Tordis Slinde har jobbet i 47 år for Nortura Sogndal. Det vil si: – Jeg har faktisk to somre med jobb her også, så det er litt mer.
Erlend Angelo
Arbeidsmiljø
Tordis gleder seg fortsatt til å gå på jobb etter 47 år. Her er hemmeligheten
Skuldra krangler. Gamle kollegaer har sluttet forlengst. Men Tordis Slinde kjenner fortsatt arbeidsglede på jobb i Nortura Sogndal.
erlend@lomedia.no
– Huff, må vi det da?
Tordis Slinde uffer seg litt når NNN-arbeideren tar fram kameraet og byr opp til fotografisk dans.
Det er tydelig at det smerter mer enn bare litt å være i søkeren. Oppmerksomhet er ikke noe 65-åringen oppsøker frivillig.
Kanskje er grunnen til at man ikke finner henne på svart-hvitt-bildene som henger på veggen i kantina. For der burde hun strengt tatt figurert. Hun har nemlig jobbet i bedriften i 47 år.
Nei, det er ikke en skrivefeil.
– Jeg starta med sommerjobb. Fast jobb fikk jeg 8. juni i 1976. Så jeg har 47 år pluss to somre, smiler Slinde.
Jobben søkte hun ikke engang på. Det var sjefen som ringte og ba henne komme.
Som sagt, så gjort. Nå har hun både Medaljen for lang og tro tjeneste fra Norges Vel og gullklokke. De støver bort en eller annen plass i heimen – oppmerksomheter er som sagt ikke en favoritt.
Tilfeldigheter
Men det må jo nesten Nortura være. Hun har tross alt vært her i 47 år.
– Jeg trives jo veldig godt her, da. Jeg hadde søsken og flere slektninger som jobba her, og vi kjørte sammen til jobben i starten, mimrer Slinde.
Slekta har slutta. Men hun har blitt.
47 år kanskje ikke noen verdensrekord for lengste innsats på en arbeidsplass. Men imponerende er det, all den tid årene har vært i kjøttindustrien, som er kjent som særdeles tung og krevende.
Det har det også vært for Tordis. En skulder er operert. Men hun kom seg tilbake på jobb. Riktignok måtte hun bytte avdeling, men hun holder stand fortsatt.
Nå på «utsida», altså ikke produksjonen lenger, men som operatør inne på pakkeavdelinga. Som fortsatt innebærer løfting og smidige bevegelser mellom store maskiner.
Hun har vært innom de fleste avdelingene på bedriften, inkludert kontoret over flere år.
– Jeg liker å være virksom, kontoret ble litt tamt, innrømmer Slinde.
Skøyerstreker
Hun savner minst å jobbe i ekspedisjonen.
Det var mye pakking av ulike varer i all slags mulige størrelser, og det ble mange turer inn og ut av den kalde kjøla. Men de varmet seg gjennom å finne på noen «hyss».
– Det var voldsomt kjekke og artige folk som jobba der. Nortura hadde jo egne sjåfører, og de likte vi å tulle litt med. En gang pakka vi en leveranse med store steiner. Vi fikk passet påskrevet da han skjønte hva vi hadde gjort, humrer Slinde.
Hun gruer seg litt til siste gangen hun går ut porten, men etter planen skal det skje neste år.
Erlend Angelo
Dette var tida før måltall, strenge HMS-vurderinger og nøye pauseregulering. Det var generelt litt mer slingringsmonn på 70-tallet, det var ingen som reagerte om man gikk på Domus-butikken i litt blodflekkete klær.
Kanskje også en litt mer naiv tid?
– Jeg husker en slakter som lurte en sesongarbeider med at det var lurt å vaske sauene med blenda vaskepulver før man klippet dem. Da fikk vi oss en god latter, flirer Slinde.
– Det hendte vel at vi fikk litt tilbake. Men det var bare kjekt og moro.
Hemmeligheten?
Og nå nærmer vi oss hemmeligheten for hvorfor Slinde kan skryte – vel, det gjør hun jo ikke da – av å ha jobbet på Nortura i 47 år: Gode kolleger.
Så får det heller være at de største sprellene hører fortida til.
– Jeg må innrømme at jeg gruer meg litt til at jeg ikke skal prate med dem hver dag. Jeg er jo litt redd for at det skal bli stille. Men det gjelder å finne noen prosjekt. Være med familie og venner. Komme seg ut på tur, sier Slinde.
Som dermed har røpet den siste hemmeligheten for et langt arbeidsliv: Nemlig å utnytte fritida godt.
– Jeg er glad i frisk fjelluft og bevegelse, så det blir en del turer i fjellet, sier Slinde, og nevner både gålag og støls-trim.
