LO selger arvesølv
Hvordan er det mulig at Landsorganisasjonen i Norge er med på å selge TV2 til danskene mot næringsministerens ønske?
Svaret er ganske enkelt at LO som medieeier har foretatt et strategisk valg. Gjennom A-pressen ønsker man å satse sterkere på avismarkedet i Norge. Det avgjørende skrittet tok både LO og A-pressen da man kjøpte Edda Media hjem fra britiske eiere med TV2-penger som finansiering. Et kjøp som så langt ikke er godkjent av myndighetene. Med mindre det foreligger klausuler i salgsavtalen med danske Egmont kan derfor A-pressen risikere å bli sittende igjen med sine ”gamle” aviser, ikke TV, men bra med kontanter.
LO som medieeier reiser i seg selv en rekke velkjente spørsmål. Det største av dem er naturlig nok om fagbevegelsen vil bruke sin eiermakt til å påvirke det redaksjonelle innholdet. Her er det få som er virkelig bekymret. LO har gjennom en årrekke vist at de er profesjonelle eiere som ønsker å ivareta både den redaksjonelle friheten og mediemangfoldet. Det er en grunnleggende verdi som også preger LO og forbundenes holdning til egne fagblad og nettaviser.
En annen grunnleggende problemstilling er naturligvis om LO og forbundene overhodet skal være eiere av medier eller andre virksomheter. Eierskapet i A-pressen har for fagbevegelsen variert mellom ideologi og business. I dag er det nok en blandet begrunnelse for å være på eiersiden. Men er det noe historien har lært fagbevegelsen så er det at man må være profesjonelle eiere. Det kan gjøre vondt når arbeidsplasser forsvinner. Like fullt er det ikke mulig verken for regjeringen eller fagbevegelsen å leke butikk. Men det kan bety at LO møter seg selv i døra når de kritiserer andres salg og nedleggelser av arbeidsplasser.
Det kan virke som næringsminister Trond Giske ikke helt har fått med seg denne ofte upopulære realiteten. Statsråden har prøvd å påvirke den andre hovedeieren av A-pressen, Telenor, til ikke å være med på et salg ut av landet. Som kjent er Giske gjennom sitt statsrådsverv, også medeier i Telenor. Det er medienorges arvesølv som nå går ut av landet, sier Giske til NRK mandag morgen. Selv om det har vært kjent i rundt ett år at A-pressen vurderer å selge seg ut av TV2, velger Giske først nå å markere det ”politisk korrekte” standpunktet om at norske eiere er det beste.
Det er naturligvis en påstand som ikke alltid tåler historiens lys. Og det kan være greit å ha med seg at Egmont sammen med Schibsted og Vital Forsikring var med på eiersiden helt fra starten av. Og i motsetning til sine to norske medeiere, har Egmont vært med hele veien fra 1991. Det virker også som de ansatte i TV2 har vært godt fornøyd med å ha Egmont på eiersiden i disse årene. Og NHH-professor Hans Jarle Kind sier til Bergens Tidende i dag at han ikke kan se at salget har noen negative følger for TV2. Tvert i mot: ”Det blir en del av et stort konsern, og kan dra fordel av den kompetansen som er tilgjengelig der og i større grad samordne innkjøp av eksempelvis serier og sportsarrangementer. Dermed kan de også forbedre sin konkurransesituasjon.”
Og da i motsetning til næringsministeren, har LO ikke noen negativ ryggmarksrefleks mot utenlandsk eierskap. I en pressemelding understreker LO-leder Roar Flåthen at det som er viktig for LO i slike saker er et eierskap som utvikler virksomhet og arbeidsplasser i Norge. ”Det føler vi oss trygge på at Egmont, som en ansvarlig og profesjonell medieeier, vil gjøre”, forsikrer Flåthen.
Men, er så det strategiske valget A-pressen har foretatt, det riktige? Det svaret vil vi først få om noen år når den digitale medierevolusjonen kanskje har begynt å legge seg. Sett fra utsiden virker det spenstig å legge alle eggene i en lokalt forankret papirkurv. Samtidig er det grunn til å tro at er det noe som overlever i framtida så er det lokale målrettede medier enten de nå trykkes eller er digitale. Og medier som har brukere vil også bidra med annonseinntekter. Om de inntektene vil erstatte tapet fra TV2, vet jeg ingenting om. Men det er liten tvil om at også tradisjonelt TV allerede er på veg inn i en usikker framtid. Samtidig er det noen eiere i Danmark som fremdeles har milliardtro på fjernsyn. Og det er ett ben å stå på og en kompetanse som A-pressen nå mister. Forhåpentligvis vil det ikke bli savnet.
