JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Havnedirektør. Anne Sigrid Hamran fikk overlevert et brev fra havnearbeiderne, der Oslo Havn KF blir anklaget for å ta side i striden mellom Yilport og Transportarbeiderforbundet. Brevet ble overlevert under en demonstrasjon utenfor Oslo Havns kontorer i dag.

Havnedirektør. Anne Sigrid Hamran fikk overlevert et brev fra havnearbeiderne, der Oslo Havn KF blir anklaget for å ta side i striden mellom Yilport og Transportarbeiderforbundet. Brevet ble overlevert under en demonstrasjon utenfor Oslo Havns kontorer i dag.

Roy Ervin Solstad

Krevde Stillufs avgang

Over 40 demonstrerte mot offentlig angrep på bryggesjauernes tariffavtaler.17.04.2015
12:00
21.08.2023 17:14

res@lomedia.no

En hasteinnkalt demonstrasjon utenfor Oslo Havns kontorer på Vippetangen i Oslo i ettermiddag samlet både havnearbeidere og støttespillere i et unisont krav om at Bernt Stilluf Karlsen, styreleder for Oslo Havn KF, må gå fra stillingen sin.

Skjellsord

– Jeg regner med at alle her vet hvem Stilluf er, mer konkluderte enn spurte Vegard Holm fra støttegruppa for havnearbeiderne i Oslo, da demonstrantene samlet seg utenfor Oslo Bryggearbeideres forening klokka 12 i dag. Han ventet ikke på svar, men kom med forklaringen selv.

– Stilluf er det verste skjellsordet for bryggesjauerne i Oslo, ropte Holm gjennom roperten.

Årsaken til demonstrasjonen, og aversjonen mot styrelederen på havna, er at sjauerne mener Oslo Havn KF, gjennom sin styreleder har angrepet bryggesjauernes tariffavtale, senest gjennom å rådgi den nye containeroperatøren, Yilport, til ikke å inngå tariffavtale med havnearbeiderne og Transportarbeiderforbundet. Det har resultert i at en internasjonal boikott er blitt iverksatt mot det tyriskiske selskapet som skal drive containerhåndteringen på Oslo Havn de neste 20 årene.

Møtte Hamran

Mens Bernt Stilluf Karlsen har dukket opp på flere av havnearbeidernes demonstrasjoner tidligere, sist på boikottstarten av Yilport, var Karlsen ingen steder å se under dagens korte markering. Det var derimot daglig leder av Oslo Havn, Anne Sigrid Hamran.

Hun fikk overlevert et protestbrev, der Oslo Havn KF blir anklaget for å ha tatt side i konflikten mellom Yilport og Transportarbeiderforbundet.

– Hvor lenge skal politikerne i Oslo stilltiende akseptere at ledende personer i Oslo Havn KF fortsetter sine angrep på 36 arbeidsfolk i Oslo havn som ikke gjør annet enn å kreve sin rett til tariffavtale, heter det i brevet.

Hamran lovet havnearbeiderne å ta deres bekymring seriøst, og lovte også å komme med et svar til havnearbeiderne.

Leder for Oslo Bryggearbeideres forening, Stig Skaug, sa etter demonstrasjonen at sjauernes neste skritt er å gjøre politikerne oppmerksom på den uretten de mener de er utsatt for.

– Det skal være et kommunestyremøte i Oslo neste uke, og vi vurderer om vi skal møte opp der. Ikke for å lage bråk, men for å vise at vi finnes, sa Skaug til Transportarbeideren.

– Har ikke tatt side

Styreleder i Oslo Havn KF, Bernt Stilluf Karlsen, er ikke overrasket over at han er blitt bryggesjauernes hakkekylling, men avviser at han har tatt side i konflikten mellom Yilport og Transportarbeiderforbundet.

– Jeg skulle gjerne vært den kritikken forruten, men det vi har sagt, er at vi aksepterer at Yilport ikke vil inngå tariffavtale på bakgrunn av dommen som kom i Arbeidsretten i fjor høst. Yilport er heller ikke alene om det. Flere gjør nå det samme, sier Karlsen til Transportabeideren.

Derimot mener han at Transportarbeiderforbundets strategi har gjort at mange av havnearbeiderne i Oslo står uten arbeid.

– Vi har vært tydelige på at NTF sin strategi er feil. Det var mange ledige stillinger i Yilport, men ingen av havnearbeiderne søkte på dem, avslutter Bernt Stilluf Karlsen.

Her er brevet:

Oslo Havn KFs rolle i havnekonflikten

Oslo Havn KF og styreleder Bernt Stillluf Karlsen har tatt side i kampen om tariffavtale for lossing og lasting av skip i Oslo havn. De støtter Yilport, som ikke en gang har villet forhandle eller delta på mekling med Norsk Transportarbeiderforbund.

