Film:
Vi gir oss aldri!
Ellos eatnu – La elva leve
Regi og manus: Ole Giæver
Skuespillere: Ella Marie Hætta Isaksen, Gard Elvenes, Marie Kvernmo, Finn Arve Sørbøe og Mary Sarre. Med flere.
jan.erik@lomedia.no
Den mottok på lørdag både publikums- og kritikerprisen på filmfestivalen i Gøteborg. Filmen til Ole Giæver, på samisk «Ellos eatnu», på norsk «La elva leve», en flott presang å gi det samiske folket på deres nasjonaldag 6. februar. Kanskje mangler filmen noen få filmatiske kvaliteter her og der, men jeg slutter meg likevel helt og fullt til filmanmelderen i Dagens Næringsliv som har kalt den «en stillferdig knyttneve».
For det er i hvert fall en velbalansert og rørende fortelling, en story som du skal være hogd i stein for ikke å la deg berøre av.
Filmen tar som den norske tittelen signaliserer utgangspunkt i aksjonen på slutten av 1970-tallet, og delvis på begynnelsen av 1980-tallet, aksjonen som tok sikte på å hindre utbyggingen av Alta-Kautokeino-vassdraget ved den lille samiske bygda Masi. Myndighetene mente landet, og ikke minst finnmarkingene, trengte mer kraft – elva burde legges i rør. Koste hva det koste ville. Samene, som fikk ødelagt mye av sitt livsgrunnlag om utbyggingen fant sted, hadde en noe annen versjon av dette. Og fikk med seg en god del miljøvernere, og en og annen akademiker av typen Nils Christie eller Arne Næss og flere fra det urbane Oslo, til å lenke seg sammen ved Stilla i et forsøk på å hindre anleggsmaskinene å komme til. Først vedtok Stortinget utbygging, så sultestreiket samene foran Stortinget sånn at nasjonalforsamlingen så på saken igjen. Skjønt, Stortinget vedtok for andre gang utbygging. Og sendte til slutt store politistyrker opp til Stilla. Alt dette er med i filmen.
Men Alta-aksjonen er likevel ikke hovedpoenget med den. Aksjonen blir riktig nok brukt som sjølve symbolet på samenes kamp for sine rettigheter, men det er først og fremst det allmenne perspektivet Giæver får så fint fram i denne filmen – det handler om den generelle respekten for vår urbefolkning, det handler om at samene skal få være og leve akkurat sånn de er – som seg sjøl. Og aller viktigst: På sine egne premisser, ikke på det storsamfunnet Norge, som samene også tilhører, sine premisser.
Og filmen kommer sjølsagt inn på den uretten som samene har lidd historisk. Gjennom assimilerings- og fornorskningspolitikken der samene ble forsøkt strippet for all verdighet i kampen for å gjøre dem «norske» - som en del av «oss».
En film av denne typen kunne fort blitt en ren propagandafilm. Det har den slett ikke blitt. Heldigvis. Den slags fungerer dårlig i våre dager. Det verken var eller er noen konsensus om hvordan klassiske urfolkskonflikter skal løses og oppfattes, det er uenigheter også innad i den samiske befolkningen. Og det av mange ulike grunner hvor de aller fleste er helt legitime. Giævers film får fram dette på en overbevisende, og til tider rørende måte. Her er både aktivister og «slitne» forståsegpåere samlet til både saklig og litt mer usaklig meningsbrytning. Skjønt, det er til slutt det samiske og det politisk korrekte som vinner de fleste av kinopublikummets hjerter, vil jeg tro. Og sånn må det jo bli, sånn er det også ment å være.
Ella Marie Hætta Isaksen, som de fleste av oss kanskje kjenner best som musiker, men også i den seinere tid som aktivist, spiller Ester Isaksen, hovedrollen i filmen. Det gjør hun overbevisende. Hun kommer hjem til sin mor, sin stebror og stefar i Alta etter å ha tatt lærerskolen sørpå. Mora har opplevd sterke ting som same, og vil helst fortrenge sitt opphav og sin opprinnelige kultur. Mens stefaren ikke forstår en dritt av det samiske, verken språk eller hva de egentlig kjemper for. Ester er også i utgangspunktet nokså likegyldig til den samiske verdighetskampen, men snur fort i møte med sin nevø Mikkhal som stiger ut fra sin bulkete bil i samekofte. Og som til slutt ikke orker mer.
Orker mer gjør imidlertid Ester som blir mer og mer sentral, både i sin lærergjerning og som aktivist i Stilla og i lavvoen på Eidsvolls Plass i Oslo. Utrolig sterk er den scenen mot slutten av filmen der hun går helt berserk i et båtnaust rett utenfor huset hvor foreldrene bor. I det hele tatt gjør Hætta Isaksen en flott rolletolkning.
Kanskje ble jeg mest imponert av dialogene i filmen, særlig der hvor spørsmål stilles, mens svaret ofte møtes med taushet. Taushet, ikke å si noe, kan også være en meningsskapende utveksling – en dialog uten ord. Hvorfor si noe når ord ikke strekker til? Når ord blir fattige?
