JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Made in

Lager flytende solceller og foringsluke for fisk: – Det fine er at jobben er så variert

En foringsluke til oppdrettsnæringa er Kystteknikk Mechanical på Frøya sin største suksess, men både klimaendringer og lakseskatten merkes.
Industrimekaniker Magna Werkland (27) har vært klubbleder for Fellesforbundet hos Kystteknikk Mechanical i fem år.

Industrimekaniker Magna Werkland (27) har vært klubbleder for Fellesforbundet hos Kystteknikk Mechanical i fem år.

Jonas Sandboe

Saken oppsummert

roy@lomedia.no

FRØYA: Frøya kommune består av rundt 5400 øyer, holmer og skjær. Den største bærer samme navn som kommunen, og nordøst på denne øya, knapt ti minutter nord for kommunesenteret Sistranda, holder Kystteknikk Mechanical til.

Den mekaniske bedriften ble etablert i 2006 og har i dag 32 ansatte.

Tidligere hadde bedriften flere avdelinger, et av dem lagde blant annet fartøy til oppdrettsnæringa. Nå er det kun den mekaniske avdelingen, samt den maritime avdelingen igjen.

Sistnevnte er en slags mekanisk ambulansetjeneste som rykker ut på service og reparasjonsoppdrag både til sjøs og på land.

I den mekaniske avdelingen er oppgavene mange og varierte. Trengs det noe i aluminium, stål eller annet som må sveises, brekkes eller formes i metall, så tar Kystteknikk Mechanical jobben.

Flytende solcellepaneler

Ingen jobb virker å være for liten. Ingen for stor.

– En gang lagde vi en pergola i metall til en dame, og vi har lagd noen stenger som var sentrale i filmen Alle Hater Johan. Noe av det morsomste vi har vært med på, er arbeidet med Equinors prosjekt Solflyt. Det er solcellepaneler som skal stå på flytende innretninger, forteller Magna Werkland, klubbleder for Fellesforbundet på bedriften.

Sammen med Equinor har Kystteknikk Mechanical laget innretninger for flytende solcelle-plantasjer.

Sammen med Equinor har Kystteknikk Mechanical laget innretninger for flytende solcelle-plantasjer.

Jonas Sandboe

Rett utenfor kaia ligger en av modulene, som selvsagt har fått navnet Solan.

– Det fine med denne jobben er jo at den er så variert. Man blir jo aldri utlært som industrimekaniker, smiler Werkland.

Tjener godt på havbruk

På øya som ble kalt «Milliardærøya» i en Netflix-serie fra 2024, er det naturlig at oppdrettsnæringa er blant bedriftens viktigste kunder. Og det viktigste produktet er Valøyluka, en foringsluke som ikke krever bemanning på foringsflåtene når foret blir levert.

Luka er helt mekanisk og trenger ikke strøm. Såpass stor har suksessen vært, og såpass godt selger de av luka, at bedriften ikke venter til de får bestilling med å lage dem.

– Det var oppdrettsselskapet Mowi som hadde ideen til luka. Vi utviklet den, og nå produserer vi omtrent ti Valøyluker hver eneste uke, sier hun.

Omtrent ti slike forluker, kalt Valøyluka, blir produsert hver eneste uke.

Omtrent ti slike forluker, kalt Valøyluka, blir produsert hver eneste uke.

Kystteknikk Mechanical AS

Sammensveiset gjeng

Mange av de ansatte er langpendlere fra Polen. De jobber fire uker i Norge, og har to uker fri.

Resten av de ansatte kommer fra Norge, Ukraina, Litauen og Tyskland.

De har også tre lærlinger. To i industrimekanikerfaget og en i automasjon.

– Vi forsøker å gjøre mye sosialt sammen også utenom arbeidstid, for at vi skal bli en sammensveiset gjeng på tvers av nasjonaliteter, sier Werkland.

Tøffe tider

De siste årene har det imidlertid ikke bare vært sol og glede for bedriften. Grunnrenteskatten, populært kalt «lakseskatten», og klimaendringer som har gjort at temperaturen i havet har steget, har rammet bedriften hardt.

– Vi er vant til at det går opp og ned, men økt temperatur i havet har ført til oppblomstring av lakselus. Dermed må alt arbeid, enten det er ombygging eller jobber som skal gjøres om bord, utsettes til alt er avluset. Det ble også full brems da lakseskatten ble innført, men det ser ut som ting begynner å normalisere seg igjen nå, sier Magna Werkland.

Kystteknikk Mechanical AS

Mekanisk bedrift som driver med produksjon og service.

Havbruksnæringa er viktigste kundegruppe.

Lokalisert nord for Dyrvik, nordøst på Frøya i Trøndelag.

Tolv medlemmer i Fellesforbundet.

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om ansatte i store bransjer i privat sektor, blant annet industri, bygg, transport og hotell og restaurant.

Les mer fra oss