Det kan ikke Oslo Bryggearbeideres Forening akseptere. Vi kan heller ikke skjønne at Oslos politikere kan akseptere at et kommunalt foretak eller dens politisk valgte styreleder kan ture fram slik Bernt Stilluf Karlsen gjør.

I et brev datert 6. mars d.å. ber Byrådsavdeling for miljø og samferdsel, Oslo Havn KF ved Bernt Stilluf Karlsen redegjøre for dette. I et brev datert 6. mars d.å. svarer Oslo Havn KF på brevet uten å gi svar på det vesentlige.

Saken dreier seg om et oppslag i avisa Klassekampen som refererer til en skriftlig redegjørelse fra daglig leder i Yilport Oslo, der det heter: "Klassekampen har forsøkt å få et intervju med Yilport Oslo, men i en epost fra daglig leder Eryn Dinyovszky henviser hun spørsmål om hvorfor Yilport ikke vil forhandle om tariffavtale, til Oslo Havns styreleder, Bernt Stilluf Karlsen. Karlsen jobber ikke i Yilport."

Dette er sjokkerende lesning.

I svaret fra Oslo Havn KF heter det: "I en situasjon der den nye containeroperatøren skulle kunne konsentrere seg om oppstarten av driften, har styreleder på vegne av Oslo Havn bidratt med å svare noen journalister. Bakgrunnen for dette er at Yilport Oslo ikke har egne kommunikasjonsressurser i Oslo".

Så da er det bare å bruke osloborgernes penger, da? For å bidra til at tariffavtale unngås.

Videre i brevet fra Oslo Havn KF: "Daglig leder i Yilport ba journalisten ta kontakt med styreleder i Oslo Havn for å få svar på sine spørsmål. Disse spørsmålene har aldri styreleder mottatt, men det er ikke urimelig at spørsmål om boikott også er relevante fra Oslo Havns perspektiv, for eksempel hvilke konsekvenser en eventuell boikott vil ha for Oslo Havn."

Det journalisten i Klassekampen ble bedt om av daglig leder i Yilport var å henvende seg til Karlsen for å kunne svare på "Hvorfor Yilport ikke vil forhandle om tariffavtale?".

Dette er ikke besvart.

Helt siden de famøse og løgnaktige påstandene om korte arbeidsuker, høye lønninger og "verdens dyreste lunsj" for snart to år siden, har ledende personer i Oslo Havn KF brukt en stor del av sin tid til å sverte havnearbeiderne og deres tariffavtale. Det er helt uakseptabelt. Vi krever slutt på mobbing og trakassering av bryggesjauerne.

Til politikerne i Oslo vil vi si: Hvor lenge skal dere stilltiende akseptere at ledende personer i Oslo Havn KF fortsetter sine angrep på 36 arbeidsfolk i Oslo Havn som ikke gjør annet enn å kreve sin rett til tariffavtale?

Stig Skaug

leder, Oslo Bryggearbeideres Forening

17.04.2015
12:00
21.08.2023 17:14

Her er brevet:

Oslo Havn KFs rolle i havnekonflikten

Oslo Havn KF og styreleder Bernt Stillluf Karlsen har tatt side i kampen om tariffavtale for lossing og lasting av skip i Oslo havn. De støtter Yilport, som ikke en gang har villet forhandle eller delta på mekling med Norsk Transportarbeiderforbund.

Det kan ikke Oslo Bryggearbeideres Forening akseptere. Vi kan heller ikke skjønne at Oslos politikere kan akseptere at et kommunalt foretak eller dens politisk valgte styreleder kan ture fram slik Bernt Stilluf Karlsen gjør.

I et brev datert 6. mars d.å. ber Byrådsavdeling for miljø og samferdsel, Oslo Havn KF ved Bernt Stilluf Karlsen redegjøre for dette. I et brev datert 6. mars d.å. svarer Oslo Havn KF på brevet uten å gi svar på det vesentlige.

Saken dreier seg om et oppslag i avisa Klassekampen som refererer til en skriftlig redegjørelse fra daglig leder i Yilport Oslo, der det heter: "Klassekampen har forsøkt å få et intervju med Yilport Oslo, men i en epost fra daglig leder Eryn Dinyovszky henviser hun spørsmål om hvorfor Yilport ikke vil forhandle om tariffavtale, til Oslo Havns styreleder, Bernt Stilluf Karlsen. Karlsen jobber ikke i Yilport."

Dette er sjokkerende lesning.

I svaret fra Oslo Havn KF heter det: "I en situasjon der den nye containeroperatøren skulle kunne konsentrere seg om oppstarten av driften, har styreleder på vegne av Oslo Havn bidratt med å svare noen journalister. Bakgrunnen for dette er at Yilport Oslo ikke har egne kommunikasjonsressurser i Oslo".

