Forhandlingsleder Steffen Handal krever en klar reallønnsvekst for lærere og sykepleiere.
Gorm Kallestad / NTB
Kommentar
«Lønnskamp må være et lagspill»
Lønnsoppgjøret i offentlig sektor blir en hard nøtt å knekke.
kjell.werner@anb.no
Faren for streik er absolutt til stede. Lærerne og sykepleierne er på krigsstien. Bakgrunnen er at offentlig ansatte føler at de ble lurt i fjorårets oppgjør. Privat sektor gikk nemlig ut over den anslåtte rammen som ble avtalt i det såkalte frontfaget for industrien. Ansatte i staten og kommunene godtok derimot lojalt et oppgjør i tråd med det magiske anslaget på 1,7 prosent.
Offentlig sektor krever nå å få igjen det tapte fra i fjor. På toppen av dette kommer et krav om å sikre kjøpekraften og for noens vedkommende enda mer lønn enn det. Forhandlingsleder Steffen Handal i Unio krever en klar reallønnsvekst for sine medlemmer i kommunene, og det vil ventelig komme et tilsvarende krav overfor staten når disse forhandlingene starter til uka. Handal er spesielt opptatt av å løfte lønna til lærere og sykepleiere for å bedre rekrutteringen til disse yrkene.
Fagforbundet mener at alle kommunalt ansatte må få beholde kjøpekraften. Det innebærer et tillegg på linje med prisstigningen, som er anslått til å bli 2,8 prosent i år. Årets oppgjør i industrien endte på 2,7 prosent. Dette er nå det magiske tallet som skal være normgivende for årets etterfølgende lønnsoppgjør.
Det er bred enighet om at det norske lønnsnivået skal basere seg på industriens tåleevne overfor utlandet. Da kan ikke andre bransjer være lønnsledende, slik tilfellet har vært de siste fem årene. Ansatte i staten og kommunene har nemlig fått mer enn industriarbeiderne, fjorårets feilskjær medregnet. De sykehusansatte har eksempelvis fått 2,8 prosent i snitt de siste fem årene, mens industriarbeiderne har måttet nøye seg med 2,5 prosent.
Frp-leder Siv Jensen har tatt til orde for at helsepersonell og lærere burde få et ekstra lønnsløft fordi de har stått i front under koronapandemien. Det var en utidig innblanding i lønnsoppgjøret som har skapt vondt blod og falske forhåpninger innad i fagbevegelsen. Nestleder Odd-Haldgeir Larsen i Fagforbundet sier, som rett er, at det er svært mange som har stått i frontlinjen i hele samfunnet. Larsen «svarer» lærere og sykepleiere elegant ved å peke på det viktige arbeidet renholderne står for.
Det er forståelig at offentlig ansatte vil ta igjen det tapte fra i fjor. Men lønnsutviklingen må også sees over tid, og da har ikke offentlig ansatte så mye å klage over. Det vil bære galt av sted dersom offentlig sektor igjen blir lønnsledende. Da taper industrien ytterligere terreng. Lønnsoppgjørene må ikke bli en alles kamp mot alle. Fagbevegelsens styrke ligger i å løfte solidarisk i samlet flokk. Lønnskamp må være et lagspill.
Mest lest
For noen gjelder etterbetalingen av lønnstillegget fra 1. april, mens andre tariffavtaler har fastsatt 1. mai som virkningsdato.
Brian Cliff Olguin
Når får du ny lønn? Dette er de viktigste datoene
Arbeiderne i Peab Asfalt mister sin faste ansettelse og er usikre på framtida. 20. oktober 2022 fikk de varslet om oppsigelse av arbeidsgiveren.
Alf Ragnar Olsen
Tillitsvalgte sa nei til ny timebank. Da sparket Peab Asfalt 150 arbeidere
– Å ha mange minustimer er veldig stressende. Jeg trodde det var arbeidsgivers ansvar å sørge for at timene i turnusen går opp, sier Elise Lærum Aasen.
Simen Aker Grimsrud
Elise «skyldte» arbeidsgiver 70 timer. Kommunen lovet å se på saken, men et halvt år senere har hun ikke hørt noe
Hanna Skotheim
Ansatte mener Nav bryter loven: – Brukerne kan ikke føle seg trygge
Verst i klassen på lønns- og arbeidsvilkår: Radisson-tilsette har komme skeivt ut i dei lokale lønnsforhandlingane samanlikna med dei andre hotellkjedene.
