– Jeg vil si at det er godt nok. Man ønsker seg alltid mer, men dette er et resultat som forsvarer både FO og LOs tariffpolitiske krav, sier FO-leder Mimmi Kvsivik.
Adrian Nielsen
Fellesorganisasjonen i KS-området:
Mellom 12.000 og 21.000 kroner i lønnstillegg for FO-ere i kommunene
– Et godt nok resultat, sier FO-leder Mimmi Kvisvik. At kommunalt ansatte får mer enn privat sektor er et skritt på veien mot likelønn, mener hun.
solfrid.rod@lomedia.no
Etter mekling gjennom natta ble LO Kommune og KS enige. Unios medlemmer går derimot til streik.
FO-leder Mimmi Kvisvik er rimelig fornøyd med resultatet etter det hun kaller en alvorstynget og krevende mekling.
– Vi har sikret medlemmene kjøpekrafta, og ramma for oppgjøret ligger over frontfaget. Det vet vi kan sitte langt inne, sier Kvisvik.
Ingen streik: – Jeg har ikke vært med på så bra lønnsoppgjør siden jeg ble sosialarbeider, sier hovedtillitsvalgt
Tetter ikke gapet helt
Kravet fra FO og de andre LO-forbundene handlet nettopp om å tette gapet til til ansatte i privat sektor, som dro ifra i fjorårets oppgjør. Da ble de offentlig ansatte lønnstaperne. De holdt seg til frontfagsramma på 1,7 prosent, mens privat sektor endte med en lønnsvekst på 2,2 prosent.
Ramma for årets kommuneoppgjør endte på 2,8 prosent, mot 2,7 i privat sektor.
Det lyktes imidlertid ikke LO å få gjennomslag for å kompensere hele dette etterslepet i meklingen.
– I et oppgjør må man alltid gi og ta. Vi i LO Kommune er tilfreds med en løsning som forhindret streik i denne svært krevende situasjonen som kommunesektoren står i, sier Mette Nord til Fagbladet.
Hun er leder i Fagforbundet og forhandlingsleder for LO kommune, som FO inngår i.
For FOs medlemmer vil lønnstillegget være minst 12.100 kroner, for ansatte med bachelorutdanning og null ansiennitet. Medlemmer med master kan få opp til 21.000 kroner i tillegg.
– I tillegg er det satt av en prosent til lokale forhandlinger, det kan også utgjøre noen tusenlapper, sier Kvisvik.
Statsoppgjøret: Fortsetter å mekle på overtid
– Godt nok
Hun er fornøyd med føringene som er lagt for de lokale forhandlingene. Her skal det legges til rette for likelønn, samt å rekruttere og beholde ansatte med kompetanse kommunene trenger.
– Hvordan vil du beskrive resultatet?
– Jeg vil si at det er godt nok. Man ønsker seg alltid mer, men dette er et resultat som forsvarer både FO og Los tariffpolitiske krav. Vi sikrer kjøpekraften, og det er et tydelig likelønnsutslag bare ved at kommunal sektor tar ut mer enn privat sektor, fordi det er en hovedtyngde av kvinner i kommunal sektor.
– Unio går ut i streik. Gjør det det vanskelig for FO å forsvare resultatet overfor egne medlemmer?
– Protokollen sier at dersom andre organisasjoner oppnår et bedre resultat, forbeholder vi oss retten til å kreve nye forhandlinger.
Aktuelt: Over 7.000 lærere og helsearbeidere i kommunesektoren er ute i streik
KS: – Vi har strukket oss langt
– KS er glad for en løsning som sikrer kjøpekraften for kommunalt ansatte. Unio takket nei til dette, og velger å gå til streik i en krevende situasjon for landet. Deres krav var umulige å innfri, sier forhandlingsleder i KS, Tor Arne Gangsø, i en pressemleding.
– Kravene har vært høye, og spriket mellom de ulike partene stort. Organisasjonene har villet bruke pengene på veldig ulik måte. Vi har fra KS strukket oss svært langt for å ta hensyn til det resultatet kommunalt ansatte fikk i fjor, sammenlignet med andre områder, og for å imøtekomme kravene om å sikre kjøpekraften. Jeg vil rette en stor takk til ansvarlige forhandlere på alle sider, og ikke minst til meklerne for godt og viktig arbeid, sier Gangsø.
