Nå skal kritiske fiberkabler sikres bedre
En kabel som slenger åpent i friluft gjør Norge mer sårbart for sabotasje. Nå går Nkom og ekombransjen sammen for å styrke sikkerheten rundt kritisk infrastruktur.
KRITISK: Kabler som henger og slenger utgjør en trussel mot den digitale beredskapen i Norge.
Nkom
Saken oppsummert
nettverk@lomedia.no
– Vi må få bedre kontroll på hvilke kabler som er så viktige at de må beskyttes bedre mot skade, sabotasje og utfall, sier sikkerhetsdirektør Svein Scheie i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom).
Han mener arbeidet er svært viktig for den digitale beredskapen i Norge.
Ifølge digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Tung ligger det store økonomiske og samfunnsmessige verdier i bruken av kablene.
– I regjeringens plan for Norge satser vi stort på sikkerhet i den digitale infrastrukturen. Fiberkablene transporterer store verdier for norsk næringsliv ut i verden. De er grunnlaget for at vi kan bo og jobbe i hele landet. Derfor er det så viktig at vi sikrer dem bedre mot sabotasje, uhell og ekstremvær, sier Tung.
Unikt samarbeid
Nkom leder prosjektet, men arbeidsgruppen utgjør hele bredden av fiberaktører i Norge.
– Alt fra små lokale selskaper med rundt 20 ansatte, entreprenører og de nasjonale aktørene som leverer fiber i stor skala er nå samlet rundt samme bord. Det gir oss et helt annet grunnlag for å finne gode og treffsikre løsninger, mener Scheie.
Senior nettverksingeniør Tore Hagen fra NTE Telekom AS er satt til å lede den ferske arbeidsgruppen.
– Dette er en unik mulighet til få frem en nasjonal veileder og bransjestandard som vil føre til økt robusthet på nasjonale, kritiske kommunikasjonskabler, sier Hagen.
Kilde: Nkom
Nå: 0 stillingsannonser

