BESØKTE SJØFOLK: Aps nestleder presset inn et besøk tross tett program i Nord-Norge.
Tri Nguyen Dinh
Ap-Tajik: – Vi skal gjøre det som er nødvendig for å sikre norske lønns- og arbeidsvilkår i norske farvann
Arbeiderpartiets nestleder, Hadia Tajik, var klokkeklar da hun gjorde et lynvisitt til Sjømannsforbundets landskonferanse for hovedtillitsvalgte.
tri@lomedia.no
Det var gode lovnader Tajik kom med da hun kom på en halvtimes spontanbesøk til NSFs konferanse i Tromsø. Hun hadde et tett program i Nord-Norge hvor hun blant annet skulle besøke Opplæringskontoret for yrkesfags konferanse for å snakke til lærlinger, elever og faglige veiledere om viktigheten av yrkesfag i framtiden. Hun hadde også avtale med LO forbundet Handel og kontor om et organisert og seriøst arbeidsliv i reiselivsnæringen. Tajik prioriterte likevel sjøfolk da hun fikk tips om at 60 tillitsvalgte var samlet.
– Det er veldig klokt av dere å kjøre en parallell utredning om muligheten for å stille krav om norske lønns- og arbeidsvilkår i norske farvann og på sokkelen. Da blir vi helt sikre på konklusjonen. Hvis Arbeiderpartiet kommer i posisjon så skal vi gjøre de endringene som er mulig og nødvendig for å sikre at det blir norske lønns- og arbeidsvilkår i Norge, også på vannet.
Tajik sa til de tillitsvalgte at Arbeiderpartiet ønsker regulering og ordnede forhold slik at de useriøse aktørene ikke får holde på slik de vil.
ph
Utdatert sjømannsfradrag
Nestlederen ble også utfordret av konferansen om å se nærmere på sjømannsfradraget, som har stått stille over mange år, nettolønnsordningen og Equinors rolle på sokkelen. NSF-leder Johnny Hansen er sterkt misfornøyd med at Equinor er med på å presse ratene på sokkelen slik at leverandørindustrien blir skviset, og i verste fall bytter ut norsk mannskap med utenlandsk. Han ønsker at Ap skal ha fokus på dette.
Til det første spørsmålet var Hadia mer nølende og lovet hun skulle sjekke dette nærmere. Om Equinor sa Tajik at hun er helt enig med NSF-lederens misnøye og dette er noe Ap jobber med.
– Ap er allerede på saken og har stilt spørsmål om dette på Stortinget. Foreløpig har man ikke kommet videre da statsråden svarer unnvikende, men Aps holdninger rundt denne saken er at statlige selskap må ta sitt samfunnsansvar. Vi kommer til å fortsette å presse på for denne saken. Dagens regjering har et annet syn på disse statlige selskapene enn oss, sier Tajik.
ph
Vil styrke nettolønnsordningen
– Vi ønsker også å styrke nettolønnsordningen, og vi ønsker å fjerne de nye kreative skattene som dagens regjering har lagt på vanlige arbeidsfolk. Vi vil heller sørge for at det er rikfolkene som må betale mer i skatt.
Under det hektiske besøket ble Tajik stadig minnet om tiden som rant ut av sin politiske rådgiver. Hun fikk derfor ikke tid til den konstruktive dialogen med de tillitsvalgte, men hun understreket på tampen at Ap er på arbeidernes side og ønsket å være med på å løse norske sjøfolks utfordringer.
– Johnny Hansen kommer på vårt landsmøte i mai. Så sjøfolks utfordringer kan tas opp da via han. Vi er på norske sjøfolks side, lovet Tajik.
Sjøfolk som vaktbikkjer
– Det er veldig positivt at Hadia Tajik i Ap kommer med lovnader om å støtte norske sjøfolk. Vi tar med oss alle lovnader fra alle partier, samtidig skal vi ha i bakhodet at lovnader er lovnader til de er utført i praktisk politikk, sier Jan Nilsen.
Han er selv tillitsvalgt og administrerer Facebookgruppen «Norske sjøfolks fremtid» som har rundt 20.000 følgere.
– Det vi sjøfolk kan gjøre er å si klart ifra når lovnader bli brutt, men samtidig må vi se framover å gi dagens politikere en sjanse til å utrette en politikk som er bra for sjøfolk. Vi sjøfolk må være seriøse og klare med vårt budskap og presse politikere til å holde ord. Der kan alle medlemmene i Facebookgruppen være med som vaktbikkjer. Jeg vil følge med og lovnader som blir brutt vil jeg stå knallhardt på, for at det ikke skal bli forbigått i stillhet. Det oppfordrer jeg også andre sjøfolk til å gjøre, sier Nilsen.