Oslo kommune er et eget tariffområde. Der mekles det fortsatt, sju timer etter at fristen gikk ut. Det samme gjelder oppgjøret for de statsansatte.
Les også: Firerkravet for lærerutdanning kan forsvinne med ny regjering. Ja takk, svarer nyvalgt SL-leder
Mer om lønnsoppgjøret i offentlig sektor
* LO, YS og NHO ble i april enig om en ramme for årets tariffoppgjør på 2,7 prosent. Ettersom anslått prisvekst er 2,8 prosent, utgjør dette en svak reallønnsnedgang.
* De fire fagforbundene LO, Unio, YS og Akademikerne brøt forhandlingene med staten ved Kommunal- og moderniseringsdepartementet (KMD) og KS i slutten av april.
* Onsdag startet meklingen i lønnsoppgjøret for staten, kommunene og Oslo kommune, som er tre ulike tariffområder.
* KMD og KS har tilbudt en ramme på 2,7 prosent i tråd med rammen for frontfaget. Fagforbundene har imidlertid krevd reell reallønnsvekst.
* Kommuneoppgjøret omfatter om lag 435.000 ansatte i kommunene og fylkene. Lønnsforhandlingene i staten omfatter nærmere 170.000 ansatte, mens oppgjøret i Oslo kommune gjelder drøyt 43.000 ansatte.
* LO kommune, YS kommune og Akademikerne ble torsdag enige med KS om en ramme på 2,8 prosent, som gir ansatte et lønnstillegg på mellom 10.000 og 22.000 kroner.
* Meklingen førte ikke fram mellom Unio og KS. Dermed tar Unio ut 7.390 lærere og helsearbeidere i streik over hele landet.
* Torsdag morgen satt fremdeles partene i lønnsoppgjøret i staten og Oslo kommune i mekling på overtid hos Riksmekleren. Blir det ikke enighet her, kan over 5.000 ansatte tas ut i streik.
Kilde: NTB
Mer om lønnsoppgjøret i offentlig sektor
* LO, YS og NHO ble i april enig om en ramme for årets tariffoppgjør på 2,7 prosent. Ettersom anslått prisvekst er 2,8 prosent, utgjør dette en svak reallønnsnedgang.
* De fire fagforbundene LO, Unio, YS og Akademikerne brøt forhandlingene med staten ved Kommunal- og moderniseringsdepartementet (KMD) og KS i slutten av april.
* Onsdag startet meklingen i lønnsoppgjøret for staten, kommunene og Oslo kommune, som er tre ulike tariffområder.
* KMD og KS har tilbudt en ramme på 2,7 prosent i tråd med rammen for frontfaget. Fagforbundene har imidlertid krevd reell reallønnsvekst.
* Kommuneoppgjøret omfatter om lag 435.000 ansatte i kommunene og fylkene. Lønnsforhandlingene i staten omfatter nærmere 170.000 ansatte, mens oppgjøret i Oslo kommune gjelder drøyt 43.000 ansatte.
* LO kommune, YS kommune og Akademikerne ble torsdag enige med KS om en ramme på 2,8 prosent, som gir ansatte et lønnstillegg på mellom 10.000 og 22.000 kroner.
* Meklingen førte ikke fram mellom Unio og KS. Dermed tar Unio ut 7.390 lærere og helsearbeidere i streik over hele landet.
* Torsdag morgen satt fremdeles partene i lønnsoppgjøret i staten og Oslo kommune i mekling på overtid hos Riksmekleren. Blir det ikke enighet her, kan over 5.000 ansatte tas ut i streik.
Kilde: NTB
Mest lest
Debatt
Så klart det går an å bli rammet av inflasjon og rentesjokk uten å gi avkall på fredagskosen, skriver Selma Brodrej.
Helena Yankovska/Unsplash
Jeg fryder meg over middelklassens økonomiske krise
Politiets manglende kunnskap om hva sosialarbeidere gjør, kan få konsekvenser for hjelpen de gir, mener John Kjetil Støle.
