STRESS: Sessa Sidselrud er tidligere bruker av Attendo Hjemmetjeneste, men sa opp avtalen med dem. Attendo ga ikke hjemmehjelpene nok tid til å gjøre jobben sin og komme seg fra sted til sted.
Tri Nguyen Dinh
– Attendo drev et råkjør mot de ansatte
– De stakkars hjemmehjelpene kom til meg heseblesende, alltid lenge etter skjema, forteller en tidligere bruker av Attendo Hjemmetjeneste, Sessa Sidselrud. Hun sa opp avtalen med bedriften.
stig@lomedia.no
yngvil@lomedia.no
– Det var ikke fordi de jobbet sakte, men fordi oppgavene var alt for omfattende på den tilmålte tiden. Jeg så hvor slitne de var, sier Sessa Sidselrud, tidligere skuespiller. Hun fikk praktisk hjelp.
En annen bruker, Kirsten Meyn Grieg, forteller at Attendo satte opp arbeidslister med oppdrag hjemmehjelpene umulig kunne rekke å få gjort i tide til å rekke å komme fram til neste bruker eller pasient.
FriFagbevegelse har fått tilgang til flere arbeidslister fra i år. I en av dem har ledelsen rett og slett lagt inn planlagte forsinkelser.
Planlagte forsinkelser
Attendo Hjemmetjeneste satte av 25 minutter i arbeidslista til den ufaglærte hjemmehjelpen. Tiden skulle rekke til både 27 minutter sykepleie hjemme hos brukeren og til å kjøre til neste pasient på den andre siden av Oslo by. Gulesiders karttjeneste beregner kjøretiden til 18 minutter. Det betyr at Attendo ga hjemmehjelpen 25 minutter til noe som egentlig tar minst 45 minutter.
Det hører med til historien at hjemmehjelpen hadde en ny pasient etterpå. Mye lå til rette for at hjemmehjelpen skulle komme for sent til neste bruker.
Noen flere eksempler på dette:
• 20 minutter ble satt av til oppdrag som i virkeligheten tar 28 minutter.
• 25 minutter ble satt av til oppdrag som i virkeligheten tar 29 minutter.
• 15 minutter ble satt av til oppdrag som i virkeligheten tar 21 minutter.
I andre arbeidslister Fri Fagbevegelse har sett, er det lagt inn mellom 1-3 minutter til å parkere, ringe på og komme seg innenfor og begynne jobben.
Attendo svarer ikke
Vi spør Attendo hvorfor de setter opp slike arbeidslister. De svarer ikke på det, men gir en generell kommentar:
– Det pågår fremdeles intern gransking på alle forhold rundt våre hjemmetjenester. Vi har hatt kontraktsoppfølging og møter med Helseetaten og all dokumentasjon de har etterspurt er overlevert. Vi vil også samarbeide med Arbeidstilsynet for å avdekke eventuelle avvik, sier presseansvarlig i Attendo, Geir Hansen.
I dag er Arbeidstilsynet på tilsynsbesøk hos Attendo Hjemmetjeneste.
– Så slitne at de datt sammen
– De var så slitne at de bare «datt ned». Det tragiske var at ingen av dem turte å legge seg ut med sin leder, sier Sessa Sidselrud.
Hun ringte selv hovedkontoret i Oslo og klagde, men opplevde at hun møtte «den vanlige ansvarsfraskrivelsen», med «leit å høre». Ingenting skjedde.
Arbeidslistene FriFagbevegelse har fått, tyder på at situasjonen er den samme nå som i fjor.
– En leder må kunne sette opp en liste og få den til å henge i hop, men listene de ansatte hadde var helt urealistiske, sier Sidselrud.
Hun fikk inntrykk av at hjemmehjelpene alltid hadde dårlig samvittighet for ikke å strekke til.
Det ringer på døra hjemme hos Sidselrud. En ny hjemmehjelp kommer på besøk. Hun er ikke fra Attendo.
«Dobbeltbooking»
Kirsten Meyn Grieg har også benyttet seg av Attendos tjenester. Hun har fått brukerstyrt personlig assistent og bruker ikke Attendo lenger.
– Det var bare rot i planene og en rekke brukere sto i kø for å få hjelp. Det virket som om hele systemet var i ferd med å bryte sammen, og lederen hadde reist på ferie. Hjemmehjelpene måtte improvisere og dele brukere seg imellom. Rene krisetiltaket, sier Meyn Grieg.
– En leder må kunne organisere og sette opp en arbeidsliste som fungerer, sier Kirsten Meyn Grieg som har utdanning fra Markedshøyskolen.
Hun mener «dobbeltbookingen» hun har observert virker amatørmessig. Hun beskriver en situasjon der hjemmehjelpene må kjøre tvers gjennom byen til neste bruker nesten uten beregnet kjøretid. Hun har erfart at ansatte som skulle være ferdig klokka 16, har jobbet til både 18 og 19.
– Sånn skal det ikke være, sier hun.
Glade i jobben, men…
– Det er snille, gode jenter som er glade i gamle folk og liker jobben sin, men de får ødelagt dagene av stress og dårlig organisering fra ledelsens side, sier Meyn Grieg.
– Jeg er for private tjenester, men skulle jeg hatt hjemmesykepleie nå etter alt som skjedde i fjor, hadde jeg brukt de kommunale tjenestene, sier hun.
– For Attendo dreier seg bare om penger. Det gjennomsyrer alt, sier Meyn Grieg som stemte Høyre ved siste valg.
Hun har fått det private Attendo og deres virksomhet fullstendig i vrangstrupen.
