De økte prisene merkes godt i budsjettet til Apinya Srithong. Nå håper hun årets lønnsoppgjør vil løfte porselensarbeiderne.
Tonje Paulsen Solem
Lavtlønt
Apinya tjener 349.000 kroner i året: – Skulle ønske jeg hadde råd til å besøke familien mer
Med fulltidsjobb tjener hun 179 kroner i timen.
tonje@lomedia.no
– Jeg trives på jobb, med alt utenom lønna, sier Apinya Srithong, som har jobbet ved Figgjo porselensfabrikk utenfor Sandnes i nesten to år.
Hun er fra Thailand, har bodd fem år i Norge og kom til fabrikken fra en enda dårligere betalt jobb.
Nå håper hun at årets lønnsoppgjør vil løfte porselensarbeiderne.
Må spare
Srithong jobber fulltid, men har ikke skifttillegg eller tillegg for særstilling på fabrikken.
Hun har en timelønn på 179,05 kroner, som med et årsverk på 1950 timer gir en årslønn på 349.147,50 kroner før skatt. Dette er før årets lønnsøkning er tatt med.
– Det er veldig dyrt å reise til Thailand. Det er ett år siden jeg har vært der, men jeg skal tilbake til jul. Det er ikke nok penger til å dra i sommer, sier hun.
Srithong har familie utenfor Bangkok, og selv er hun bosatt på Ålgård i Rogaland med mann og datter. De har merket de økte prisene godt i budsjettet og har måtte kutte litt i utgifter, blant annet er det slutt på restaurantbesøk.
Hun har ikke sertifikat, men bor rundt fire kilometer fra jobb og ønsker å ta lappen.
Apinya Srithong sprayer ei skål slik at kunden skal få den slik som den er bestilt. Mesteparten av Figgjos produkter er bestillingsvarer.
Tonje Paulsen Solem
Får lønnsøkning
Industri Energi har 46 medlemmer på Figgjo porselensfabrikk. Klubbleder Gry Espeland i Industri Energi er godt kjent med at de er lavtlønte.
Lønnsoppgjøret er langt fra ferdig for porselensarbeiderne, men det er allerede avklart i de sentrale forhandlingene at de ansatte får en lønnsøkning på 10,50 kroner ekstra i timen, totalt 20.475 kroner i året.
– De sentrale tilleggene er viktige. Det er ikke lett å få det mye lønnsøkning lokalt, og det gjelder ikke bare oss, sier Espeland, som er fornøyd med lønnsoppgjøret så langt.
Den 8. juni skal det forhandles mellom Norsk Industri og Industri Energi på overenskomsten deres, og klubben skal til sist forhandle direkte med sin bedrift.
Klubbleder Gry Espeland i Industri Energi er opptatt av at ansatte skal ha råd til å etablere seg i nærområdet, slik at man sikrer seg en stabil arbeidsstokk med kompetanse og erfaring.
Tonje Paulsen Solem
– Vi er fornøyd med årets lønnsoppgjør så langt, men vi har enda et godt stykke igjen for å nå gjennomsnittet for industrilønn – og en lønn som er til å leve av i disse tider med høye matpriser, lån og lignende, sier hun.
En gjennomsnittlig industriarbeiderlønn var i 2022 på 544.700 kroner.
Frykter for rekruttering
Klubblederen er bekymret for generasjonsskiftet på fabrikken og rekruttering av nye, unge folk som skal kjøpe bolig og kanskje ønsker å få barn.
– Jeg har sagt det i mange år. Vi må få ei lønn å leve av og etablere seg på. De unge trenger høyere lønn, slik at de kan bli her hos oss, sier Espeland.
Selv har Espeland 211,09 kroner i timen, og 411.000 kroner i årslønn før skatt. Hun har jobbet på stedet i 25 år og forteller at hun heldigvis har en mann som tjener godt.
– Det er ikke lønna som holder deg her. Det er trivselen og folkene. Også har arbeidsgiver vært fantastisk fleksibel, det har aldri vært noe problem med tilrettelegging for henting og levering og sånn om du får barn, sier Espeland.
Figgjo er en familieeid bedrift som satser på at produksjonen skal bestå i Norge.
De ansatte på Figgjo har fortsatt to runder med lønnsforhandlinger igjen og håper på et solid lønnsløft.
Tonje Paulsen Solem
Mest lest
Mennene vil jobbe for å minske frykt for barnevernet i det somaliske miljøet i Skien. F.v: Abdirahman Hasan, Siidali Omar og Abdirahman Hassan Adow.
Hanna Skotheim
– Det er sykt at somaliere reiser ut av Norge fordi de er redde
Hanna Skotheim
Forsinkelser i utbetalinger
Debatt
Så klart det går an å bli rammet av inflasjon og rentesjokk uten å gi avkall på fredagskosen, skriver Selma Brodrej.
Helena Yankovska/Unsplash
Jeg fryder meg over middelklassens økonomiske krise
Politiets manglende kunnskap om hva sosialarbeidere gjør, kan få konsekvenser for hjelpen de gir, mener John Kjetil Støle.
Erling Slyngstad-Hægeland
I sju år var John Kjetil ute av politiet. Da innså han noe viktig
Elisabeth Thoresen leder AAP-aksjonen og deltar på flere arrangementer for å snakke om saken.
Hanna Skotheim
Nav skriver vedtak det er helt umulig å forstå, mener AAP-lederen
HOTELLFØLELSEN: I toppetasjen til IT-bedriften Intility kan de ansatte spise lunsj fra «hotellbuffet» hver dag. Stian Aas er svært fornøyd med tilbudet.
Sissel M. Rasmussen
Bli med på lunsj i fire ulike bransjer. Forskjellene er enorme
Hanna Skotheim
Da Wenche fikk kreft innså hun hvor lite hun skjønte av Nav-systemet
Bredtveit fengsel er dårlig egnet til å ta imot de som sliter mest, hevder både ansatte og eksperter fra en lang rekke fagmiljøer.
Eirik Dahl Viggen
Flere fengsles etter selvmordsforsøk. Bak murene blir det bare verre
I årets oppgjør økte grunnbeløpet i folketrygden med 7.143 kroner – fra 111.477 kroner til 118.620 kroner fra 1. mai 2023. Det tilsvarer 6,41 prosent.
Colourbox
SV vil gi mer til trygdede og minstepensjonister. Se hva regjeringa svarer
Oljearbeideren har jobbet mange år i bransjen før han ble skadet og ufør etter bruk av trange vernesko på en plattform på britisk sokkel. Illustrasjonsfoto er tatt på norsk side.
Erlend Angelo
Arbeider ble ufør av for trange vernesko – avvist av Høyesterett
For snart to år siden opplevde de ansatte ved Nav Årstad at en kollega ble knivdrept på jobb. Her et bilde fra kontoret i dagene etter drapet.
Torstein Bøe / NTB
25 ansatte ved Nav-kontor har sluttet hittil i år, men tillitsvalgt vil ikke kalle det krise
Sužinokite, kiek šįmet Norvegijoje didės atlyginimai
Brian Cliff Olguin
Kiek šįmet Norvegijoje didės atlyginimai
Morten Eitran (til høyre) har det fint. Arbeidsmandens journalist (til venstre) har det ikke så fint.
Martin Guttormsen Slørdal
Camilla har ikke kjørt på 10 år. Slik gikk det da hun kjørte opp på nytt
Lønnstyveri er nå ifølge den mest brukte metoden for arbeidslivskriminalitet, ifølge Lars Mamen i Fair Play Bygg.
Torgny Hasås
Etterlyser straff ved lønnstyveri: – Det er ikke likhet for loven
Det har vært en klar økning av unge AAP-mottakere med psykiske lidelser de siste ti årene.
Gorm Kallestad / NTB
Tre av fire unge på Nav-ordning har psykiske lidelser
Håvard Sæbø
Kimek-ansatte beholder jobben inntil videre
Kommentar
Vi er vitne til en urovekkende utvikling som fagbevegelsen, med LO i spissen, må møte med aktive grep, skriver Kjell Werner.
Sissel M. Rasmussen
LO-jubel med bitter bismak
Colourbox.com
Sommerferie: Dette har du krav på – og dette bestemmer sjefen
Morten Holm / NTB
Nav tapte rettssak
Gjenreisningen av Ukraina må skje på arbeidernes premisser, mener fagforeningsleder Mykhailo Volynets.
Herman Bjørnson Hagen