Tormod Ytrehus
Millionbonus til leiinga. Null i lokale lønnstillegg for dei tilsette
Roar må alltid være på vakt når han prepper løyper i Oslo-marka.
Sissel M. Rasmussen
Roar reddet trolig livet til en skiløper i Oslo-marka
Kommentar
I stedet for en pekefinger som formaner deg om at det skal lønne seg å jobbe, bør arbeidslinja være en hjelpende hånd, skriver Helle Cecilie Palmer.
Siw Pessar / Agenda Magasin
«Spørsmålet om det skal lønne seg å jobbe, en avsporing fra det debatten bør handle om»
Øyvind Akselsen mener han skulle fått samme lønn som de fast ansatte i bedriften han ble leid ut til. Han tapte saken i tingretten, men nå skal lagmannsretten vurdere saken hans.
Jan Kåre Ness
Gjorde lik jobb – ble nektet overtid. Innleide Øyvind krever samme lønn som fast ansatte
Debatt
Vi er utslitt. Dette er ikke en «utfordring». Dette er KRISE, skriver, skriver Rebekka Thoresen.
Privat
«Vi er utslitt. Dette er ikke en «utfordring». Dette er KRISE», skriver sykepleier Rebekka
Victoria synes det var sårt da hun ble innkalt til en samtale om hvordan hun kler seg.
Werner Juvik
Victoria sluttet nesten i jobben etter reaksjoner på klesstilen
Kommentar
Vannkrafta vår har gitt velstand og velferd. Nå selges den til høystbydende, skriver Jo Moen Bredeveien.
Jan-Erik Østlie
«Det begynner å bli ganske tydelig. Ap kommer ikke til å gjøre noe med strømprisene»
STENGTE SKOLEN: – Jeg følte at situasjonen var så utrygg at vi ikke kunne garantere at det ikke kunne skje igjen, sier verneombud Harald Flisnes. Han fikk medhold fra rektor og Bråtejordet skole stengte kort tid etter at det ble avfyrt fyrverkeri innendørs.
Privat
– Jeg sto få meter fra der det smalt. Rundt meg var elever paniske
Trikkesjåfør Sebastian Haugland i Sporveien Trikken måtte gripe inn da en passasjer gikk berserk. Etter hendelsen i 2022 ble han selv hovedverneombud for å hjelpe andre.
Mats Johannesen. Innfelt: Nina Hanssen
Voldsepisoden endret livet for trikkesjåfør: – I ettertid var jeg redd jeg hadde gjort noe feil
Aslak Bodahl
Nå får Hamza skattelette for å bo på brakke på jobb
LOs sjeføkonom, Roger Bjørnstad, mener renteøkninger er feil medisin.
Aslak Bodahl
Norges Bank bør droppe flere renteøkninger i 2023, mener LOs sjeføkonom
Jeff Bezos eier Amazon og er i dag verdens fjerde rikeste. Ansatte mener han og selskapet står for verdier som sliter ut de som jobber i varelagrene.
AHMED GABER / Reuters / NTB
Nå kjemper lageransatte en historisk kamp mot giganten Amazon
Den 28. desember 2022 skjedde det igjen. En møteulykke mellom to busser kostet en bussjåfør livet. Det har skjedd flere ganger de siste årene.
Christoffer Andersen / NTB
Ny dødsulykke får bussjåfør til å rase: – Myndighetenes somling koster menneskeliv
Både gjerder og busker får unngjelde når Høyre-leder Erna Solberg flyr drone i simulator på Bjørnholt VGS. Det går bedre når hun følger instruksjonene fra elev Jørn Einar Burud (17) fra Økern.
Lise Åserud / NTB
Her krasjer Erna drone på Oslo-skole: – Du kjører den som en traktor
– Vlantana-saken ble avdekket grunnet godt tverretatlig samarbeid, sier leder for Statens Vegvesen sin krimavdeling, Per Herman Pedersen.
Stein Inge Stølen
Tror Vlantana-dommen vil bety mindre sosial dumping på veiene
Martin Guttormsen Slørdal