Striden om drivstoffprisene
De rødgrønne avlyser nytt drivstoffmøte
De rødgrønne partiene dropper det planlagte møtet fredag om drivstoffavgiftene.
Arbeiderpartiets Tuva Moflag forteller at de avlyser dagens møte om drivstoffavgiftene.
Leif Martin Kirknes
Saken oppsummert
helge@lomedia.no
steinar.schjetne@lomedia.no
Det planlagte møtet mellom de rødgrønne finanstoppene ble avlyst kort tid før det skulle vært holdt fredag klokka 12.
Senterpartiet er grunnleggende uenige med de andre rødgrønne partiene i synet på drivstoffprisene og behovet for å videreføre kuttene i avgiftene etter 31. august.
Møtet torsdag ble avsluttet uten at partiene fant en løsning, men med en ambisjon å komme til enighet fredag. Det skjer ikke.
En del av bakteppet er Høyres tydelige avklaring. De sier nei til å videreføre de midlertidige kuttene fra i våres.
Ap: – Ikke behov
Med Høyre-leder Ine Søreides Eriksens signaler har Senterpartiet ikke noen andre kort på hånda. De blir ikke enige med de rødgrønne, og kan heller ikke få støtte fra Høyre på den borgerlige siden.
Finanspolitisk talsperson Tuva Moflag i Ap snakket med alle de rødgrønne partiene i løpet av formiddagen fredag. De var enige om at det ikke er behov for møte nå.
– Vi vil fortsette å ha kontakt med våre rødgrønne budsjettpartnere på ordinært vis i ukene framover, sier Tuva Moflag til FriFagbevegelse.
Sp: – Særdeles uklokt
Senterpartiet har truet med å gå til de borgerlige partiene for å sikre flertall for videre kutt. Nå synes den døra hermetisk lukket.
– Økte avgifter vil ramme næringsliv og folk som er avhengig av bilen rundt i Norge, og det er særdeles uklokt av stortingsflertallet å presse det gjennom, sier Senterpartiets leder Trygve Slagsvold Vedum i en pressemelding.
Det er også en oppfatning blant partiene om at det ikke lenger haster med nye avklaringer internt.
– Det er lenge til 1. september. Det haster ikke å ta en beslutning på dette nå, sier Rødt-leder Marie Sneve Martinussen til FriFagbevegelse.
Nå: 0 stillingsannonser

