Store tall og gode mål
Jeg er ikke blant dem som lager årlige budsjett for egen økonomi. Hadde jeg gjort det ville det trolig hatt mange fellestrekk med forslaget til statsbudsjett fra den rødgrønne regjeringen. Både inntekter og utgifter gir seg stort sett selv.
sym@lomedia.no
Det overskytende som kan brukes fritt åpner ikke for de helt store sprellene. Og skulle noe uforutsett skje er det behov for å gå noen nye runder.
Slik tenker også finansminister Sigbjørn Johnsen. 2012-forslaget er et normalt gjennomsnittsbudsjett hvor den kjente rødgrønne kursen fortsetter traust og trygt. Soria Moria-løftet om et stabilt skatte- og avgiftsnivå holdes også denne gangen, til stor ergrelse for Høyre og Fremskrittspartiet som har mistet ett av sine historisk beste kort – trusselen om økte skatter hvis sosialistene får styre landet.
Om løftet videreføres inn i en ny valgkamp og en ny regjeringsperiode avhenger av hvor ille den internasjonale økonomien utvikler seg. Rammes norske arbeidsplasser samtidig som eldrebølgen slår innover oss om et år eller to, vil det være behov for friske penger til statskassa hvis ikke handlingsregelen skal miste sin verdi. Stuper aksjekursene videre og rentenivået forblir lavt, blir det heller ikke så mye avkastning fra oljefondet å høste av. Men økte skatter vil ikke nødvendigvis bety tapte velgere. Folk er villige til å yte mer hvis de er trygge på at pengene går til velferd, bedre skole og helse.
For skatt er ikke noe negativt. Tvert i mot burde vi ruste opp skatteetaten for å sikre at alle bidrar og får en rettferdig behandling. At det private konsumet også i 2012 øker langt mer enn det offentlige, viser at det finnes muligheter. Avslutningen til finansminister Sigbjørn Johnsens finanstale er det slik sett verdt å ha med seg for alle som driver faglig og politisk arbeid:
«Vi har gjort viktige valg mellom fellesskap og skattelette. Vårt høye velferdsnivå kan ikke kombineres med det lave skattenivået mange andre land har. Vi har gjort et valg, og de løsningene vi har valgt har tjent oss vel. Min generasjon har opplevd en sammenhengende vekst og utbygging av velferden. Det betyr at vi har gjort og gjør mye riktig. Det må vi fortsette med. Et enkelt års statsbudsjett er en liten del av dette store byggverket. Det skal vi bruke både til fornyelse og til vedlikehold. Slik også med budsjettet for 2012. Vi må minne hverandre om at mulighetene alltid er større og flere enn problemene og vanskelighetene», sa Johnsen.
Det er kloke ord; uavhengig av vekst eller krise. Og er det noe som er sikkert så er det at vi ikke slipper unna det økonomiske uværet som herjer med Europa, Russland, USA, Japan og en rekke andre nasjoner. Da er det godt å vite at vi har mulighetene til å sette inn mottiltak. Og at vi har en regjering som våger å gjøre det.
(Artikkelen sto på trykk i LO-Aktuelt nr. 16/2011)
Mest lest
Anne Myklebust Odland
Mor ble innlagt i psykisk helsevern. Da flyttet barnevernet inn til far og babyen
Allmenngjorde minstelønna: Ulovleg for arbeidsgivarar å betale mindre lønn eller gi dårlegare arbeidsvilkår.
Colourbox
Lønnshopp før sommarferien: Sjekk den nye minstelønna i ni bransjar
Debatt
Det har vært fantastisk å være Norge lenge. De som har argumentert for at det er lurt for et lite land å ha en egen valuta, har hatt vind i seilene. Men regningen for en fest kommer alltid, skriver Kjetil Staalesen.
Erlend Angelo
Regninga kommer, og den sendes rett til norske arbeidstakere og pensjonister
En utbredt misforståelse er at IA-avtalen ikke gjelder lenger, forteller rådgiver i LO, Gry Gundersen.
Eirik Dahl Viggen
Sykefravær: Arbeidsgivere kutter i egenmeldingsdager
Brian Cliff Olguin
Kristin jobber gratis 240 timer i året for å få vaktplanen til å gå opp
«Kari» ble utfryst og mobbet av arbeidskollegaene om bord, hvor hun bodde 28 dager i strekk. (Illustrasjonsfoto)
Tri Nguyen Dinh
I flere år ble «Kari» trakassert: – Helt forferdelig å være på jobb
Avgjørelser i Arbeidsretten er endelige, og kan ikke ankes.
Håvard Sæbø
Ble syk etter én dag i ny jobb – nå må kommunen betale sykepenger
For snart to år siden opplevde de ansatte ved Nav Årstad at en kollega ble knivdrept på jobb. Her et bilde fra kontoret i dagene etter drapet.
Torstein Bøe / NTB
Etter Nav-drapet: 25 ansatte ved kontoret har sluttet hittil i år
Bredtveit fengsel er dårlig egnet til å ta imot de som sliter mest, hevder både ansatte og eksperter fra en lang rekke fagmiljøer.
Eirik Dahl Viggen
Flere fengsles etter selvmordsforsøk. Bak murene blir det bare verre
Den takhøyden som liksom er så høy … den er ikke alltid så høy likevel, mener Olav Neerland om organisasjonen han er medlem av.
Hanna Skotheim
Olav ble kalt kvinnehater: – Jeg er ikke redd for å stikke hodet fram
– Jeg håper tilsynsrapporten fører til endring, men usikker på om den gjør det i virkelighetene, sier Frid Melling Vågenes (f.v.). Her sammen med Robin Knutsen og Joakim Johnsen.
Leif Martin Kirknes
Sjefen sendte grove e-poster i fylla. Får kritikk fra Arbeidstilsynet
Det har vært en klar økning av unge AAP-mottakere med psykiske lidelser de siste ti årene.
Gorm Kallestad / NTB
Tre av fire unge på Nav-ordning har psykiske lidelser
Anna Granqvist
Pensjonistene vil være med når de skal få mer penger. Se hva partiene svarer
– Dette er en viktig seier for stillingsvernet og et seriøst arbeidsliv med faste ansettelser, sier faglig sekretær Joakim Gebhardt i Fellesforbundet.
Alf Ragnar Olsen
Peab Asfalt sa opp 150 arbeidere. Nå har de trukket oppsigelsene
Hos Bilfinger i Porsgrunn har de ansatte tilgang til kantine. Men de som jobber på gulvet her, spiser helst i hallen.
Sissel M. Rasmussen
Status og hierarki på jobb: Dette avslører matpausen om oss
Høyre og Frp er ett mandat unna rent flertall dersom denne målingen hadde vært et valgresultat.
Stian Lysberg Solum / NTB
Høyresida knuser de rødgrønne på ny måling
Høyre-lederen beskylder venstresiden for nærmest å bygge ned velferdsstaten Norge.
Frederik Ringnes / NTB
Erna Solbergs fem beste grunner for å stemme Høyre
Ansatte ved flere plastbedrifter omfattes av Kjemisk-teknisk tariffavtale. Her jobber operatørene Chrisander Dahl (t.h.) og operatør Daniel Rafaelsen ved plastbedriften Protan i Lier.
Arkivfoto: Petter Pettersen
Over 3000 ansatte i kjemisk industri får ny lønn. Her er tallene
Streik kan føre til fulle søppelkasser fra 14. juni.
Tina Brandt
Streik kan føre til søppelkaos neste uke
Beate Oma Dahle / NTB