ADVOKATMØTE: Etter å ha vært hos Sunnaas i fjor, var Ramunas Gudas i møte med flere advokater. T.v. Hermann Skard (Advokatfirmaet Braaten Skard DA) som har hjulpet Heismontørenes fagforening med klagebrev, Tonje Giertsen (på det tidspunktet Advokatfirmaet Helland Ingebrigtsen DA) som hjelper Ramunas Gudas pro-bono i det norske rettsvesenet, oversetter Tomas Maciukas, tolk Jeanne Furunes, Rune Larsen fra Heismontørenes fagforening (HMF). Så sitter Bjørn Tore Egeberg (HMF), Ramunas Gudas samt hans advokat i Litauen Sita Kaslauskiene utenfor syne av bildet. T.h. advokat og partner i Helland Ingebrigtsen, Tor Ingebrigtsen.
Leif Martin Kirknes
Heismontørene klager på Ramunas-henleggelse
Nå havner saken om Ramunas Gudas på Riksadvokatens bord.
leif.kirknes@lomedia.no
Forrige uke ble det kjent at Statsadvokaten henlegger saken om Ramunas Gudas, den litauiske arbeideren som i 2013 ble hardt skadet på en norsk byggeplass under tvilsomme forhold. Statsadvokaten er han som har pleid å beordre saken gjenopptatt, som har skjedd ved to anledninger når politiet har bedt om å få den henlagt.
Men når det først kom siktelser fra politiet i sommerferien 2018, har Statsadvokaten kommet til konklusjonen om at saken har ligget så lenge hos politiet at den er å anse som utdatert. I tillegg blir det vanskelig å bevise «forbi enhver rimelig tvil» om de siktede er skyldige.
Men Heismontørenes Fagforening (HMF), som har engasjert seg sterkt i saken, lar det ikke bli med det. Nå har de via advokatfirmaet Braaten Skard sendt klage til Riksadvokaten.
• Ramunas ble hardt skadet i en arbeidsulykke for fem år siden. Nå henlegges saken igjen
Nye beviser
«I denne saken ser det ut til at Statsadvokaten bare ville ta ut tiltale dersom et vitne kunne bekrefte at bedriftsledelsen sendte Ramunas Gudas til farlig arbeid. Dette er etter klagers mening et uttrykk for et alt for strengt beviskrav,» står det i klagen, der det argumenteres med at vitner i saken om arbeidslivskriminalitet ofte er redde for å snakke og at det generelt er bekymringsverdig høy henleggelsesprosent i Oslo politidistrikt i saker som handler om brudd på Arbeidsmiljøloven.
HMF mener nyeste etterforskning har gitt sterke bevis for «unnlatelse av å legge forholdene til rette for at sikkerhet, helse og arbeidsmiljø ble ivaretatt», som siktelsen lyder på. Blant annet er det kommet på det rene at Ramunas Gudas ikke behersket andre språk enn litauisk, mens sikkerhetsinformasjonen han skrev under på forekom på norsk.
Det har også blant annet kommet frem at Gudas ikke hadde sikkerhetsopplæring for rivningsarbeid, at døra inn til heissjakta ulykken skjedde i stod helt usikret og åpen og at de ansvarliges plikt til å kontrollere at arbeidet ikke blir utført som forutsatt ikke er tilstrekkelig oppfylt.
• Lokalavisa om «Ramunas»-henleggelse: – En fallitterklæring for den norske rettsstaten
Prioritert område
Det har også via det norske og litauiske arbeidstilsynet blant annet kommet frem at siktede i saken har forklart seg ulikt til politiet sammenlignet med Arbeidstilsynet i Norge, at Ramunas Gudas’ sikkerhetsopplæring ikke befattet oppgaver entreprenøren hadde i kontrakten med Gudas’ arbeidsgiver, samt mangelfullt opplegg for sikkerhet inklusive at risikovurdering ikke var gjort før ulykken skjedde.
«Arbeidslivskriminalitet er et prioritert område. I dette tilfellet har alvorlig skade skjedd i forbindelse med utførelse av arbeid. Det er indikasjoner om at underbetalt, ufaglært arbeidskraft er blitt satt til å gjøre farlig arbeid uten tilstrekkelig opplæring eller instruksjon,» argumenterer HMF i brevet, der de mener det må foretas nye avhør for å konfrontere med ny informasjon som har kommet frem.
«Klager legger vekt på at etterforskningen i slike saker først og fremst må avdekke om det er brudd på Arbeidsmiljølovens krav om at arbeidsmiljøet skal være fullt ut forsvarlig, ut fra de faktorer som kan virke inn på arbeidstakers helse og velferd. Hvis det avdekkes grove brudd på arbeidsgivers plikter, bør det være tilstrekkelig for tiltale,» heter det i klagebrevet signert advokat Hermann Skard.
Mest lest
LO-leder Peggy Hessen Følsvik, riksmekler Mats Ruland og NHO-leder Ole Erik Almlid etter at partene hadde blitt enige i lønnsoppgjøret.