Mest lest
Debatt
Hvis du er kvinne og jobber i handelen eller i et serviceyrke, kan du fort stå igjen som pensjonstaper. Derfor er kampen om AFP også en likestillingskamp, skriver Cecilie Tvetenstrand. (Illustrasjonsfoto)
AFP er en urettferdig pensjon. Den er også uforutsigbar
Kaptein Frank Langø har jobbet i Sølvtrans i 20 år. Neste år går han av med pensjon. Nå er han med på gruppesøksmålet mot rederiet for at han skal få pensjonen han mener han har krav på. Også Maskinistforbundet deltar i søksmålet.
Jogvan H. Gardar/privat
Sjøfolk kan ha tapt millioner i pensjon. Nå saksøker de rederiet
KJØRTE I POLEN: Oleksandr Klievtsov fra Bakhmut i Ukraina viser frem video av ham selv som kjører buss i Polen høsten 2022.
Erlend Tro Klette
Norge skriker etter bussjåfører. Oleksandr har erfaringen, men nektes jobb
Martin Guttormsen Slørdal
Ny pensjon kan svekke Norges sikkerhet: Fire av ti i Forsvaret vil slutte
Tri Nguyen Dinh / Ronny Øksnes
«Svenskebåten» legges ned: – Vi visste overhodet ingenting
– Nå kommer vi med vårt krav, der vi ivaretar våre medlemmers utfordringer og muligheter, sier forbundsleder Jørn Eggum.
Håvard Sæbø
AFP har skapt storkonflikt mellom LO-forbund. Her er Fellesforbundets løsning
Merethe Solberg er bekymret for at flere ikke vil klare seg gjennom alle krisene med pandemi, dyrtid og rentehevinger.
Erlend Angelo
Renta øker igjen: – Folk går fra den ene krisa til den andre
Statsminister Jonas Gahr Støre og næringsminister Jan Christian Vestre trakk på seg kjeledress og hjelm da de valgte å legge frem regjeringens grønne industriløft på Rosenberg Worley i Stavanger.
Helge Rønning Birkelund
LO-medlemmene flykter fra Ap. Sjekk fallet og hvor de tar veien
OMFATTENDE: NTL NAV har beregnet at når etaten velger delegerte forhandlinger, går det med rundt 51 000 arbeidstimer til dette.
Colourbox.com
Nav sløser bort millioner i lokale forhandlinger, mener tillitsvalgte
Det er kun 1.200 meter mellom bebyggelsen og den nærmeste vindmølla i Havøysund. Likevel har det vært lite protester mot vindparken.
Håvard Sæbø
Oppgitt ordfører: – Man kan jo lure hva staten har tenkt å bruke Finnmark til
Erlend Angelo
Tordis gleder seg fortsatt til å gå på jobb etter 47 år. Her er hemmeligheten
Debatt
Carolines historie er en viktig vekker, skriver Nav-sjefen.
Lise Åserud / NTB. Innfelt: skjermdump av frifagbevegelse.no
Det er umulig for meg å ikke bli berørt av det Caroline forteller
Kronikk
Nav-ansatte har det handlingsrommet de trenger for å kunne gi god og tilpasset hjelp til den enkelte familie. Men det krever svært god kompetanse i sosialt arbeid, skriver Tore Nyseter.
Eirik Dahl Viggen/Privat
Nav svikter barn i fattige familier
Køen ble lang for å sikre seg en pose mat.
Tom Vestreng, Dagsavisen
Krisa øker ved Fattighuset: – Rundt 100 må gå tomhendt hjem
Høyres nestleder Henrik Asheim mener Erna Solberg og Høyre ikke holdt tilbake informasjon om Sindre Finnes aksjehandler til etter valget.
Arkivfoto: Leif Martin Kirknes
Høyre: – Skjønte at dette kunne være løgn først på fredag
Kompetansen som skal til for å bygge skip kan forsvinne på norske verft dersom ikke utviklingen snur. Nå vil tillitsvalgte ha en ny giv for bransjen.
Erlend Angelo, Magasinet for fagorganiserte
– Hvis vi fortsatt skal bygge skip i Norge, må noe skje, advarer tillitsvalgte
FANT TONEN: Mia Mari ble den vennen May Liz trengte for å føle seg trygg da hun skulle sone dommen på Ravneberget. De bruker mye av dagne på å snakke og henge sammen.
Brian Cliff Olguin
– Man har tenkt at det er så få kvinner i fengsel, så de har blitt glemt
– Vi kan ikke forby noen å filme, og det er heller ikke ulovlig å gjøre det – det er hendelser som skjer på offentlige plasser. Jeg ber bare om arbeidsrom, sier vekteren Stefan.
Jan-Erik Østlie
Stefan blir ofte omringet og filmet når han gjør jobben sin. Frykten er å bli hengt ut
Jøran Grønstad
Erling Braut Haaland er første fotballspiller på lista over Norges rikeste
LO og NHO har sammen utredet en «reformert AFP», og LO ønsker at denne skal bli del av et samordnet tariffoppgjør til våren. Men innad i LO har det vært svært ulike syn på forslagene som er lagt fram - og nå begynner tiden å renne ut.
Tormod Ytrehus