Jeg anbefaler alle å se denne filmen. Er du et følelsesmenneske, er du den som lar deg berøre helt i bunnen av din sjel og kropp når mennesker blir tråkka på, neglisjert og spytta på, men likevel reiser seg mot makt og myndighet fordi de har noe viktig å melde – ja, da er «Ellos eatnu - La elva leve» noe for deg. Men husk å ta med lommetørkle!
Mest lest
I lønnsoppgjøret skal de største tilleggene gis til de som har lavest lønn, ifølge LO.
colourbox.com
Om lønna di er lav nok, kan du vente deg ekstra penger
Erfarne butikkansatte som Nadine Tomi får 15.600 kroner mer i året fra 1. februar.
Brian Cliff Olguin
Kraftig lønnshopp for butikkansatte FØR lønnsoppgjøret
Colourbox.com
36.000 pensjonister taper tusenvis av kroner: – Det holder bare ikke
Hugo Lorentsen, som har jobbet i Drytech i 17 år, anbefaler mest husets kylling i karri. Maten pakkes for hånd og alt er nøye sjekket.
Erlend Angelo
«Magisk» norsk mat har mettet soldater og turgåere i tre tiår
Bredtveit fengsel ble nok en gang åsted for selvmord sist helg.
Eirik Dahl Viggen
Fengselsbetjent etter selvmord på Bredtveit: – Dette er traumatisk
I 20 av de 295 yrkene som er med i statistikken tjener kvinner mer enn menn.
Brian Cliff Olguin
I disse yrkene tjener kvinner mer enn menn
Roy Ervin Solstad
Nytt forslag kan få fire av fem turbussjåfører til å slutte
USIKRE TIDER: Martin Rask, Anne Sofie Ovesen, Hans-Petter Løksti, Inger Berit Ludvigsen, Eirik Føre, Martin Andreassen, Titajoa Kaeeyoo, Terje Olsen, Rita Jakobsen og Inger Andreassen håper de som ønsker å fortsette i Posten, får tilbud om ny jobb.
Alf Ragnar Olsen
Bodø-terminalen har skrumpet inn fra 80 til 13 årsverk på to år
LO-leder Peggy Hessen Følsvik.
Jan-Erik Østlie
Se hvem som skal forhandle om din nye lønn
I fjor streika ansatte i mange private barnehager for å bli med i tidligpensjonsordninga Fellesordninga for avtalefestet pensjon.
Bjørn A. Grimstad
Flere skal få tidligpensjon – men ny AFP kommer heller ikke i år
Det danske lønnsoppgjøret i 2023 ble godt for arbeiderne. (Arkivfoto).
Colourbox
Så mye øker lønna til danskene – mer enn LO ser for seg i Norge
– Det er synd at vi måtte ut i media for at de skulle bestemme seg for å gjennomføre et tilsyn, sier Joakim Johnsen.
Brian Cliff Olguin
Sjefen trakasserte Joakim og kollegaene i fylla: Nå ser Arbeidstilsynet på saken
– Norge er ikke vaksinert mot splittelse. Vi kan ikke ta demokratiet og våre verdier for gitt, sier kvinnen som nesten ble drept for det hun tror på. Terroristen på Utøya skjøt Libak i hendene, i kjeven og i brystet.
Hanna Skotheim
Ina hørte folk si Nav møtte dem med mistillit. Når hun selv måtte ringe Nav, fikk hun en aha-opplevelse
«Mrs. Chatterjee vs. Norway» har premiere 17. mars. Bufdir forbereder seg på debatten
Skjermdump
Bollywood-film om norsk barnevernssak drar fagfolk til kinoen
Selv om drikkevannsnettet er nedslitt og lekker som en sil, gjøres det nesten ingenting med problemet. Ingen mål for å redde drikkevannet er nådd siden 2014.
Bjørn A. Grimstad
Drikkevannet lekker – du kan få gigantregningen
Kommentar
Det er på tide å få tilbake mer åpne skattelister, skriver Kjell Werner.
Berit Roald / NTB
«Åpne skattelister er viktig for tilliten i samfunnet»
– Jeg kan ikke si noe annet enn at jeg gleder meg til å ta fatt på oppgaven med å lede dette fantastiske forbundet med de beste folkene, sier Geir Ove Kulseth.
Leif Martin Kirknes
Geir Ove Kulseth vant en uhyre jevn lederkamp. Her er reaksjonene
De to barnehagene ble drevet henholdsvis i andre etasje på bygningen til venstre og over garasjen til høyre. Leieforholdene ble avsluttet for over et år siden. Huseieren, som fortsatt benytter huset som bolig og også gjorde det i utleieperioden, har ikke fått kritikk i forbindelse med saken.
Bjørn A. Grimstad
Stengte «uforsvarlige» barnehager – eieren tjente millioner
Industriarbeiderne gikk fra næringsområdet samlet og videre til et torgmøte i Raufoss sentrum.
Fellesforbundet avd. 23
500 streika mot høye strømpriser på Raufoss
Et lønnstillegg på 3.000 euro for de tyske postansatte ble oppnådd i tolvte time, etter at de DHL-ansatte organisert i fagforbundet Verdi hadde signalisert stor streikevilje og stort engasjement.
DHL