Regjeringen vil kutte fribeløp
Regjeringen vil mer enn halvere fribeløpet som uføre kan tjene ved siden av stønaden.
Funksjonshemmedes Fellesorganisasjon er skuffet og varsler bråk.
Etter måneder med diskusjoner innad i regjeringen skal lovforslaget om endringer i uførepensjonen omsider være klart.
I dokumentet som trolig legges fram på fredag, går regjeringen etter det NTB erfarer inn for å kutte det såkalte fribeløpet fra dagens nivå på 75.000 kroner til 30.000 kroner, tilsvarende 40 prosent av grunnbeløpet i folketrygden. Reduksjonen skal kun omfatte nye tilfeller. De som mottar uførestønad i dag, skal omfattes av en overgangsordning, etter det NTB får opplyst.
Opprinnelig skal Arbeiderpartiets regjeringstopper ha ønsket en grense på 15.000 kroner, men intens motstand fra SV og deler av Aps stortingsgruppe skal ha gitt resultater.
Av dagens rundt 300.000 uføre har om lag 25 prosent inntektsbringende arbeid ved siden av stønaden. 15 prosent av disse tjente under det halve av folketrygdens grunnbeløp i 2008, mens 5,6 prosent hadde en inntekt som oversteg 0,8 G.
– Skuffet
Assisterende generalsekretær Jarl Ovesen i Funksjonshemmedes Fellesorganisasjon (FFO) mener landets uføre står foran en dramatisk inntektsnedgang.
– Det er bedre enn utgangspunktet, men allikevel utrolig skuffende. Dette blir det kamp om. Fribeløpet gjør at mange uføre har en liten fot inne i arbeidslivet. Når denne friinntekten kuttes, vil mange miste denne tilknytningen til arbeidslivet, sier Ovesen til NTB.
Han viser til at mange kronikere har vanskeligheter med å jobbe faste perioder fordi smertene varierer og man har gode og dårlige dager.
– Det aller viktigste har vært å sikre dem som har dårlig helse og ikke kan jobbe, en god og helst litt bedre uføretrygd. Det har vi i stor grad lyktes med, sier SVs sosialpolitiske talskvinne Karin Andersen til NTB.
Hun vil ikke kommentere NTBs opplysninger om fribeløpet direkte, men en annen kilde som har fulgt forhandlingene tett, understreker at saken er flyttet langt fra forhandlingsutgangspunktet i uføres favør.
Kilden hevder det nye systemet bedrer mulighetene for å kombinere arbeid og trygd, blant annet ved at ikke hele uføretrygden blir revurdert dersom fribeløpet overstiges.
Forlik
– Vi er skeptiske til ethvert forslag som gjør det vanskeligere for uføre å jobbe. Dagens fribeløp har fungert bra. Det har gitt mange en tilknytning til arbeidslivet som vi frykter de nå vil miste, sier KrFs sosialpolitiske talsmann Kjell Ingolf Ropstad.
Han ønsker å forhandle med regjeringspartiene om et bredt forlik om uførepensjonen, men understreker at det nye systemet ikke må gjøres dårligere enn dagens.
Lovforslaget som etter alt å dømme vil bli fremmet på fredag, er utsatt en rekke ganger. Det tar utgangspunkt i en rapport fra et regjeringsoppnevnt utvalg som la fram sin rapport i 2007.
Rapporten inneholder en rekke omstridte forslag, som blant annet å kutte fribeløpet til 0,2G. Ifølge flertallet i utvalget er fribeløpet nå så høyt at uførepensjonering framstår som et attraktivt alternativ til deltidsarbeid og gradert pensjon.
Skjermingsregler
Et annet omstridt forslag fra uførepensjonsutvalget er å kutte i barnetillegget til uføre. Dette skal regjeringen på et tidlig tidspunkt i overlegningene ha droppet.
Også forslaget om å senke pensjonsalderen for uføretrygdede går regjeringen bort fra, etter det NTB forstår. Dermed vil det fremdeles være ved fylte 67 år at uføre går over til å motta alderspensjon.
At også alderspensjonen til de uføre skal levealdersjusteres, er et prinsipp som tidlig ble knesatt. Men i motsetning til lønnsmottakere kan ikke uføre jobbe lenger for å motvirke effekten av levealdersjusteringer. Derfor vil lovforslaget inneholde bestemte skjermingsregler som skal gjøre denne urettferdigheten mindre. (ANB-NTB)
* Regjeringen skulle før jul ha lagt fram et lovforslag for Stortinget om ny uførepensjon og alderspensjon til personer som har vært uføre. Arbeidet er kraftig forsinket, og meldingen er utsatt en rekke ganger.
* Årsaken til at uførepensjonen skal endres, er innføringen av pensjonsreformen som bringer med seg nye opptjeningsregler og prinsippet om fleksibel pensjonsalder.
* Mottakere av uførepensjon kan i dag tjene inntil ett grunnbeløp (75.000 kroner) uten at stønaden blir redusert. Det skal gå ett år før stønadsmottakeren kan ha denne friinntekten. Overstiges fribeløpet, kan hele uføretrygden revurderes.
* I forslaget til ny ordning vil karanteneåret trolig bli fjernet. Det samme skal etter det NTB forstår skje med prinsippet om revurdering av hele uføretrygden dersom fribeløpet overstiges. Avkorting vil også gjøres mindre enn krone for krone. Til gjengjeld reduseres fribeløpet fra 1G til 0,4G for nye tilfeller. De som mottar stønad i dag, skal omfattes av en overgangsordning. (ANB-NTB)
* Regjeringen skulle før jul ha lagt fram et lovforslag for Stortinget om ny uførepensjon og alderspensjon til personer som har vært uføre. Arbeidet er kraftig forsinket, og meldingen er utsatt en rekke ganger.
