FOREBYGGER: Harald Elgsaas gjør ren en skorstein i Krsitiansund. Fra om med nå heter han og hans kolleger brannforebyggere.
Kathrine Geard
Endringer i fagutdannelsene
Nå har feierne fått ny yrkestittel. Kan det lokke jenter inn i faget?
Tittelen feier er historie. På tampen av året vedtok Kunnskapsdepartementet ny betegnelse på feier og fire andre yrker med fagbrev.
ola.tommeras@fagbladet.no
Kunnskapsdepartementet har fastsatt nye navn på til sammen 17 programområder på Vg2 og Vg3. Fem av disse har også fått nye yrkestitler.
Endringene skjer etter høring og innspill gjennom fjoråret. I tillegg til at feier og feierfag er erstattet med brannforebygger og brannforebyggerfag, er førstelinjetjenester nå service og administrasjonsfag og tittelen er service- og administrasjonsmedarbeider, murer blir til mur- og flislegger og utstillingsdesign til eksponeringsdesign.
Les også: Tove (59) har vært eneste jente i anleggsjobben i 30 år: – Som jente er jeg blitt akseptert, men heller ikke fått noen fordeler. Det er en bra ting
En anerkjennelse av faget
Yrkestittelen feier er godt over 300 år gammel, men det er lite som tilsier at den vil bli savnet.
– Tittel brannforebygger gjenspeiler jobben vi gjør, sier Thomas Sivertsen i Fagforbundets faggruppe for ansatte i brann-, redning og forebygging.
– Dette er en anerkjennelse av arbeidet vi gjør, som er brannforebygging, sier Sivertsen.
Skorstein er ut
Sivertsen kom selv inn i feieryrket for tolv år siden, men er i dag branninspektør i den nye Værnesregionen brann- og redningstjeneste. Allerede da han startet i yrket, var feiing på vei til å bli en liten oppgave.
– Det har deretter vært en rivende utvikling. Det finnes jo nesten ikke et nybygg – i hvert fall ikke boligbklokker – med skorstein i dag. I takt med utviklingen er det blitt lite feiing og mye forebygging, sier han.
Vil ha med jenter og ungdom
Utdanningsdirektoratets statistikk over inngåtte lærekontrakter og avlagte svenneprøver viser at et yrke som feier hovedsakelig frister menn over 25 år. Det er knapt rekruttering blant jenter til yrket.
Yrkestittelen brannforebygger er i tråd med forslag fra Fagforbundet. Nettopp den manglende rekrutteringen blant ungdom og jenter er et hovedargument for at Fagforbundet mente utdanning og tittel trengte fornyelse.
«Et fagnavn og yrkestittel som bedre beskriver innholdet i faget og rollen yrkesutøveren har i samfunnet, kan bidra til å gjøre faget mer attraktivt», skrev Fagforbundet i sitt høringsinnspill, og forklarer grunnen for at forbundet landet på navnet brannforebygger, slik:
– Alle feierens oppgaver – enten det er tilsyn og kontroll, feiing av fyringsanlegg eller det er veilednings- og informasjonsarbeid – er å forebygge brann.
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
Kommentar:
Stats,inister Erna Solberg måtte innse at opposisjonen var i ferd med å overkjøre regjeringen.
Leif Martin Kirknes
«Takket være firerbanden har regjeringen blitt presset fra skanse til skanse»
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie