Fornybar Norge nedbemanner
Den nye sjefen Bård Vegar Solhjell starter i jobben med å varsle omrigging av NHO-organisasjonen.
Bård Vegard Solhjell, her fotografert i 2024 i en helt annen anledning.
Guro Gulstuen Nordhagen
Saken oppsummert
leif.kirkens@lomedia.no
Innen 1. januar neste år skal NHO-organisasjonen Fornybar Norge, som organiserer kraftbransjen, gjennomgå oppussing.
Det sier organisasjonens nye leder Bård Vegar Solhjell. I en melding forklarer han at organisasjonen trenger å rigges som.
– De siste årene har vi samlet fornybarfamilien og vokst både i antall medlemmer og ansatte. Nå er oppdraget å øke det politiske gjennomslaget og støtten til fornybar energi i samfunnet, skriver han i meldingen.
Ny tid
For å få gjennomslagene de ønsker mener han de må endre måten de jobber på. Herunder «rigge organisasjonen for en ny tid».
Kompetansesammensetningen skal endres for å møte styrets nye ønsker.
Den nye organisasjonsstrukturen skal ha økt vekt på samfunnskontakt, analysegrunnlag og tverrfaglig samarbeid. Det skal bli færre ledere.
Solhjell varsler nedbemanning for å frigjøre ressurser til den nye strategien. Det er i dag totalt 63 ansatte.
Samfunnsaksept
– Vi må styrke evnen til å omsette faglig kunnskap til politiske beslutninger. Og vi må ta en langt større rolle i å bygge samfunnsaksept for fornybar energi. Det vil kreve endringer i både ledelse, kompetanse og økonomiske prioriteringer. Vi må også tilpasse antall ansatte til kontingentinngangen og størrelsen på andre NHO-foreninger, skriver han.
– Omorganisering og nedbemanning er noe de fleste virksomheter må gjennom fra tid til annen – også medlemmene våre. Jeg vet at dette skaper usikkerhet i organisasjonen og kan være tøft for den enkelte. Vi skal gjøre vårt beste for å ta vare på alle gjennom prosessen, legger han til.
Frivillig
Nettavisa Europower har pratet med Tekna-klubbleder Sindre Østby Stub.
Ifølge det han har fått høre skal nedbemanning løses via frivillige oppsigelser. De fleste tar nyheten med fatning sier han, og legger til at klubben har en god og ryddig dialog med sin arbeidsgiver.
Ifølge samme avis skal staben nedjusteres med rundt en fjerdedel. Deriblant «betydelig færre ledere».
De har i dag 16 ansatte med direktørtittel.


Nå: 0 stillingsannonser