JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

IKT-konferanse vil kjempe for lavlønnede medlemmer

Landstariffkonferansen IKT/Spekter krever individuelle lavlønnstillegg som faktisk treffer de lavtlønnede.
Forbundsleder Geir Ove Kulseth snakket blant annet om arbeidet med ny AFP, sammen med blant andre HK-kollega Christopher Beckham og Fellesforbundets Joachim Espe.

Forbundsleder Geir Ove Kulseth snakket blant annet om arbeidet med ny AFP, sammen med blant andre HK-kollega Christopher Beckham og Fellesforbundets Joachim Espe.

Leif Martin Kirknes

Saken oppsummert

knut.viggen@lomedia.no

EL og IT Forbundets landstariffkonferanse for IKT/Spekter samlet seg rundt flere lønnskrav da de var samlet i Drammen 14. - 16. oktober.

Øverst på kravlista etter konferansen ble ikke uventet krav om reallønnsvekst i hovedoppgjøret i 2026.

I den tariffpolitiske uttalelsen som ble enstemmig vedtatt pekes det på at de økonomiske ulikhetene i Norge er store og har økt de siste årene og at sosial og økonomisk ulikhet må bekjempes.

– Selv om oppgjørene i 2024 og 2025 har gitt mange reallønnsvekst er det svært mange medlemmer som fortsatt sliter med dyrtid, høye renter, høye kostnader på leie av bolig og høye strømpriser, konstaterer konferansen.

Får ikke lavlønnstillegg

Mange av medlemmene på overenskomstene som dekkes av konferansen opplever at de ikke får lavlønnstillegg, fordi gjennomsnittslønna på avtalen er for høy. Dette har vært en gjentagende problemstilling gjennom flere lønnsoppgjør.

– Under hovedoppgjøret i 2026 må arbeidet med å komme nærmere målet om minstelønnssatser tilsvarende 90% av industriarbeiderlønn i alle EL og IT Forbundets overenskomster intensiveres. I tillegg er det viktig at vi i våre overenskomster har lønnsbestemmelser som sikrer oss forhandlingsrett på alle medlemmers lønnsutvikling, heter det videre.

Konferansen peker på at god informasjon er en forutsetning for reelle forhandlinger.

– EL og IT Forbundet arbeider for å sikre en likere inntektsfordeling mellom kvinner og menn. Lønnsstatistikk fordelt på kjønn må foreligge i god tid før lokale forhandlinger starter. I tillegg må de tillitsvalgte gis informasjon om lønn og lønnsutvikling for medlemmer av andre hovedsammenslutninger, uorganiserte og ledelse.

Flere krav

Den tariffpolitiske uttalelsen inneholder også punkter om

• Etter- og videreutdanning.

• Utgiftsdekning og forsikring ved hjemmekontor

• Kunstig intelligens og digital suverenitet

• Utvidelse av innleieforbudet.

• Et arbeidsliv tilpassa nevrodivergente

• Beredskapsvakt

• Spekterområdet fra LO Stat til LO

• AFP og oppgjørsform

Landstariffen for IKT/Spekter

Landstariffen for IKT/Spekter

Leif Martin Kirknes

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om ansatte innen elektro, energi, telekom og IT.

Les mer fra oss