– Gruppens størrelse og sammensetning av yrkesutøvere, tillitsvalgte, politikere og journalister gjør at det vi skriver og mener her vil bli hørt, avslutter Nilsen.
Mest lest
SYK: Da Jan Inge Oen jobbet nattskift offshore, gruet han seg alltid til å komme hjem igjen: – For du var så dårlig at det eneste du tenkte på var hvordan du skulle få snudd døgnet tilbake på en grei måte.
Petter Pettersen
Jan Inge ble syk av å jobbe natt: – Du føler deg helt elendig
Pensjonssystemet belønner de friske som kan jobbe til de er langt oppe i 60-åra. Men ikke alle kan det, sier Anne Skevik Grødem, sosiolog og forsker ved Institutt for samfunnsforskning.
Colourbox/privat
Folk som holder seg friske belønnes: – En svakhet, mener pensjonsforsker
Kommentar
Norwegian er blant flyselskapene som har måttet innstille avganger som følge av streiken blant flyteknikerne.
Atle Straume
«Flyteknikerne har mistet bakkekontakten»
Alle ansatte ved sykehusene får et lønnstillegg på 12.000 kroner.
Frøydis Falch Urbye
Ny lønn til sykehusansatte. Se hvor mye de fikk
KALDT: I vinter var det kaldt for postbudene Bård Sundberg og Joakim Melland i Dora.
Nina Hanssen
Postbudene Bård og Joakim jobber i støy og søppelstank: – Innimellom er det jævlig
– At folk har stått i kampen, er grunnen til at vi har fått det såpass enkelt, mener Silje Klemetvold. Hun og Silje Heide har vært gift siden 2013.
Håvard Sæbø
Silje og Silje vil skjerme barna: – De trenger ikke vite at ikke alle aksepterer vår familie
Streikevarsel, mangel på tilsette og bygging av nytt bagasjeanlegg på Oslo Lufthamn. Det er fleire grunnar til at reisande kan oppleve forseinkingar på norske flyplassar i sommar.
Tormod Ytrehus
I sommar kan det bli meir flykaos. Her er noko av grunnen
Stortinget har fått varsel om at det skylder arbeidsgiveravgift, mens enkeltrepresentanter får varsel om skattesmell.
Ole Palmstrøm
28 stortingspolitikere får skattesmell – partiene vil ikke si noe om hvem de er
Satsene offshore økes med 25.000 kroner fra 1. juni 2022, opplyser Industri Energi.
Håvard Sæbø
Ingen streik: Dette er den nye lønna til offshoreansatte i oljeservice
NHO-sjef Ole Erik Almlid
Jan-Erik Østlie
Flyteknikerne blir stengt ute fra jobb. NHO varsler lockout i streiken
Kommentar
Varselklokkene bør ringe hos Sp-strategene, skriver Kjell Werner.
Jan-Erik Østlie
«Mange velgere ser nå en annen Vedum enn de så i fjor»
Jan-Erik Østlie
SAS driver hærverk på den nordiske modellen, mener pilot-leder
Jan-Erik Østlie
LO frykter flere ledige etter rentehopp: – Jeg er bekymret
Voss-anlegget blir nedlagt i løpet av 2022, har Tines konsernstyre besluttet.
Erlend Angelo
Tine legger ned sitt meieri på Voss: – En trist dag
Lanseringen ble gjort midt i produksjonshallen til Rosenberg verft. Her er statsminister Jonas Gahr Støre sammen med Ap-veteran Gunnar Berge.
Helge Rønning Birkelund
Regjeringen gir inntil 60 milliarder til grønn industri
ALLIERTE: Unge homofile vil finne naturlige allierte på venstresiden, sier Per Østvold, tidligere leder i Norsk Transportarbeiderforbund.
Håvard Sæbø
Per var åpen homofil på arbeidsplassen: – Du måtte regne med kraftig trakassering
Lockout er definert i arbeidstvistloven av 2012.
Sissel M. Rasmussen
Her er en kort forklaring på hva lockout er
FLYTTE: Anne-Lise Vang er ein av 100 som bur i Trikkebyen i Bergen. Ei rettssak kan føre til at alle må flytte får heimane sine.
Eivind Senneset
Anne-Lise kan bli tvungen til å selje heimen sin. Det skulle være ein billig bustad for fagorganiserte
Klubbledere i Elektroarbeidernes Fagforening Vestland samlet til streikemøte i Bergen i mai før meklingen. Nå er uravstemningen i havn og i foreningen avga nesten 80 prosent av medlemmene sin stemme, godt over landsgjennomsnittet.
Paul S. Amundsen
Et solid flertall av elektrikerne stemte ja til meklingsresultatet
Fafo-forsker Kristine Nergaard tror ikke streiken blant flyteknikerne blir langvarig.
Heiko Junge / NTB