Ragna Vorkinnslien fra Trondheim Rødt er en av initiativtagerne. til likelønnsaksjonen.
Helge Rønning Birkelund
Likelønnsaksjon
Oppfordrer alle kvinner til å gå tidlig fra jobb 24. oktober
To Trondheimspolitikere oppfordrer alle kvinner til å gå fra jobb onsdag 24. oktober klokka 14.58. Fagforbundet lokalt skal ta stilling til deltakelse i aksjonen.
helge@lomedia.no
– Det er grunnleggende urettferdig at kvinner tjener så dårlig i forhold til menn. Jeg tror de fleste kan være enig i at det ikke er greit. Mange snakker om det, men politikkerne viser liten vilje til å gjøre noe med det. Nå må både politikere og fagforeninger ta ansvar og gjøre noe med dette, sier Ragna Vorkinnslien, gruppeleder for Rødt i bystyret i Trondheim, til FriFagbevegelse.
Sammen med leder i Trondheim SV, Silje Salomonsen, har hun tatt initiativ til likelønnsaksjonen, og fagforeninger er på full fart med inn i planleggingen av aksjonen.
• Seks figurer som beskriver lønnsforskjellene mellom kvinner og menn
87 prosent av menn
Kvinner tjener i snitt 87 prosent av det menn tjener. Det viser statistikk fra Statistisk sentralbyrå. Om det er nøyaktig riktig tidspunkt, kan sikkert regnes på. Men filosofien bak aksjonen er fra 24. oktober klokka 14.58 og ut resten av året arbeider kvinner uten lønn, sammenlignet med hva menn har i årslønn.
Aksjonsformen ble en suksess på Island i fjor. Da forlot kvinnene jobben klokka 14.38 24. oktober, for å demonstrere foran Alltinget. Det var fra dette tidspunktet og ut arbeidsdagen at gjennomsnittskvinnen jobber gratis ut fra lønnsgapet mellom kjønnene.
Planene er forholdsvis ferske, men det er målet til initiativtakerne at dette skal bli en landsomfattende aksjon.
Første gang aksjonsformen ble tatt i bruk, var på Island i 1975. På en arbeidsdag fra ni til fem fikk kvinnene lønn fram til klokka halv tre. Resten av dagen arbeidet de uten betaling - mens de mannlige kollegaene fikk lønn.
Tre kvinner på 8. mars arrangement som er veldig opptatt av likelønn. Silje Salomonsen (i midten) og Ragna Vorkinnslien (t.h.) arrangerer likelønnsaksjon. Sonia Tangen og Fagforbundet Trondheim skal vurdere deltakelse i aksjonen.
Sandra Skillingsås
En dag i 1975 satte damene ned foten både hjemme og på jobb.
– Aldri har det vært så fullt på islandske restauranter. Alle pappaene måtte ta med seg barna på restaurant. For mor var ikke hjemme for å lage mat, sa Drifa Snædal under en likestillingskonferanse i regi av Trøndelag LO i forkant av Trondheimskonferansen.
Hun er generalsekretær for Starfsgreinasamband, paraplyorganisasjonen for arbeiderbevegelsen på Island, og har kjempet for kvinners rettigheter i det som kalles verdens mest likestilte land i flere tiår.
– Det var en milepæl i likestillingskampen. Kvinnene hadde 73 prosent av menns lønn. Få kvinner var representert i arbeiderbevegelsen, kvinnelige bønder var uten rettigheter og husmødrenes innsats og erfaring ble ikke verdsatt, fortalte hun på seminaret.
Aksjonen i 1975 fikk også politiske ringvirkninger. Vigdis Finnbogadottir ble president etter opprøret den dagen.
Året etter kom likelønnsloven, en avtale mellom arbeidslivets parter om en standard for lik lønn for menn og kvinner.
Nå er likelønnsloven utvidet. Det er innført en offisiell sertifisering av likelønnsstandarden. Den kan anvendes av alle, men er lov for alle foretak med mer enn 25 ansatte og skal være gjennomført innen utgangen av 2021.
• Nå er det forbudt å lønne menn høyere enn kvinner på Island
Synliggjøre ulikheter
Ragna Vorkinnslien er krystallklar på at det er i alles interesse at vi får et arbeidsliv som er rettferdig og likt for alle - uavhengig av kjønn.
Hun er også klar på at det må skje gjennom et samarbeid mellom de politiske partiene, fagbevegelsen og arbeidsgiverne.
Et skritt på veien er å synliggjøre ulikheter.
Sonia Tangen er leder av Fagforbundet i Trondheim. Et av medlemmene har foreslått at styret skal ta stilling til en eventuell deltakelse i aksjonen. Det skal behandles på styremøte på tirsdag.
– For Fagforbundet er likelønn en av de viktigste sakene. Det er interessant å følge det som skjer på Island med tanke på likelønnsloven. Initiativet om en politisk streik skal vi ta stilling til på styremøte. Vurderingene vi må ta er hvordan vi skal ha fokus på dette framover, sier Sonia Tangen.