Så da er det bare å bruke osloborgernes penger, da? For å bidra til at tariffavtale unngås.

Videre i brevet fra Oslo Havn KF: "Daglig leder i Yilport ba journalisten ta kontakt med styreleder i Oslo Havn for å få svar på sine spørsmål. Disse spørsmålene har aldri styreleder mottatt, men det er ikke urimelig at spørsmål om boikott også er relevante fra Oslo Havns perspektiv, for eksempel hvilke konsekvenser en eventuell boikott vil ha for Oslo Havn."

Det journalisten i Klassekampen ble bedt om av daglig leder i Yilport var å henvende seg til Karlsen for å kunne svare på "Hvorfor Yilport ikke vil forhandle om tariffavtale?".

Dette er ikke besvart.

Helt siden de famøse og løgnaktige påstandene om korte arbeidsuker, høye lønninger og "verdens dyreste lunsj" for snart to år siden, har ledende personer i Oslo Havn KF brukt en stor del av sin tid til å sverte havnearbeiderne og deres tariffavtale. Det er helt uakseptabelt. Vi krever slutt på mobbing og trakassering av bryggesjauerne.

Til politikerne i Oslo vil vi si: Hvor lenge skal dere stilltiende akseptere at ledende personer i Oslo Havn KF fortsetter sine angrep på 36 arbeidsfolk i Oslo Havn som ikke gjør annet enn å kreve sin rett til tariffavtale?

Stig Skaug

leder, Oslo Bryggearbeideres Forening
Mest lest

Debatt

Hvis du er kvinne og jobber i handelen eller i et serviceyrke, kan du fort stå igjen som pensjonstaper. Derfor er kampen om AFP også en likestillingskamp, skriver Cecilie Tvetenstrand. (Illustrasjonsfoto)

Hvis du er kvinne og jobber i handelen eller i et serviceyrke, kan du fort stå igjen som pensjonstaper. Derfor er kampen om AFP også en likestillingskamp, skriver Cecilie Tvetenstrand. (Illustrasjonsfoto)

AFP er en urettferdig pensjon. Den er også uforutsigbar

Kaptein Frank Langø har jobbet i Sølvtrans i 20 år. Neste år går han av med pensjon. Nå er han med på gruppesøksmålet mot rederiet for at han skal få pensjonen han mener han har krav på. Også Maskinistforbundet deltar i søksmålet.

Kaptein Frank Langø har jobbet i Sølvtrans i 20 år. Neste år går han av med pensjon. Nå er han med på gruppesøksmålet mot rederiet for at han skal få pensjonen han mener han har krav på. Også Maskinistforbundet deltar i søksmålet.

Jogvan H. Gardar/privat

Sjøfolk kan ha tapt millioner i pensjon. Nå saksøker de rederiet

KJØRTE I POLEN: Oleksandr Klievtsov fra Bakhmut i Ukraina viser frem video av ham selv som kjører buss i Polen høsten 2022.

KJØRTE I POLEN: Oleksandr Klievtsov fra Bakhmut i Ukraina viser frem video av ham selv som kjører buss i Polen høsten 2022.

Erlend Tro Klette

Norge skriker etter bussjåfører. Oleksandr har erfaringen, men nektes jobb

Martin Guttormsen Slørdal

Ny pensjon kan svekke Norges sikkerhet: Fire av ti i Forsvaret vil slutte

Tri Nguyen Dinh / Ronny Øksnes

«Svenskebåten» legges ned: – Vi visste overhodet ingenting

Merethe Solberg er bekymret for at flere ikke vil klare seg gjennom alle krisene med pandemi, dyrtid og rentehevinger.

Merethe Solberg er bekymret for at flere ikke vil klare seg gjennom alle krisene med pandemi, dyrtid og rentehevinger.

Erlend Angelo

Renta øker igjen: – Folk går fra den ene krisa til den andre

– Nå kommer vi med vårt krav, der vi ivaretar våre medlemmers utfordringer og muligheter, sier forbundsleder Jørn Eggum.

– Nå kommer vi med vårt krav, der vi ivaretar våre medlemmers utfordringer og muligheter, sier forbundsleder Jørn Eggum.

Håvard Sæbø

AFP har skapt storkonflikt mellom LO-forbund. Her er Fellesforbundets løsning

Statsminister Jonas Gahr Støre og næringsminister Jan Christian Vestre trakk på seg kjeledress og hjelm da de valgte å legge frem regjeringens grønne industriløft på Rosenberg Worley i Stavanger.

Statsminister Jonas Gahr Støre og næringsminister Jan Christian Vestre trakk på seg kjeledress og hjelm da de valgte å legge frem regjeringens grønne industriløft på Rosenberg Worley i Stavanger.

