueskatten også vil komme bøndene til gode. Fremskrittspartiet vil på sin side redusere budsjettstøtten til landbruket med over fem milliarder kroner.
Gunnar Gundersen benekter imidlertid at landbruket vil være en salderingspost for partiet.
– Halvparten av de reduserte overføringene vil landbruket få tilbake i form av skattelettelser. Samtidig vil vi deregulere landbruket og sørge for at landbruket selv kan tilpasse seg egne strategiske endringer, mener Gunnar Gundersen.
På ett område er imidlertid lederen i Norges Bondelag enig med Høyre. Bjørke og Høyre mener det er galt at det skal innkreves formueskatt av skattbar kapital. Norges Bondelag er med i Skattealliansen, som arbeider for å fjerne formueskatt på arbeidende kapital fordi den svekker privat verdiskaping, konkurranse og sysselsetting. (ANB)
Mest lest
Hilde Cecilie Jordsjø har jobbet som kabinansatt i SAS i 33 år.
Privat
Hilde Cecilie har fått 2.000 kroner mer i lønn på 12 år: – Ledelsen ser på oss som et nødvendig onde
136 600 personer mottok arbeidsavklaringspenger (AAP) fra Nav første kvartal 2022.
Hanna Skotheim
Tre viktige endringer i reglene for AAP
1. juli 2022 trer en rekke endringer i arbeidslivet i kraft. Her får du oversikten.
Tormod Ytrehus
1. juli er det nye lover og regler som innføres i arbeidslivet
Eva Ranheim er sekretær i klubben og en av få som er igjen på Elko-fabrikken. Nå flyttes fabrikken til utlandet.
Sissel M. Rasmussen
Suksessfabrikk flyttes ut av Norge: – Det har vært en slitsom tid
HK-tillitsvalgte Tormod Aarum (t.v.) og Christian Kaborg etterlyser forebygging av sykefravær ved Ikea Fururset.
Brian Cliff Olguin
Tillitsvalgte: Syke Ikea-ansatte tvinges på jobb. Nav-lege får skylda
Maria Jocelyn Vattøy (til venstre) og Saengduan Hansen har det tøft. Endrete permitteringsregler gir en svært usikker økonomisk hverdag.
Erlend Angelo
Maria og Saengduan står uten lønn og dagpenger: – Er det dette som er vanlige folks tur?
Regjeringens oppdaterte regler for hjemmekontor gjelder fra 1. juli.
colourbox.com
Nye regler for hjemmekontor fra 1. juli. Dette må du vite
Flyteriggansatte i Maersk er blant de som nå får høyere lønn. Bildet er av flyteriggen Maersk Inspirer.
Maersk Drilling
Flyteriggansatte får ny lønn etter mekling. Se hva de ble enige om her
STREIK: LO-lederen med full støtte til SAS-pilotene.
Sissel Rasmussen/Tormod Ytrehus
LO-lederen med full støtte til pilotene: – SAS-ledelsen holdt sine ansatte for narr
Prosessoperatør Hanne Høines jobber til alle døgnets tider.
Jan Inge Haga
Hanne jobber til alle døgnets tider: – Jeg ser folk som sliter voldsomt
Lene Rørvik reagerer på at FO, som regner seg som en feministisk organisasjon, gikk med på å svekke kvinners rett til å få betalt ammefri.
Privat
Lene (30) vil melde seg ut av LO i amme-protest
Marte Mjøs Persen kalte inn partene NHO Luftfart og Norsk Flytekniker Organisasjon (NFO) tirsdag morgen.
Jan-Erik Østlie
Tvungen lønnsnemnd i flyteknikerstreiken. Her er reaksjonene
– Jeg, rotter og kakerlakker er vel de eneste som overlever en atomvinter. Etter å ha vært her noen år er det ingenting som biter lenger, sier renovatør Daniel Sebergsen.
Ida Bing
Daniel er utsatt for sopp og bakterier hver dag: – Vi vet jo ikke hva vi står og puster inn
Fra 1. juli blir det dyrere for dem som bruker mye strøm samtidig.
Kai Hovden
Nå er den nye nettleia her: – Jeg er spent på responsen
Rundt 300 bygningsarbeidarar samla seg framfor administrasjonsbygget til arbeidsgivaren FLC tysdag morgon.
3F Lolland
Ulovleg streik på Danmarks største byggeplass: Polakkar krev same lønn som danskar
KAN GÅ AV TIDLIG: Ansatte innen brann og redning er blant dem som kan gå av tidlig i dag. Trepartssamarbeidet som nå er satt i gang skal munne ut i nye regler for om de fremdeles skal kunne gå av tidligere enn andre, eventuelt når og hvordan de i såfall skal tjene opp til alderspensjon samtidig som de går av tidlig.
Lars Magne Hovtun/OBRE
I disse yrkene kan du gå tidligere av med pensjon
Kommentar
Næringsminister Jan Christian Vestre må gjøre ord til handling. Nå må han klemme til, skriver Kjell Werner.
Beate Oma Dahle / NTB
«Nok en gang viser det seg at staten ikke klarer å holde igjen på lønnsnivået til topplederne»
Martin Guttormsen Slørdal
Fagbevegelsens egen storstue har flere ganger brukt vektere uten tariffavtale. Nå vil LO rydde opp
Meklingen mellom SAS og pilotene førte ikke fram. Dermed streiker 900 piloter.
Vidar Ruud / NTB
SAS-pilotene ut i streik: Partene skylder på hverandre
Meklingen gjelder folk som jobber med TV- og radioproduksjon, samt administrasjon i NRK.
Colourbox