De siste årene har hun trappa ned prosentene på jobben helt bevisst, nettopp for å gjøre overgangen til pensjonistalderen mildest mulig.
– Men det skal jo bli kjekt å få styre seg selv helt, da, sier Slinde.
Og, så klart – puste inn så mye frisk fjelluft som mulig. Man blir utholdende av sånt. Også i arbeidslivet.
Mest lest
Leder i Fellesforbundet, Jørn Eggum, har tidligere argumentert for at uføre skal ha rettigheter i en AFP-ordning. Det har vedtaket på Fellesforbundets landsmøte satt en stopper for.
Håvard Sæbø
Det blir ingen AFP-pensjon for uføre, slår Eggum fast
Tore Kristiansen / VG
Fersk måling: Nedtur for Høyre og Erna Solberg
Målet med møtet på Stortinget er å høre hva Teslas norske ledelse mener om et organisert arbeidsliv.
Nam Y. Huh / AP / NTB
Tesla Norge innkalles til hastemøte på Stortinget
Fra lønnsoppgjøret 2023. (Arkivbilde)
Tormod Ytrehus
De avgjorde din nye lønn. Se hva toppene i arbeidslivet tjener
I august 2017 fjernet Forsvaret et tillegg som ansatte med undervisningsplikt hadde, kalt «skoletillegget». 10. mars 2023 vant offiserene over Forsvaret i lagmannsretten, noe som resulterte i utbetalinger på 100 millioner kroner.
Sebastian Christiansen / Forsvaret
Over 400 i Forsvaret får nå etterbetalt store summer
På kaotiske dager med snø er det viktig å si ifra til arbeidsgiver hvis du ikke rekker fram i tide.
Ole Palmstrøm
Forsinka på jobb fordi det er snø? Dette er reglene
Jonas Gahr Støre og resten av Ap-ledelsen vil lytte til folket når de nå skal utvikle ny politikk.
Jan-Erik Østlie
Ap ber om hjelp. Nå kan du si din mening
Nav skal fra 1. juli 2024 hjelpe mottakere av sosialhjelp med telefonregninga eller bussbillett hjem til familien.
Colourbox
Folk på sosialhjelp får mer. Se hva det betyr her
Ole Palmstrøm
FHI-ansatte beholder jobben. – Nå kan jeg ta jul med senkede skuldre
Yara-direktør og president i NHO, Svein Tore Holsether, er suveren vinner på inntektstoppen blant arbeidsgivere og fagforeningsledere.
REUTERS/Victora Klesty
Sjekk inntekten til over 130 topper i arbeidslivet
Erlend Angelo
Catos epost diskutert i Høyesterett: – Helt uvirkelig at det havnet her
NY RAPPORT: Fagbladet har fått innsyn i en spørreundersøkelse som 221 av landets 260 Nav-kontorer har svart på.
Ørn E. Borgen / NTB
Regjeringen lovet et «rausere» Nav. Her er fasiten
Plutselig dukker ikke lønna opp som avtalt. Da er det greit å vite hvilke steg man må ta.
Colourbox
Seks råd til folk som ikke har fått lønna de har krav på
BESKYTTELSE: Ettersom Xofigo er en radioaktiv medisin, må den pakkes godt inn og fraktes trygt.
Espen Solli
Medisinen de lager her, skal redde pasienter over hele verden
TRIVES: Kommunen har kjøpt opp én bolig i hver blokk i dette området. – Det er dritlurt, for da blir det ikke så mye spetakkel, sier Berit.
Berit Baumberger
Skitbyen-Berit med ti råd til Nav
FÅR DET VERRE: Arbeidsledige som blir sanksjonert får enda strammere økonomi, mener Nav-forskerne.
Illustrasjonsfoto: Colourbox
Strengere regler for arbeidsledige virket ikke etter hensikten
Brannpersonellet på Avinors flyplasser må vente på kommunalt brannvesen.
Anne Marthe Vestre Berge
Brannfolk får ikke redde passasjerer fra røykfylte fly: – Jeg frykter at liv skal gå tapt
Barnetrygden øker med 2400 kroner i året for barn over seks år.
Martin Guttormsen Slørdal
Enige om statsbudsjettet: Øker barnetrygden og minstesatsen for uføre
– Dette med rus og alkohol er fortsatt tabulagt og oppleves av mange som noe privat, sier rådgiver i Akan kompetansesenter.
Sissel M. Rasmussen
Drikker du for mye med kollegaene dine?
Arild Martinsen (55) er bekymret for pensjonen: – Ingen kunne forestilt seg at endringene skulle skje så fort.
Ylva Lie Bjerke