* Årsaken til at uførepensjonen skal endres, er innføringen av pensjonsreformen som bringer med seg nye opptjeningsregler og prinsippet om fleksibel pensjonsalder.
* Mottakere av uførepensjon kan i dag tjene inntil ett grunnbeløp (75.000 kroner) uten at stønaden blir redusert. Det skal gå ett år før stønadsmottakeren kan ha denne friinntekten. Overstiges fribeløpet, kan hele uføretrygden revurderes.
* I forslaget til ny ordning vil karanteneåret trolig bli fjernet. Det samme skal etter det NTB forstår skje med prinsippet om revurdering av hele uføretrygden dersom fribeløpet overstiges. Avkorting vil også gjøres mindre enn krone for krone. Til gjengjeld reduseres fribeløpet fra 1G til 0,4G for nye tilfeller. De som mottar stønad i dag, skal omfattes av en overgangsordning. (ANB-NTB)
Mest lest
Tormod Ytrehus
Lønnsoppgjøret er i gang: Her er LOs krav
Arne Birkemo
Avdekket mareritt på Stavanger-restaurant: – Det verste jeg har sett
Herman Bjørnson Hagen
Det ble brudd i lønnsforhandlingene mellom LO og NHO: Hva skjer nå?
Brian Cliff Olguin
Alle butikkene i denne kjeden bryter loven hver uke
Det mangler 100 milliarder kroner for å oppfylle langtidsplanen for Forsvaret, ifølge en fersk rapport fra Forsvarets forskningsinstitutt.
Forsvaret
Forsvaret tapte mot ansatte. Nå skylder de store summer
Herman Bjørnson Hagen
Strømprisen kan bestemmes av staten, mener EØS-ekspert
Leif Martin Kirknes
May-Iren føler seg latterliggjort av ansatt i eget forbund
– De færreste går i butikker på påskeaften. De fleste har fri og drar bort. Påskeaften har aldri vært en god salgsdag, sier Nina Hjartøy (t.h.). Henriette Stray Juuhl er enig med kollegaen.
Eivind Senneset
Nina og Henriette kjempet fram fri på påskeaften: – Ledelsen måtte lese seg opp
Joar Haug er i dag 64 år, pensjonert fengselsbetjent og jobber 50 prosent som bussjåfør med skolekjøring. Snømåkeformen er det heller ikke noe å si på.
Sissel M. Rasmussen
Joar ble diskriminert fordi han var for gammel: – Klart jeg ble lei meg
VANLIG: Thomas Tvedt hadde en normal oppvekst i det han kaller en uvanlig familie.
Jan-Erik Østlie
Ingen vil gi Thomas jobb: – Jeg kan ikke se. Da er du ikke verdt noe
Det britiske oljeserviceselskapet truer de ansatte med sparken om de streiker for å få tariffavtale. De jobber på et fartøy som gjør arbeid helt sør på Ekofisk-feltet på norsk sokkel.
ARKIVFOTO: ConocoPhillips Company
Oljearbeidere trues med sparken hvis de streiker: – Et gufs fra fortiden
– Den som smiler sist, har vunnet. Så vi vil smile sist, sa streikeleder Thomas Vaughn (nummer tre fra høyre) i sin appell.
Roy Ervin Solstad
Lagerarbeiderne streiker for et lønnshopp på 100.000 kroner
Nyvalgt forbundsleder i EL og IT, Geir Ove Kulseth (til venstre), møtte Alf-Tore Albrigsten i Bergen torsdag i forbindelse med vinterkonferansen til Fornybar Norge, arbeidsgiverforeningen der også Helgeland Kraft er medlem. Forbundet stiller seg hundre prosent bak Albrigtsen.
Ole Hagen
Hovedtillitsvalgt Alf-Tore ble oppsagt. Nå har han hele forbundet i ryggen
Striden rundt tips mellom tilsette og arbeidsgivarar, Fellesforbundet og NHO Reiseliv, har vore lang og vond.
Tormod Ytrehus
Kan arbeidsgivar forsyne seg av tipsen? No skal saka opp i Høgsterett
Anita Arntzen
Regjeringen vil avvikle au pair-ordningen
LO bidrar til å spre jødehat, mener Torkel Brekke, professor ved OsloMet. – Nei, det gjør vi slett ikke, svarer Liv Tørres, leder av LOs internasjonale avdeling.
CF-Wesenberg/kolonihaven.no og Sissel M. Rasmussen
Professor mener LOs Israel-boikott sprer hat mot jøder
Personer med flere arbeidsforhold som har søkt om sykepenger, kan ha fått feilaktig avslag, opplyser Nav selv.
Hanna Skotheim
Nav ber folk om å ta kontakt etter feil om sykepenger
Colourbox
Flere med dårlig råd kan få mer. Se hva LO vil gjøre
Streiken ved Olivia har nå vart i seks uker. Striden står om en husavtale som ledelsen vil opprettholde, mens Fellesforbundets medlemmer ved restauranten vil ha tariffavtale, den såkalte Riksavtalen.
Håvard Sæbø
Olivia nekter å forhandle – avlyste møte hos Riksmekleren
I dag gis det 90 prosent strømstøtte dersom gjennomsnittlig spotpris der du bor, overstiger 87,5 øre per kWt.
colourbox.com