JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Forbundsleder i Transportarbeiderforbundet er sint fordi hans  medlemmer ansatt hos grossistene, ikke får det generelle tillegget ved årets lønnsoppgjør.

Forbundsleder i Transportarbeiderforbundet er sint fordi hans medlemmer ansatt hos grossistene, ikke får det generelle tillegget ved årets lønnsoppgjør.

Martin Guttormsen Slørdal

Forbundsleder Lars Johnsen er forbanna. De ansatte hos grossistene får ikke lønnstillegg i mellomoppgjøret

Forbundsleder Lars Johnsen i Norsk Transportarbeiderforbund sier han er «ganske rasende» når det viser seg at de som jobber på forbundets grossistoverenskomst ikke får et øre som følge av tariffoppgjøret.12.04.2019
14:44
15.04.2019 15:24

torgny@lomedia.no

– Vi trodde at alle skulle få 2,50 kroner i timen, men det viste seg at våre medlemmer på grossistoverenskomsten ikke får det, sier Lars Johnsen i Transportarbeiderforbundet til FriFagbevegelse.

– Vi er den eneste overenskomsten i LO som ikke får det generelle tillegget.

Årsaken til at grossistansatte ikke får dette tillegget er at i deres overenskomst er en egen lønnsregulering i februar. Hvert år i februar blir lønna justert opp på bakgrunn av lønnsutviklingen som SSB har registrert fra året før. Målet med denne reguleringa har vært å heve minstelønna opp på 90 prosent av gjennomsnittlig bransjelønn. I år førte det til at det ble gitt et lønnstillegg på 8,15 kroner i timen fra 1. februar.

p

Mindre enn de andre

– Alle andre overenskomster har fått det generelle tillegget i år, men ikke de ansatte hos grossistene, sier Johnsen. Han forteller at LO var helt avvisende til å gi tillegg til disse medlemmene i Transportarbeiderforbundet.

– Men når dere har fått et så stort tillegg for bare to måneder siden, er det da rimelig at dere får ytterligere tillegg nå?

– Dette fører til at våre medlemmer hos grossistene ikke kommer til å få reallønnsvekst i år, iser Johnsen. Februarreguleringa gir 8 kroner og 15 øre. Det vil gi en lønnsøkning på 1,8 prosent. I tillegg er det et overheng på grunn av lønnstillegg gitt i fjor på 0,8 prosent. Det er også beregnet en lønnsglidning som følge av lokale forhandlinger på 1 prosent.

Andre får mer

– Men de siste årene har ikke vi fått noe i de lokale forhandlingene. Da vil lønnsveksten for våre medlemmer i grossistbedriftene være 0,8 prosent pluss 1,8 prosent som er langt under ramma for lønnsoppgjøret.

Johnsen peker på at det er overenskomster med høyere lønn og større lønnsvekst som får tillegget. Et eksempel er operatøroverenskomsten i Industri Energi som har et lønnsnivå på 183 prosent av industrien og har hatt en lønnsvekst på 6,1 prosent i fjor.

Forbundslederen mener at det er minst 11 overenskomster som har høyere lønn og høyere vekst enn grossistoverenskomsten som fikk det generelle tillegget ved årets oppgjør.

Uforståelig

– Det er uforståelig at vi er de som er plukket ut for ikke å få tillegg, sier Johnsen.

Grossistoverenskomsten er den største overenskomsten i Transportarbeiderforbundet.

Årets mellomoppgjør i LO-NHO ble avsluttet 1. april. Tre dager seinere var forhandlingene mellom LO og Virke avsluttet. I disse forhandlingene ble det gitt et generelt tillegg til alle på 2,50 kroner og ramma på hele oppgjøret ble satt til 3,2 prosent.

p

Ulike modeller

1. nestleder i LO, Peggy Hessen Følsvik sier til FriFagbevegekse at forklaringen på at det ikke er gitt et generelt tillegg til de ansatte som jobber på grossistoverenskomsten, er at modellene for de samordna lønnsoppgjørene er ulike i NHO og Virke-området.

– I Virke-området er det to store overenskomster som dominerer. Det er Transportarbeiderforbundets grossistoverenskomst og HKs landsoverenskomst. Som følge av store garantitillegg på både Landsoverenskomsten og Grossistoverenskomsten, fikk hverken HKs eller NTFs medlemmer på de respektive avtalene et generelt tillegg ved årets mellomoppgjør med Virke, forklarer Hessen Følsvik.

