JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Ungdomsløftet

Stordalen og Reitan lover å hjelpe ungdom å få jobb

Flere store kjeder er med på en avtale som regjeringen har tatt initiativet til, for å hjelpe unge inn i arbeid.
Petter Stordalen og Ole Robert Reitan vil bidra til å få flere unge i jobb.

Petter Stordalen og Ole Robert Reitan vil bidra til å få flere unge i jobb.

Ole Berg-Rusten

Saken oppsummert

anne.marjatta.goystdal@ntb.no

helge@lomedia.no

– Dette er et kinderegg, sier Strawberry-eier Petter Stordalen til NTB.

Han forklarer:

– Det er under 100.000 unge som nå står utenfor arbeidslivet, og som vi har mulighet til å hjelpe inn. Det er åpenbart bra for den enkelte. Det er også fantastisk for bedriftene, og det er fantastisk for AS Norge. Et kinderegg.

Tirsdag var Stordalen på plass i Arendal for å underskrive en intensjonsavtale sammen med partene i arbeidslivet, regjeringen, en rekke brukerorganisasjoner og store virksomheter.

Blant dem som stilte opp, var de tre store aktørene dagligvarebransjen (Norgesgruppen, Reitan og Coop), hotellkjeden Strawberry, Ikea og ISS Norge, som blant annet driver med renhold og kantinedrift.

114.000 unge under 30 år er verken i jobb eller under utdanning, viste tall som Nav la fram fredag.

– Sannheten er jo at veldig mange av disse menneskene vil i jobb, sier Stordalen.

Han er strålende fornøyd med tiltakene, som blant annet skal skape mer inkludering i arbeidslivet for ungdom.

– Det er utrolig viktig at vi får flere, spesielt blant de unge, inn i arbeidslivet. All erfaring viser at hvis du blir stående utenfor arbeidslivet i 12 måneder, er sannsynligheten for at du blir stående ute lenge veldig stor.

Han forteller ivrig om arbeidet Strawberry legger ned for dette.

– Det er noe vi begynte med for 25 år siden. Vi har blant annet ansatt to døve, som begynte i Housekeeping hos oss. Det går utmerket. Det løser seg med tegnspråk. Vi hadde en døv som ville bli kokk på et stort kjøkken. Det gikk også fint. Vi har ansatt folk med Downs syndrom i Norge, men er spesielt systematisk på det i Sverige. De er en fantastisk ressurs, også for kulturen, forteller han. 

Mål om 30.000 flere i jobb

Regjeringen håper det nye «ungdomsløftet» vil bidra til å få flere ut av utenforskapet. Målet er at 30.000 flere under 30 år skal være i jobb innen 2030.

Gjennom avtalen forplikter partene seg til å jobbe sammen om å gi flere unge en mulighet for å få en jobb, skriver regjeringen i en pressemelding.

– Dette må jo være noe av det mest fornuftige vi som arbeidsgivere kan gjøre sammen med arbeidstakerorganisasjoner og regjeringen. Det er trepartssamarbeidet på sitt absolutt beste, sier Reitan-sjef Ole Robert Reitan til NTB.

Han mener det både er samfunnsnyttig og verdiskapende for fellesskapet at flest mulig bidrar.

– Vi har tusenvis av arbeidsplasser i vår bedrift som det er mulig å mestre med god innføring, uavhengig av hvilken start du har hatt på livet, sier han.

Brenna: – Trenger flere på laget

Dette er gullrekka og noen av de største arbeidsgiverne i Norge, oppsummerte arbeidsminister Tonje Brenna (Ap) da hun la fram den nye avtalen tirsdag.

– Med denne avtalen samler vi kreftene, slik at vi kan gjøre mer for dem som i dag står utenfor arbeidslivet, samtidig som næringslivet og offentlige virksomheter får bedre tilgang på arbeidskraft, sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap).

Arbeidsminister Brenna vil gjerne ha flere virksomheter med og sender ut en åpen invitasjon til flere for å koble seg på.

– Mange arbeidsgivere er gode på inkludering og ser mulighetene i den enkelte, i stedet for å lete etter perfekte CV-er. Men vi trenger flere med på laget for å få enda flere unge inn i arbeid, sier hun.

Regjeringen har også lansert et nytt rekrutteringsprogram for å få flere unge inn i helse- og omsorgssektoren. Også dette programmet er en del av ungdomsløftet.

I statsbudsjettet for neste år vil regjeringen sette av 125 millioner kroner til rekruttering til helse og omsorg, samt 15 millioner kroner for å forsterke støtten for arbeidsgivere som deltar i ordningen.

Knut Viggen

Må være trygge rammer

LO-lederen forventer at partene i arbeidslivet leverer et engasjement for ungdomsløftet, etter å skrevet under på intensjonsavtalen.

Samtidig påpeker hun at det må skje i trygge og gode rammer.

– Vi må ha et trygt og godt arbeidsliv for at vi skal kunne ta imot folk som trenger litt ekstra oppfølging en periode, poengterer hun.

Hun forventer også at NHO stiller opp med det samme engasjementet og utfordrer medlemsbedriftene sine til å ta dette ansvaret. Og at NHO komme med konkrete tiltak.

– De aller aller fleste kan klare å ta imot noen. Også er det god eksempler på at litt større industriaktører, og flere andre, allerede har satt dette på dagsorden, sier Vistnes.

Da viser hun for eksempel til eksempler i bilbransjen og industrien. Og Petter Stordalen, som har et ektefølt engasjement for å inkludere unge i arbeidslivet.

Høyre: Lite nytt

Tiltakene er ikke mye å skryte av, mener Høyre.

– For et luftslott. Her er det lite nytt, men en haug av intensjoner og gamle forsøk, sier nestleder Henrik Asheim.

Han mener regjeringen har forverret situasjonen ved å droppe arbeidsorientert uføretrygd og kravet om at 5 prosent av alle nyansettelser i staten skulle forbeholdes mennesker med hull i CV-en eller funksjonsnedsettelser. I tillegg har de strammet inn reglene for bemanningsbransjen og midlertidige ansettelser – noe som var en vei inn i arbeidslivet for mange, framhever han.

– Høyre garanterer en arbeidsreform av Nav for å møte unge med aktivitet, ikke passivitet. Vi må gjøre det enklere for arbeidslivet å ansette unge mennesker med lite erfaring, ikke stenge dører inn i jobb med rigide regler, sier Asheim.

Tiltakspakke

På Navs nettside er det samlet en oversikt over ulike tiltak og ordninger som Nav tilbyr spesielt rettet mot unge. Målet er å gjøre det lettere for unge og arbeidsgivere å finne fram til støtteordningene.

Ungdomsløftet er en pakke av tiltak. Blant annet disse:

• Forsøk med ungdomsprogram

• Forslag om forsøk med skattefradrag

• Forsøk med fireårig lønnstilskudd (starter sommeren 2026)

• Mer fleksibelt opplæringstiltak som åpner for forberedende opplæring for voksne og lengre varighet for personer med nedsatt arbeidsevne som tar studiespesialisering før høyere utdanning

• Mulighet for opplæringstiltak for 16–19 åringer som har behov for tilrettelagt fag- og yrkesopplæring

• Nytt rekrutteringsprogram i omsorgssektoren

• Bedre lavterskeltilbud og mer tilpassede tjenester for unge med sammensatte behov

Warning