• Det er lik lønn mellom kvinner og menn i aldersgruppa 25-29 år
• – Kampen for likestilling starter i hjemmet, mener Arnthor (40) og Marika (36)
• Kvinner tjener i snitt 13 prosent mindre enn menn
• Les flere saker om fagbevegelsen, arbeidsliv og politikk på vår forside
Mest lest
De nye pensjonene er klare. Etterbetaling kommer på ulike tidspunkter i mai og juni.
Hanna Skotheim
Trygdene øker fra 1. mai. Se når den blir etterbetalt
Pensjonistforbundets leder Jan Davidsen
Jan-Erik Østlie
Jan Davidsen hadde håpet på mer til minstepensjonistene: Slik blir den nye pensjonen
KJEMPER: Anna Maria Magnusson har lenge kjempet for å få en lønn som hun kan forsørge familien med mens hun er lærling i anleggsgartnerfaget. Hun mener lønna er for dårlig for voksenlærlinger.
Ole Palmstrøm
Anna (27) fikk 0 kroner i lærlinglønn: – Jeg har fått låne penger av mamma siden september i fjor
KONSUM: Tusener på hjemmekontor har økt sitt alkoholkonsum. Mest økning er blant godt utdannede og barneforeldre.
Eirik Dahl Viggen
«Hanne» så at kollegaen var beruset på Teams: – Det er ufattelig hvor lenge man kan gå slik i en statlig jobb
Elizabeth (19) har bodd i fosterhjem hos Tone Granaas siden hun var 17 år.
Anne Myklebust Odland
Tone kaller Elizabeth for datter, men vegrer seg for å bli fostermor en gang til
SJÅFÆR: Rebecca Husom (22) er Norges yngste yrkessjåfør, og anbefaler varmt å velge denne veien.
Alf Ragnar Olsen
Rebecca (22) er en av Norges yngste yrkessjåfører. Her er hennes melding til jenter som vurderer yrket
Oljearbeider Øyvind Akselsen møter sin tidligere arbeidsgiver i retten. Utfallet av rettsaken kan få konsekvenser for mange oljearbeidere som i perioder jobber fra skip.
Jan Kåre Ness
Øyvind går til sak for å få betalt overtid: – Burde ikke vært tema i 2022
– Lene begynte å tulle med meg på et seminar, minnes Ulrikke (t.v.) om de første tegnene til at det var noe mer mellom dem. Så kasta kollegaene seg på og sendte et bilde av at de stod sammen og skrev: «Planlegger fremtiden sammen». Nå er de tidligere kollegaene snart gift.
Hanna Skotheim
Lene mente det var en privatsak da hun forelsket seg i Ulrikke på jobb. Flere er uenig med henne
Du har plikt til å ta ferie. Nå nærmer det seg sommer og et avbrekk fra jobb.
Colourbox
Kan arbeidsgiver bestemme når jeg skal ha sommerferie? 10 spørsmål og svar
Per Flakstad
Disse blir tatt ut hvis det blir kommunestreik 24. mai
Annkarin mener hun og andre med 16 års ansiennitet burde tjent 20.000 kroner mer i året.
Simen Aker Grimsrud
Da vernepleier Annkarin sjekket tilleggene for ansiennitet, ble hun overrasket: – Det føles feil
Ole Palmstrøm
Lisa ble slått ned av en medelev som skrek «jævla neger». Først da grep de voksne inn
SJOKK: A-krimsamarbeidet i Møre og Romsdal avdekte sjokkerande lønns- og arbeidsvilkår hos underleverandørar på Vard Søviknes. No har verftet tatt grep, forsikrar verftsdirektør Arnt Inge Gjerde, klubbleiar Rune Torsvik og tillitsvald Kristian Ertresvåg i Fellesforbundet.
Tormod Ytrehus
Rumenarar jobba for 30 kroner timen hos underleverandør: – Vi mista kontrollen
PRESTASJONEN AVGJØR: Marte Rian Aarnes har levd på lønn og provisjon i hele sitt yrkesaktive liv. Her sammen med sønnen Oskar (12).
Ylva Seiff Berge
Martes årslønn er 500.000 kroner. Men med en ekstra innsats kan hun tjene langt mer
Tor Arne Johansen, konserntillitsvalgt i Tine.
Erlend Angelo
Konserntillitsvalgt reagerer kraftig på hvordan Tine uttalte seg etter at de tapte i tingretten
ERFAREN: – Få deg fast jobb og bli medlem av en fagforening, råder det fortsatt stolte medlemmet av Handel og Kontor.
Brian Cliff Olguin
Torbjørn (92) har vært fagorganisert i snart 70 år. Her er hans beste råd
North Sea Link kom i drift på høsten i fjor. Her jobbes det med å legge kabelen.
Statnett
Ny analyse: Strømprisene skyldes kraftkablene til utlandet
Enigheten i Landsoverenskomsten for elektrofag (LOK) har ei økonomisk ramme på 3,7 prosent. (Arkivfoto)
Erlend Angelo
Den nye elektrikerlønna: 8,99 mer i timen og bedre betingelser for arbeidsreiser
Brian Cliff Olguin
Finansbransjen skal ikke tjene penger på ansattes pensjoner, mener store LO-forbund
Alf Ragnar Olsen