Over og under ramma

– Dette gjorde at lønnsnivået for Grossistoverenskomsten lå godt over ramma fra frontfaget på 3,2 prosent, mens lønnsnivået for HKs landsoverenskomst derimot lå like under ramma. Dette resulterte i at HK fikk til en heving av de laveste minstelønnssatsene i Landsoverenskomsten, men ikke Grossistoverenskomsten, svarer nestlederen.

Var dette interessant? Vil du dele den med noen andre?
12.04.2019
14:44
15.04.2019 15:24Mest lest

DÅRLEG RÅD: Ikkje alle studentar har rike foreldre, påpeikar Nathalie Mercadal.

DÅRLEG RÅD: Ikkje alle studentar har rike foreldre, påpeikar Nathalie Mercadal.

Tormod Ytrehus

Permitterte Nathalie får ikkje dagpengar. No blir ho heimlaus

Koronakrisa har rammet Robin Storevik (26) hardt økonomisk. Han kan bli tvunget til å skifte bransje.

Koronakrisa har rammet Robin Storevik (26) hardt økonomisk. Han kan bli tvunget til å skifte bransje.

Privat/Ole Palmstrøm

Robin (26) har blitt permittert tre ganger siden mars: – Umulig å etablere seg på 10.000 kroner i måneden

KORONATILLEGG: Jorunn Martinsen, tillitsvalgt i Coop-eide Norsk butikkdrift, synes de butikkansatte burde få et koronatillegg for innsatsen de har lagt ned i løpet av pandemien.

KORONATILLEGG: Jorunn Martinsen, tillitsvalgt i Coop-eide Norsk butikkdrift, synes de butikkansatte burde få et koronatillegg for innsatsen de har lagt ned i løpet av pandemien.

Martin Guttormsen Slørdal

Butikkansatte i Rema og Coop får ikke koronabonus: – Ekstremt urettferdig, sier tillitsvalgte Jorunn

Ikke vær overrasket om du får dette synet på butikken fredag 4. desember. Da er det nemlig «uniform på jobb-dagen» for HV-soldatene.

Ikke vær overrasket om du får dette synet på butikken fredag 4. desember. Da er det nemlig «uniform på jobb-dagen» for HV-soldatene.

Helge Rønning Birkelund

For første gang i historien skal Heimevern-soldater dra på jobben med uniformen på

 NTL-tillitsvalgt i Statens Vegvesen Inger Sigridnes sier det er første gang ansatte får julegratiale så lenge hun har jobbet i etaten.

NTL-tillitsvalgt i Statens Vegvesen Inger Sigridnes sier det er første gang ansatte får julegratiale så lenge hun har jobbet i etaten.

Ole Palmstrøm

Statens vegvesen gir 5.000 i julegave til alle ansatte

Henrik Asheim

Henrik Asheim

Jan-Erik Østlie

Høyre advarer om kostnadene ved økt minstepensjon

Jan Christian Vestre investerer i møbelfabrikk på Magnor, på denne tomta. Den skal både bli miljøvennlig og ha ordnede forhold for de ansatte.

Jan Christian Vestre investerer i møbelfabrikk på Magnor, på denne tomta. Den skal både bli miljøvennlig og ha ordnede forhold for de ansatte.

Helge Rønning Birkelund

Fabrikkeier Jan Christian Vestre vil at ansatte skal være fagorganiserte – og betaler gjerne kontingenten

Knut Viggen

Tillitsvalgt Alexander ble sagt opp – kollegene lover kamp

Colourbox / innfelt skjermdump

Kor mykje får permitterte i dagpengar? Sjekk kalkulatoren

Ledelsen visste om støyfaren i 2016. En ny måling i vår viste ekstrem støy – opptil 143 desibel. Et halvt år senere er bygningsmessige tiltak ikke gjort.

Ledelsen visste om støyfaren i 2016. En ny måling i vår viste ekstrem støy – opptil 143 desibel. Et halvt år senere er bygningsmessige tiltak ikke gjort.

Alf Ragnar Olsen

Postansatte må sjekkes for hørselsskader: – Svært betenkelig, sier tillitsvalgt

SAKEN BLE HENLAGT: – Jeg stusser over at påtalemyndigheten nedprioriterer vekterne samtidig som de selv er ute i media og forklarer hvor alvorlige slike trusler er, sier vekteren «Mina», som vil være anonym av hensyn til sin egen sikkerhet.