Erling Slyngstad-Hægeland
I sju år var John Kjetil ute av politiet. Da innså han noe viktig
Hanna Skotheim
Forsinkelser i utbetalinger
En utbredt misforståelse er at IA-avtalen ikke gjelder lenger, forteller rådgiver i LO, Gry Gundersen.
Eirik Dahl Viggen
Sykefravær: Arbeidsgivere kutter i egenmeldingsdager
Brian Cliff Olguin
Kristin jobber gratis 240 timer i året for å få vaktplanen til å gå opp
«Kari» ble utfryst og mobbet av arbeidskollegaene om bord, hvor hun bodde 28 dager i strekk. (Illustrasjonsfoto)
Martin Guttormsen Slørdal
I flere år ble «Kari» trakassert: – Helt forferdelig å være på jobb
Avgjørelser i Arbeidsretten er endelige, og kan ikke ankes.
Håvard Sæbø
Ble syk etter én dag i ny jobb – nå må kommunen betale sykepenger
Bredtveit fengsel er dårlig egnet til å ta imot de som sliter mest, hevder både ansatte og eksperter fra en lang rekke fagmiljøer.
Eirik Dahl Viggen
Flere fengsles etter selvmordsforsøk. Bak murene blir det bare verre
For snart to år siden opplevde de ansatte ved Nav Årstad at en kollega ble knivdrept på jobb. Her et bilde fra kontoret i dagene etter drapet.
Torstein Bøe / NTB
Etter Nav-drapet: 25 ansatte ved kontoret har sluttet hittil i år
Oljearbeideren har jobbet mange år i bransjen før han ble skadet og ufør etter bruk av trange vernesko på en plattform på britisk sokkel. Illustrasjonsfoto er tatt på norsk side.
Erlend Angelo
Arbeider ble ufør av for trange vernesko – avvist av Høyesterett
I årets oppgjør økte grunnbeløpet i folketrygden med 7.143 kroner – fra 111.477 kroner til 118.620 kroner fra 1. mai 2023. Det tilsvarer 6,41 prosent.
Colourbox
SV vil gi mer til trygdede og minstepensjonister. Se hva regjeringa svarer
Den takhøyden som liksom er så høy … den er ikke alltid så høy likevel, mener Olav Neerland om organisasjonen han er medlem av.
Hanna Skotheim
Olav ble kalt kvinnehater: – Jeg er ikke redd for å stikke hodet fram
Sužinokite, kiek šįmet Norvegijoje didės atlyginimai
Brian Cliff Olguin
Kiek šįmet Norvegijoje didės atlyginimai
Det har vært en klar økning av unge AAP-mottakere med psykiske lidelser de siste ti årene.
Gorm Kallestad / NTB
Tre av fire unge på Nav-ordning har psykiske lidelser
Kommentar
Vi er vitne til en urovekkende utvikling som fagbevegelsen, med LO i spissen, må møte med aktive grep, skriver Kjell Werner.
Sissel M. Rasmussen
LO-jubel med bitter bismak
Håvard Sæbø
Kimek-ansatte beholder jobben inntil videre
Hos Bilfinger i Porsgrunn har de ansatte tilgang til kantine. Men de som jobber på gulvet her, spiser helst i hallen.
Sissel M. Rasmussen
Status og hierarki på jobb: Dette avslører matpausen om oss
Ansatte ved flere plastbedrifter omfattes av Kjemisk-teknisk tariffavtale. Her jobber operatørene Chrisander Dahl (t.h.) og operatør Daniel Rafaelsen ved plastbedriften Protan i Lier.
Arkivfoto: Petter Pettersen
Over 3000 ansatte i kjemisk industri får ny lønn. Her er tallene
Morten Holm / NTB
Nav tapte rettssak
Ekofisk-feltet var Norges første oljefeltet som ble satt i produksjon i 1971. Flere av oljearbeiderne som jobbet her på 70- og 80-tallet har fått skader og sykdommer i etterkant av dette arbeidet.
Arkivfoto: Håvard Sæbø