JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Colourbox.com

EU-domstolen: Innleie skal kun være midlertidig - ikke erstatte fast ansatte

Vikarer kan ikke brukes for å unngå forpliktelser virksomheter har som arbeidsgiver, fastslår EU-domstolen i en avgjørelse. Innleie skal benyttes kun midlertidig.02.12.2020
08:51
02.12.2020 08:51

helge@lomedia.no

Nestleder i Fellesforbundet, Steinar Krogstad, mener dommen er viktig i kampen mot et arbeidsliv med virksomheter som satser på færre fast ansatte og permanent innleie.

– EU-dommen sier helt klart at vikardirektivets formål er at innleie skal benyttes rent midlertidig og skal være en inngang til fast ansettelse hvis virksomheten har permanent behov, sier nestleder i Fellesforbundet, Steinar Krogstad til FriFagbevegelse.

Nå har arbeidslivpolitisk talsperson i Stortinget, Arild Grande, utfordret arbeids- og sosialministeren på om det er behov for tiltak for å sikre at vikarbyrådirektivets bestemmelser på dette området blir oppfylt.

Han viser nettopp til den nevnte avgjørelsen i EU-domstolen fra 14. oktober, som sier at medlemsstatene i forhold til vikarbyrådirektivet skal påse at de har bestemmelser som forhindrer at innleie ikke erstatter virksomhetenes permanente behov for fast ansatte.

Aktuelt: Innleie som fortrenger faste ansettelser skal bli forbudt, om Ap kommer til makten igjen

Dårligere stilt

Det vises i dommen til at mange vikarer, blant annet fra bemanningsbyråer, er vesentlig dårligere stilt enn fast ansatte kolleger i den samme virksomheten. De mangler ofte en grunnleggende sikkerhet i jobben.

Mange opplever blant annet å være vikar i den samme bedriften så mange ganger og så lenge at jobben ikke kan sies å være midlertidig. Samtidig slipper virksomheter å gi oppsigelsesvarsel og andre forpliktelser som arbeidsgiver ved bruk av midlertidig ansatte.

Steinar Krogstad mener han ser mye av det samme her i landet.

– Selv om Stortinget strammet inn reglene for innleie og fast ansettelse, erfarer vi at mange virksomheter gir blaffen i hele regelverket. Innleie benyttes ofte som en del av arbeidskraftstrategien. Vi hører fra tillitsvalgte at bedrifter har en policy om at opp til 15 prosent av arbeidet skal utføres gjennom innleie, sier Krogstad.

EU-domstolen sier klart og tydelig at vikaransettelser skal være reelt midlertidige: Medlemslandene i EU skal sikre at virksomhetene stopper den utbredte praksis med systematisk å bruke vikarer over lengre perioder i stedet for å ansette fast.

Først og fremst fordi arbeidstakerne skal sikres en rett til sunne, sikre og verdige arbeidsforhold, heter det i EU-dommen.

– Innleie skal være midlertidig. Det er det heller ingen uenighet om blant norske politikere, mener Krogstad.

– Derimot hører vi gjentatte ganger fra dagens regjering hvor viktig det er med både faste ansettelser og et organisert arbeidsliv med høy tillit mellom partene. Det vil derfor være interessant å se hvordan regjeringen vurderer dommen. Har vi et klart nok regelverk og en effektiv håndhevelse av regelverket slik at det blir mer enn gode intensjoner, spør Krogstad.

Jobbkrisa: Dette er bransjene som vil slite hardt etter koronaen

– Setter stopper

LOs danske søsterorganisasjon, Fagbævegelsens Hovedorganisasjon (FH), er glad for dommen.

– Det er veldig gledelig at EU nå entydig setter en stopper for den utbredte forretningsmodellen hvor virksomheter systematisk henter inn vikarer i vikariater som forlenges i en uendelighet, sier nestleder i FH, Arne Grevsen, på forbundets hjemmeside.

Han peker på at fagbevegelsen ofte støter på forretningsmodeller hvor virksomhetene henter inn vikarer til langvarige prosjekter i stedet for å ansette arbeidstakere direkte i virksomhetene.