SAKEN BLE HENLAGT: – Jeg stusser over at påtalemyndigheten nedprioriterer vekterne samtidig som de selv er ute i media og forklarer hvor alvorlige slike trusler er, sier vekteren «Mina», som vil være anonym av hensyn til sin egen sikkerhet.

Emmie Olivia Kristiansen

Den astmasyke vekteren «Mina» ble hostet på av en som sa han var koronasmittet

Vekterne har kommet med et nytt tilbud til arbeidsgiversida i et håp om å finne en løsning på den mer enn to måneder lange streiken.

Vekterne har kommet med et nytt tilbud til arbeidsgiversida i et håp om å finne en løsning på den mer enn to måneder lange streiken.

Paul S. Amundsen

Vekterne har et forslag til en løsning på streiken

Per Olaf Lundteigen

Per Olaf Lundteigen

Jan-Erik Østlie

Sp mener SV og Frp har valgt en for dårlig modell for pensjonistene

FIKK IKK MEDHOLD: Den rumenske sjåføren Emilian Tudor Jetzi mente han hadde krav på 1,8 millioner norske kroner i utestående lønn fra norskeide Bring Trucking i Slovakia. Alt han fikk var drøyt 27.000 kroner i manglende feriepenger og en regning på 165.000 for å dekke Bring sine saksomkostninger.

FIKK IKK MEDHOLD: Den rumenske sjåføren Emilian Tudor Jetzi mente han hadde krav på 1,8 millioner norske kroner i utestående lønn fra norskeide Bring Trucking i Slovakia. Alt han fikk var drøyt 27.000 kroner i manglende feriepenger og en regning på 165.000 for å dekke Bring sine saksomkostninger.

Fagbladet 3F

I fem år kjørte Emilian for Bring på slovakisk lønn. Helt greit, har retten nå slått fast

MER UTSATT: Barn i Bergen-studien fant at andelen 1.-3. klassinger med en psykisk lidelse var fem ganger høyere i lavinntektsfamilier enn i familier med gjennomsnittsinntekter.

MER UTSATT: Barn i Bergen-studien fant at andelen 1.-3. klassinger med en psykisk lidelse var fem ganger høyere i lavinntektsfamilier enn i familier med gjennomsnittsinntekter.

Colourbox.com

Atferdsproblemer hos barn og unge kan bunne i dårlig råd. Det blir ofte oversett, mener psykologen

Jan-Erik Østlie

Kristian og Monika er eksperter på å være «usynlige». Nå må de kjempe for å bli sett

Mats Løvstad

Kontrakter avslører: Wizz Air-piloter kan sies opp på dagen

UTESTENGT: James McDonald og Kristoffer Eriksen foran bygningen i Oslo der Motvind Norge har kontorene sine. De har kontrakt på at de er ansatte der, men slipper ikke lenger inn og får heller ikke lønn for den jobben de har gjort.

UTESTENGT: James McDonald og Kristoffer Eriksen foran bygningen i Oslo der Motvind Norge har kontorene sine. De har kontrakt på at de er ansatte der, men slipper ikke lenger inn og får heller ikke lønn for den jobben de har gjort.

Ole Palmstrøm

James og Kristoffer får ikke lønn– nå er de utestengt fra jobben

Kommentar:

Trygve Slagsvold Vedum holder fast på mantraet om å ønske seg en Sp/Ap-basert regjering.

Trygve Slagsvold Vedum holder fast på mantraet om å ønske seg en Sp/Ap-basert regjering.

Jan-Erik Østlie

«Vedum bør avklare»

KREVENDE: Renholderne som sørger for at de ulike universitetsbyggene i Tromsø fortsatt kan holde åpent, har hatt hektiske dager etter at pandemien brøt ut. I forgrunnen står tillitsvalgt Elina Nilsen, bak henne fra venstre: Snefrid Martinsen, Hanna Lecka og Janthima S. Olsen.

KREVENDE: Renholderne som sørger for at de ulike universitetsbyggene i Tromsø fortsatt kan holde åpent, har hatt hektiske dager etter at pandemien brøt ut. I forgrunnen står tillitsvalgt Elina Nilsen, bak henne fra venstre: Snefrid Martinsen, Hanna Lecka og Janthima S. Olsen.

Lars Åke Andersen

Universitetet hadde ikke kunnet holde åpent uten renholder Elina og kollegene. Det vises bare ikke på lønna


Flere saker