Forbundsleder i EL og IT Forbundet., Jan Olav Andersen, reagerer sterkt på at tillitsvalgte trues med sparken i heisselskap.
Leif Martin Kirknes
Tillitsvalgte ble truet med oppsigelse etter rettssak. – Meningsløs oppførsel, sier forbundsleder
To timer etter at rettssaken, som endte uavgjort, var over tikket det inn en epost til tre tillitsvalgte hos heisselskapet Schindler.
knut.viggen@lomedia.no - helge@lomedia.no
Det skjedde etter at heisleverandøren Schindler og El og IT-klubben i selskapet begge hadde tapt en sak i Arbeidsretten.
Heismontørene ble dømt for ikke å ha brukt en elektronisk registrering av arbeidstiden som de er pålagt å bruke. Samtidig sa Arbeidsretten at de samme heismontørene skal ha utbetalt sin rettmessige lønn.
Fikk epost
To timer etter dommen forelå kom det en epost til noen av de tillitsvalgte som satte ansettelsesforholdet deres i spill. De ble innkalt til ledelsen etter sommerferien for å diskutere sin framtid i selskapet.
Det var Klassekampen som omtalte dette først.
Forbundsleder i EL og IT Forbundet, Jan Olav Andersen, reagerer med sinne på denne eposten.
– At våre tillitsvalgte blir truet med sparken reagerer vi sterkt på. Å stille de til ansvar på den måten er en meningsløs oppførsel. Hvis det er et argument at de ansatte tapte en rettssak, burde også ledelsen mistet jobben. De tapte jo også, sier Jan Olav Andersen til FriFagbevegelse.
Han reagerer også på tidspunktet for mailen.
– Rett etter en rettssak og rett før sommerferien... Spørsmålet er om det var en målsetning å ødelegge sommerferien til de ansatte. Dette er en personalpolitikk som er veldig spesiell, sier Andersen.
Konflikten mellom Schindler og heismontørklubben har stått om en oppgradering av et arbeidsprogram. De ansatte mente endringen brøt en tidligere avtale, og valgte å slutte å bruke verktøyet. Ledelsen svarte med å holde tilbake lønningene til de ansatte.
Begge parter dømt
Arbeidsretten dømte begge parter for ulovlig brudd på fredsplikten.
Men når heisselskapet truet tillitsvalgte med sparken, ble ikke saken løst likevel.
– Vi kommer til å forfølge enhver reaksjon mot de tillitsvalgte med alle tilgjengelige midler. Hvis de ansatte får sparken går saken rett til retten igjen, sier Jan Olav Andersen.
Saken gikk som en hastesak i Arbeidsretten, to uker etter at konflikten eskalerte med at lønna til 260 montører ikke ble utbetalt og montørene la ned arbeidet i tre dager.
Konflikten i Schindler er på ingen måte løst, ettersom Arbeidsretten kun tok stilling til de to konkrete tariffbruddene. Og så langt er det ikke mye som tyder på noen tilnærming mellom klubb og ledelsen i bedriften.
Overfor Klassekampen ønsker ingen representanter fra konsernet eller det norske selskapet å kommentere saken. Heller ikke NHO.
Mest lest
Ole Martin Kolberg, FOs hovedtillitsvalgt i Fredrikstad kommune, og Kine Kvamme Andersen er bekymret for hvordan kommunen skal klare å rekruttere nye vernepleiere.
Simen Aker Grimsrud
60 ansatte i kommunen må begynne i turnus: – Veldig mange søker seg bort
– Jeg er trist. Det er vondt å gå rundt på min arbeidsplass nå, forteller operatør Inger Hilde Bårdsen.
Jan-Erik Østlie
Strømprisen kan koste Inger Hilde og 200 kollegaer jobben
Berit Roald / NTB
Ukjent antall Skeidar-ansatte mister jobben: – Har gått fort og brutalt
Martin Guttormsen Slørdal
Engelskmenn med jobb og familie trenger gratis mat for å overleve
Gerd-Liv Valla blir 75 år, men opplever en ny politisk vår som strømpolitiker. – Det er ingen strømkrise, det er en strømpriskrise, slår hun fast.
Knut Viggen
Gerd-Liv Valla skjønner ikke hvorfor arbeidslinja har blitt et skjellsord
Gjestearbeiderne i Ölands dyrepark jobbet seks dager i uka og fikk utbetalt mellom seks og sju tusen kroner i måneden.
Colourbox
Svensk dyrepark serverte ansatte samme mat som dyra
Naujasis minimalus darbo užmokestis devyniose ūkio šakose.
Brian Cliff Olguin
Naujasis minimalus darbo užmokestis Norvegijoje
Andrew Kelly Reuters/Ritzau Scanpix
Danskene kan miste fridag. Skammelig, mener fagbevegelsen
BEKYMRET: – Vi er bekymra for at bedriften for raskt tar ut synergier etter en omorganisering, sier hovedtillitsvalgt for EL og IT Forbundet i Telenor Norge, Kenneth Pettersen.
Leif Martin Kirknes
200 mister jobben i Telenor: – Usaklig å sparke faste ansatte når man har så mange innleide
– Nå har arbeidstakersiden helt andre rettigheter under forhandlinger, sier tillitsvalgt Arvid.
Privat
Arvid jubler for egen tariffavtale. Nå håper han på et statusløft
Den amerikanske storsatsingen på fornybar industri kan ramme europeisk industri hardt på sikt, mener utenriksminister Anniken Huitfeldt.
Adam Schultz (whitehouse.gov) via Wikimedia Commons / Jan-Erik Østlie
Bidens fornybar-satsning får EU og Norge til å skjelve
Brian Cliff Olguin
Butikkansatte stusser over matprisene: – Lurer på hvor pengene blir av
Anita Arntzen
500 unødvendige dødsfall hver uke: Sykepleier Ida står midt i en helsestorm
Kine Mariana Soma har drømt om å bli frisør helt siden hun var liten. Nå håper hun at hun holder seg skadefri og kan være lenge i drømmeyrket.
Eilin Lindvoll / Dagsavisen
Kine bør jobbe i 50 år til for å få en god pensjon: – Urealistisk
– Erna bommer bevisst, skaper frykt og usikkerhet ved å spre feilinformasjon, mener Peggy Hessen Følsvik.
Jan-Erik Østlie
LO-lederen: Erna Solberg sprer bevisst feilinformasjon om innleie
– Løgn og uredelighet er et dårlig utgangspunkt for samarbeid, sier Eystein Garberg (til høyre). – Påstandene får stå for hans regning, svarer Geir Ove Kulseth. Begge er kandidater til ledervervet i EL og IT Forbundet.
Knut Viggen
Bitter lederstrid i LO-forbund: Anklager motstander for løgn og kaller valgmøte «regissert»
Gjenåpningen av Follobanen ble onsdag nok en gang utsatt, foreløpig på ubestemt tid.
Bane NOR
Follobanen bygget med flere vrakede deler ved en feil
Flere hundre lærere var til stede da Utdanningsforbundet hadde markering foran Stortinget i Oslo i forbindelse med den lærerstreiken i fjor høst.
Håkon Mosvold Larsen / NTB
Snart får lærerne vite hva den nye lønna blir
Jan-Erik Østlie
Flottere kantine finnes neppe: Freia-sjefen engasjerte Edvard Munch
Arbeidet med særaldersgrense pågår, og til sommeren skal regelverket avklares.
Tri Nguyen Dinh