Håvard Sæbø
LO og NHO er enige om årets lønnstillegg. Dette ble resultatet
Forhandlingene mellom LO, YS og NHO i årets lønnsoppgjør er krevende. Det medgir også riksmekler Mats Ruland.
Jan-Erik Østlie
Løsning i lønnsoppgjøret, ingen streik. Her er årets økonomiske ramme
MISFORNØYD: Raj Kumar Fylling er meget misfornøyd med egen lønnsutvikling i Skatteetaten. Ifølge lønnstatistikk fra etaten de siste fem årene er det store skjevheter i systemet.
Ole Palmstrøm
Raj (63) har fått 24.700 kroner i lønnshopp på fem år. Kollegaen fikk nesten 100.000 kroner mer
LO og NHO ble enige i årets lønnsoppgjør. Men hva ble de egentlgi enige om? FraFagbevegelse prøver å forklare resultatet.
Håvard Sæbø
Hvordan kan 2,25 kroner i timen bli 2,7 prosent? Lønnsoppgjøret forklart
Noen av dagens koronaordninger gjelder ut juni, andre gjelder ut september. Her får du oversikten.
Emmie Olivia Kristiansen
16 støtteordninger du kan ha krav på nå. Her er den samlede oversikten
Sissel M. Rasmussen
Tonje (18) anbefaler yrket som nesten ingen jenter velger
2,7 PROSENT: Virke-direktør Torgeir Kroken (t.v.) og LO-nestleder Roger Heimli peker på at de har fått til samme resultat som i LO/NHO-oppgjøret.
Brian Cliff Olguin
Nytt lønnsoppgjør i havn: 34.000 ansatte får ny lønn
For første gang på 10 måneder er Arbeiderpartiet større enn Høyre. Erna Solberg må med andre ord se opp til Jonas Gahr Støre igjen.
Leif Martin Kirknes
Ny måling: Nå er Ap størst igjen. Det har ikke skjedd siden juni i fjor
FÅR FERIEPENGER: Ørjan Strømhaug er glad for de ekstra pengene som vil tikke inn på kontoen. Han var permittert fra jobben på et personbilverksted fra mai til desember i 2020.
Tormod Ytrehus
Nå blir det likevel feriepenger på dagpenger for småbarnspappa Ørjan. Så mye kan han få
Nestledere i LO Stat: Henriette Jevnaker (t.v.) og Lise Olsen.
LO Stat
Lønnsoppgjøret: Så mye får helsearbeidere, postbud og operasangere
Nå er det snart tid for lønnsforhandlinger for store grupper av offentlig ansatte.
Emmie Olivia Kristiansen
Hva skjer i lønnsoppgjørene fremover? Åtte spørsmål og svar
Ole Erik Almlid og Peggy Hessen Følsvik.
Leif Martin Kirknes
LO og NHO er enige om årets lønnstillegg. Dette ble resultatet
Vekter og tillitsvalgt Knut-Johannes Berg er lei av å sakke akterut på lønn. Derfor blir han provosert av NHOs krav i årets mellomoppgjør.
Sissel M. Rasmussen
Vekter Knut-Johannes er provosert: Om NHO får gjennomslag, vil han henge enda mer etter på lønn
Lønnsoppgjøret i helga var forhandlinger mellom LO og NHO i privat sektor, her ved LO-leder Peggy Hessen Følsvik og NHO-leder Ole Erik Almlid. Frontfaget utgjør cirka en tredjedel av dette oppgjøret, og rammen får betydning for de øvrige oppgjørene.
Håvard Sæbø
Hva er egentlig frontfagsmodellen? Du får svarene her
Nå starter forhandlingene om lønna til postbud Lars Sigurd Sandve og 159.000 andre som er ansatt i bedrifter som er organisert i arbeidsgiverorganisasjonen Spekter.
Alf Ragnar Olsen
Nå starter lønnsoppgjøret for helsearbeidere, postbud og operasangere
Renhold er en yrkesgruppe med lav lønn. I år får LO-organiserte på denne overenskomsten et lavlønnstillegg på 1 krone per time.
Erlend Angelo
Derfor er lavtlønte kvinner så viktig for LO
Senterpartiet faller 4,6 prosentpoeng til en oppslutning på 14 prosent i målingen.
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet kraftig fram i ny meningsmåling. Senterpartiet stuper
– Fra en ansvarlig posisjon skal vi ha en full gjennomgang av Nav og hvordan de som jobber i Nav, best kan gjøre den viktige jobben de er satt til å gjøre, sier Ap-leder Jonas Gahr Støre.
Øyvind Aukrust
Støre varsler full gjennomgang av Nav: Slik skal Norge bli best til å få folk i jobb igjen
Wizz Air er i hardt vær igjen, etter at et lydopptak fra det som skal være et internt møte om hvem som skulle prioriteres i en oppsigelsesprofess, har lekket til pressen. Samtidig har selskapet tap i rumensk rett mot tidligere ansatte.
Helge Rønning Birkelund
Wizz Air tapte rettssak mot tidligere ansatte: – Det bør være en ordentlig tankevekker
LO Media