Dermed har virksomhetenes fleksibilitet lenge fått veie tyngre enn hensynet til arbeidstakernes sikkerhet og ansettelsesvilkår.

– Den uakseptable skjevfordelingen får vi nå endelig et verktøy til å gjøre noe med, hevder han.

02.12.2020
08:51
02.12.2020 08:51Mest lest

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Jan-Erik Østlie

Erna vil gjeninnføre året uten penger for folk på AAP

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Tormod Ytrehus

Oksana ba om svar fra Støre: – Jeg tror ikke dere forstår hvor tøft vi har det

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

Leif Martin Kirknes

Butikkansatte jubler over lovendring: Nå skal heltid være normen

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

Knut Viggen

Elektriker-sjef Glenn fikk nok. Nå har Ap-mannen skiftet side

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

NTB/Ole Berg-Rusten, Torstein Bøe

Raser over Frp-kutt: – Et målrettet angrep mot de som har minst

PÅ JOBB: Cosmin er tilbake på jobb, og er svært fornøyd med Høyesterettsdommen.

PÅ JOBB: Cosmin er tilbake på jobb, og er svært fornøyd med Høyesterettsdommen.

Sissel M. Rasmussen

Cosmin ble utvist av landet etter han tok en søppelsekk. Så vant han i Høyesterett

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Jan-Erik Østlie

Nav avviser Høyres påstand om arbeidsavklaringspenger

NOMINERT: Styreleder Gina Rinehart i gruveselskapet Hancock Prospecting,  administrerende direktør Peter Hebblethwaite i det britiske rederiet P&O Ferries og styreleder Jeff Bezos i Amazon var alle nominert til årets versting pris i regi av ITUC - internasjonal fagbevegelse.

NOMINERT: Styreleder Gina Rinehart i gruveselskapet Hancock Prospecting, administrerende direktør Peter Hebblethwaite i det britiske rederiet P&O Ferries og styreleder Jeff Bezos i Amazon var alle nominert til årets versting pris i regi av ITUC - internasjonal fagbevegelse.

www.dfat.gov.au /House of Commons (Pa Photos / NTB)/ Wikimedia Commons

Dette er verdens verste sjef. Se kåringen

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Colourbox

Du kan få baksmell hvis sjefen ikke betaler riktig skatt for deg. Dette må du sjekke

Ole Palmstrøm

FHI-direktøren slår alarm: – Ekstremt risiko for at vi ikke klarer jobben vi er satt til å gjøre

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

Ole Palmstrøm

Voldshendelse på LO-konferanse er politianmeldt

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Sissel M. Rasmussen

Kutt i tannhelsa: – Høyre gjør hullet i velferden enda større

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

Ole Palmstrøm

Tillitsvalgte bekymret for Aps utvikling

Kommentar

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Ole Palmstrøm

«Litt mer ydmykhet hadde nok vært på sin plass, Støre»

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

Martin Guttormsen Slørdal

Nå kommer lovendringen som styrker ansattes rett til heltidsstillinger

Kommentar

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Herman Bjørnson Hagen

«Ikke la dere bli lurt av Høyre»

Per Flakstad

Anngunn prøvde å skjule at hun var syk. Helt til naboen trodde hun hadde forlatt mann og barn

Kommentar

Sparegrisen vil være tom om 10-15 år hvis Frp fortsetter på samme galeien, skriver Kjell Werner.

Sparegrisen vil være tom om 10-15 år hvis Frp fortsetter på samme galeien, skriver Kjell Werner.

Leif Martin Kirknes

«Frp tar fra framtidige pensjonister»

Kommentar

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Colourbox

«For hvert år som går blir det bare verre og verre å være rik i Norge»

Hundrevis av arbeidere fra kystbedrifter hadde møtt opp foran Stortinget, for å protestere mot regjeringens forslag om grunnrenteskatt for oppdrettsnæringen.

Hundrevis av arbeidere fra kystbedrifter hadde møtt opp foran Stortinget, for å protestere mot regjeringens forslag om grunnrenteskatt for oppdrettsnæringen.

Tormod Ytrehus

Flere hundre demonstrerte mot lakseskatt: – Ser dere ikke galskapen i dette?


Flere saker