Politikk og Pakistan
For lesere av politisk litteratur – så vel skjønnlitterær som faglitterær – er det mye å se fram til våren 2010. Og som vanlig er det forlagene Pax og Spartacus som byr på den mest spennende litteraturen for radikalerne.
jan.erik@lomedia.no
Tradisjonen tro kjørte også i år de to ”raddisforlagene” Pax og Spartacus en felles presentasjon av sin vårliste. Her er det mange godbiter.
Sakprosaen sliter.
Ifølge informasjons- og markedssjef Eivind Løvdal Refnes i Spartacus var 2009 et interessant år for bokbransjen. Saksprosaen, som er Spartacus’ område, hadde det imidlertid ikke så lystelig.
– Synligheten av ny, norsk sakprosa er blitt dårligere, sa han. Og viste til en nedgang på 7,7 prosent for sakprosaen i Spartacus.
Det økte salget ellers brakte imidlertid forlaget i balanse i fjor.
– De fleste av bøkene som blir presentert her vil bare være tilgjengelig i underkant av 50 bokhandlere i landet, sa Refnes.
Dette skyldes interne distribusjonsregler innad i bokbransjen, en bransje som av mange anses som ganske lukket og laugsorientert.
Bok om løping.
– Våren er tradisjonelt tida for oversatt litteratur, sa Janicken von der Fehr, redaktør for oversatt skjønnlitteratur i Pax.
Hun kunne trekke fram syv bøker med god geografisk spredning. For eksempel den libanesiske forfatteren Amin Maalouf som ifølge von der Fehr har et bein i den vestlige verden og et annet i den arabiske.
Nå har han skrevet boka ”Verden i ubalanse”, et essay om en verden preget av terrorfrykt og drift.
Pax har også to bøker av Japans store stjerneforfatter Haruki Murakami (han med Norwegian Wood) på vårlista: En sakprosabok om løping og romanen ”Elskede Sputnik”.
Sakprosaboka skal være det nærmeste vi kommer en sjølbiografi fra denne forfatteren.
Murakami er en habil maratonløper som deltar i minst et maratonløp i året. Han har blant annet løpt klassikeren fra Maraton til Athen.
Boka har også et forord av Frode Grytten, en litterær perle ifølge von der Fehr.
Politikk og filosofi.
Alexander Opsal, informasjons- og markedssjef i Pax trakk særlig fram boka ”Frihetens århundre” av historiker Finn Olstad som kommer i begynnelsen av mai og hvor arbeiderbevegelsen sjølsagt står sentralt.
En annen interessant bok er ”Moderne politisk teori”, redigert av Jørgen Pedersen. Her møter vi blant annet sentrale europeiske tenkere som tyskeren Jürgen Habermas, franskmannen Michel Foucault og landsmannen Pierre Bourdieu.
Interessant nok gir Spartacus ut den tyske 1800-talls filosofen Friedrich Nietzsches samlede verker på norsk. To av bindene kommer denne våren.
På reise.
Forlagspresentasjonen gikk ikke uten forfattere til stede.
Først ute var Knut Hoem, NRK-journalisten som på Spartacus gir ut boka ”Berlin” – den eneste berlinguiden som er skrevet etter tusenårskiftet.
Pax stilte med Elisabeth Eide, journalist, skjønn- og faglitterær forfatter. Hun har skrevet boka ”Pakistan” (arbeidstittel) sammen med sin mann Terje Skaufjord.
– Vi har bodd der, krysset landet med tog og bil og opplevd fortvilelsen. Møtt rike og fattige, fagforeningsfolk og menneskerettighetsforkjempere. Vi har sett innsiden av mange pakistanske hjem og til og med blitt arrestert. Og opplevd gjestfriheten i Pakistan og sett noen av de vakreste stedene på denne kloden, sa Eide.
Hun fortalte at boka analyserer hva som står på spill i dagens Pakistan. Den forsøker å forklare den nåværende situasjonen i landet via historien og røttene. Boka er rikt illustrert med forfatternes egne bilder.
Mest lest
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan gjøre det vanskelig for Wizz Air i Norge
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
OVERRASKET: Tillitsvalgt for vaktmestertjenesten, Geir Tjøstheim, og tillitsvalgt for renholdsarbeiderne, Jana John, begge for Fagforbundet, fikk ikke vite om privatiseringen før avgjørelsen var tatt.
Strandbuen/Stine Serigstad
Geir og Jana fikk sjokkbeskjed: – Jeg har tenkt at jobben min er trygg fordi jeg jobber i kommunen
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Debatt
Tidligere professor i samtidshistorie ved Høgskolen i Innlandet.
Høgskolen i Lillehammer (HiL)
«Det som har skjedd, er at staten har konfiskert hele tjenestepensjonen min», skriver Paul Knutsen
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) kommer med nye grep for arbeidsledige. (Arkivfoto)
Thomas Brun / NTB
Maksperioden på dagpenger forlenges. Se hvem det gjelder
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Hva blir pensjonen på? Her får du nyttig info.
Colourbox
Nær halvparten vet ikke hva de får eller trenger i pensjon
Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Fagforbundet-tillitsvalgt fra Rogaland mener det er OK om Vedum blir statsminister
Bjørn Inge Bergestuen/Frp
Frp skeptisk til feriepenger for dagpenge-mottakere
Carina Bogen Sleveland (f.v.), Monica Bøe, Jon Y. Olsen, tillitsvalgt Daniel Hjellestad og Bonita Hanson streiker for bedre lønn.
Bente Owren/FO
Flere tatt ut i streik. Reagerer på lønnsforskjell på opp mot 100.000 kroner: – Absurd, mener tillitsvalgt
HOVEDTILLITSVALGT: Lærer Christian Holstad Lilleng ble fratatt 6.000 i lønn ved tap av funksjonstillegg etter kommunesammenslåing mellom kommunene Haram og Ålesund. Han nekter å godta kuttet.
Privat