Helge Rønning Birkelund

LO-medlemmene flykter fra Ap. Sjekk fallet og hvor de tar veien

OMFATTENDE: NTL NAV har beregnet at når etaten velger delegerte forhandlinger, går det med rundt 51 000 arbeidstimer til dette.

OMFATTENDE: NTL NAV har beregnet at når etaten velger delegerte forhandlinger, går det med rundt 51 000 arbeidstimer til dette.

Colourbox.com

Nav sløser bort millioner i lokale forhandlinger, mener tillitsvalgte

Erlend Angelo

Tordis gleder seg fortsatt til å gå på jobb etter 47 år. Her er hemmeligheten

Det er kun 1.200 meter mellom bebyggelsen og den nærmeste vindmølla i Havøysund. Likevel har det vært lite protester mot vindparken.

Det er kun 1.200 meter mellom bebyggelsen og den nærmeste vindmølla i Havøysund. Likevel har det vært lite protester mot vindparken.

Håvard Sæbø

Oppgitt ordfører: – Man kan jo lure hva staten har tenkt å bruke Finnmark til

Debatt

Carolines historie er en viktig vekker, skriver Nav-sjefen.

Carolines historie er en viktig vekker, skriver Nav-sjefen.

Lise Åserud / NTB. Innfelt: skjermdump av frifagbevegelse.no

Det er umulig for meg å ikke bli berørt av det Caroline forteller

Kronikk

Nav-ansatte har det handlingsrommet de trenger for å kunne gi god og tilpasset hjelp til den enkelte familie. Men det krever svært god kompetanse i sosialt arbeid, skriver Tore Nyseter.

Nav-ansatte har det handlingsrommet de trenger for å kunne gi god og tilpasset hjelp til den enkelte familie. Men det krever svært god kompetanse i sosialt arbeid, skriver Tore Nyseter.

Eirik Dahl Viggen/Privat

Nav svikter barn i fattige familier

Køen ble lang for å sikre seg en pose mat.

Køen ble lang for å sikre seg en pose mat.

Tom Vestreng, Dagsavisen

Krisa øker ved Fattighuset: – Rundt 100 må gå tomhendt hjem

Høyres nestleder Henrik Asheim mener Erna Solberg og Høyre ikke holdt tilbake informasjon om Sindre Finnes aksjehandler til etter valget. 

Høyres nestleder Henrik Asheim mener Erna Solberg og Høyre ikke holdt tilbake informasjon om Sindre Finnes aksjehandler til etter valget. 

Arkivfoto: Leif Martin Kirknes

Høyre: – Skjønte at dette kunne være løgn først på fredag

Kompetansen som skal til for å bygge skip kan forsvinne på norske verft dersom ikke utviklingen snur. Nå vil tillitsvalgte ha en ny giv for bransjen.

Kompetansen som skal til for å bygge skip kan forsvinne på norske verft dersom ikke utviklingen snur. Nå vil tillitsvalgte ha en ny giv for bransjen.

Erlend Angelo, Magasinet for fagorganiserte

– Hvis vi fortsatt skal bygge skip i Norge, må noe skje, advarer tillitsvalgte

FANT TONEN: Mia Mari ble den vennen May Liz trengte for å føle seg trygg da hun skulle sone dommen på Ravneberget. De bruker mye av dagne på å snakke og henge sammen.

FANT TONEN: Mia Mari ble den vennen May Liz trengte for å føle seg trygg da hun skulle sone dommen på Ravneberget. De bruker mye av dagne på å snakke og henge sammen.

Brian Cliff Olguin

– Man har tenkt at det er så få kvinner i fengsel, så de har blitt glemt

 – Vi kan ikke forby noen å filme, og det er heller ikke ulovlig å gjøre det – det er hendelser som skjer på offentlige plasser. Jeg ber bare om arbeidsrom, sier vekteren Stefan.

 – Vi kan ikke forby noen å filme, og det er heller ikke ulovlig å gjøre det – det er hendelser som skjer på offentlige plasser. Jeg ber bare om arbeidsrom, sier vekteren Stefan.

Jan-Erik Østlie

Stefan blir ofte omringet og filmet når han gjør jobben sin. Frykten er å bli hengt ut

Jøran Grønstad

Erling Braut Haaland er første fotballspiller på lista over Norges rikeste

LO og NHO har sammen utredet en «reformert AFP», og LO ønsker at denne skal bli del av et samordnet tariffoppgjør til våren. Men innad i LO har det vært svært ulike syn på forslagene som er lagt fram - og nå begynner tiden å renne ut.

LO og NHO har sammen utredet en «reformert AFP», og LO ønsker at denne skal bli del av et samordnet tariffoppgjør til våren. Men innad i LO har det vært svært ulike syn på forslagene som er lagt fram - og nå begynner tiden å renne ut.

Tormod Ytrehus

Pensjonsordning kan snart forsvinne: Dette handler AFP-striden om


Flere saker