Arbeidstilsynet hos Attendo
• Sentrale tema under tilsynet er:
• Arbeidsavtaler og arbeidstid
• Verneombudsordning
• Medvirkning og drøfting
• Opplæring i arbeidet
• Arbeidsmiljøarbeidet, spesielt om forebygging av vold, trusler og konflikter.
• Tilsynsrapport er ventet i slutten av mai.
Dette er saken
Mest lest
De nye pensjonene er klare. Etterbetaling kommer på ulike tidspunkter i mai og juni.
Hanna Skotheim
Trygdene øker fra 1. mai. Se når den blir etterbetalt
Pensjonistforbundets leder Jan Davidsen
Jan-Erik Østlie
Jan Davidsen hadde håpet på mer til minstepensjonistene: Slik blir den nye pensjonen
KJEMPER: Anna Maria Magnusson har lenge kjempet for å få en lønn som hun kan forsørge familien med mens hun er lærling i anleggsgartnerfaget. Hun mener lønna er for dårlig for voksenlærlinger.
Ole Palmstrøm
Anna (27) fikk 0 kroner i lærlinglønn: – Jeg har fått låne penger av mamma siden september i fjor
Solfrid Alstad opplevde ikke at ledelsen var interessert i det hun hadde å si.
Hanna Skotheim
Etter 40 år i barnevernet gikk Solfrid til lokalavisa og slo alarm. Så sa hun opp jobben
Elizabeth (19) har bodd i fosterhjem hos Tone Granaas siden hun var 17 år.
Anne Myklebust Odland
Tone kaller Elizabeth for datter, men vegrer seg for å bli fostermor en gang til
VENTET IKKE FORGJEVES: Fem år tok det før klubbleder Christian Ekstrøm og resten av de ansatte fikk den tariffavtalen de krevde. Det gir opptil 100.000 kroner i lønnsøkning for de ansatte.
Håvard Sæbø
Christian jubler etter fem års kamp: Nå får lageransatte i opptil 100.000 mer i lønn
Oljearbeider Øyvind Akselsen møter sin tidligere arbeidsgiver i retten. Utfallet av rettsaken kan få konsekvenser for mange oljearbeidere som i perioder jobber fra skip.
Jan Kåre Ness
Øyvind går til sak for å få betalt overtid: – Burde ikke vært tema i 2022
Du har plikt til å ta ferie. Nå nærmer det seg sommer og et avbrekk fra jobb.
Colourbox
Kan arbeidsgiver bestemme når jeg skal ha sommerferie? 10 spørsmål og svar
Per Flakstad
Disse blir tatt ut hvis det blir kommunestreik 24. mai
Annkarin mener hun og andre med 16 års ansiennitet burde tjent 20.000 kroner mer i året.
Simen Aker Grimsrud
Da vernepleier Annkarin sjekket tilleggene for ansiennitet, ble hun overrasket: – Det føles feil
– Lene begynte å tulle med meg på et seminar, minnes Ulrikke (t.v.) om de første tegnene til at det var noe mer mellom dem. Så kasta kollegaene seg på og sendte et bilde av at de stod sammen og skrev: «Planlegger fremtiden sammen». Nå er de tidligere kollegaene snart gift.
Hanna Skotheim
Lene mente det var en privatsak da hun forelsket seg i Ulrikke på jobb. Flere er uenig med henne
PRESTASJONEN AVGJØR: Marte Rian Aarnes har levd på lønn og provisjon i hele sitt yrkesaktive liv. Her sammen med sønnen Oskar (12).
Ylva Seiff Berge
Martes årslønn er 500.000 kroner. Men med en ekstra innsats kan hun tjene langt mer
SNART GODKJENT: Bilpleie, dekkskift og dekklager blir fra 1. juli omfattet av den samme godkjenningsordningen som renovasjonsbransjen har. Hos MS Bilpleie i Skien der Thomas Johansen jobber, er alt på stell allerede.
Tormod Ytrehus
Snart må du vaske bilen selv, om du skal ha det ordentlig billig
Tor Arne Johansen, konserntillitsvalgt i Tine.
Erlend Angelo
Konserntillitsvalgt reagerer kraftig på hvordan Tine uttalte seg etter at de tapte i tingretten
SJOKK: A-krimsamarbeidet i Møre og Romsdal avdekte sjokkerande lønns- og arbeidsvilkår hos underleverandørar på Vard Søviknes. No har verftet tatt grep, forsikrar verftsdirektør Arnt Inge Gjerde, klubbleiar Rune Torsvik og tillitsvald Kristian Ertresvåg i Fellesforbundet.
Tormod Ytrehus
Rumenarar jobba for 30 kroner timen hos underleverandør: – Vi mista kontrollen
Ole Palmstrøm
Lisa ble slått ned av en medelev som skrek «jævla neger». Først da grep de voksne inn
Brian Cliff Olguin
Finansbransjen skal ikke tjene penger på ansattes pensjoner, mener store LO-forbund
FORNØYD HUND: Puddelen Busia får besøk av Mattilsynets veterinær Inna Vinningland på hundepensjonatet. Selv om det bare ett døgn siden han måtte forlate eieren sin, virker han rolig og fornøyd i armene på pensjonateier Terje Bjelland.
Ole Palmstrøm
Kjæledyr og eiere på flukt fra krigen får trøst på ukrainsk av Inna i Sandnes
Alf Ragnar Olsen
Oslo rammes først hvis det blir streik i staten
Kronikk
Mens lønnsøkningen er på 3,7 prosent, er sosialhjelpssatsene bare justert opp med 1,4 prosent fra i fjor til i år, skriver Mimmi Kvisvik i denne kronikken.
Colourbox