Ulovlig nattarbeid?
Klokken 06.05 lørdag gikk alarmen på Statfjord A. I tolvte time på nattskiftet gikk det galt. Fellesforbundets Øyvind Hopland kaller nattarbeidet ulovlig og mener vedlikeholdsjobben skulle vært utført på dagtid, skriver Stavanger Aftenblads nettutgave.
Statfjord A-plattformen startet opp igjen produksjonen i dag, 28. mai, etter fire dagers driftsstans grunnet oljelekkasjen lørdag 24. mai.
Oljelekkasje
"Oljelekkasjen førte til at Statfjord A umiddelbart ble tatt ut av drift, og at deler av mannskapet ble evakuert. Så snart situasjonen tillot det, startet arbeidet med å tette lekkasjen. Samtidig ble et omfattende oljevernarbeid igangsatt. Mannskapet kunne vende tilbake til plattformen etter kort tid", skriver StatoilHydro på sine nettsider i dag.
Produksjonen på Snorre A-plattformen og Vigdis-feltet ble også stoppet på grunn av hendelsen på Statfjord A. Produksjonen fra disse feltene kom i gang igjen søndag.
Nattarbeid bekreftet
Ifølge Aftenbladet bekrefter Gisle Johanson, pressetalsmann i StatoilHydro, at uhellet som førte til oljelekkasjen skjedde klokken 06.05 og at det dermed var nattskiftet som var involvert i arbeidet.
Burde vært utført på dagen
Øyvind Hopland, sekretær i Fellesforbundets forhandlingsavdeling med offshoreaktiviteten som arbeidsfelt, synes det er svært beklagelig at arbeidet som førte til lekkasjen ble utført om natten.
– Denne type jobb burde vært utført på dagtid. Nattarbeid skal begrenses til det ytterst nødvendige, sier Hopland til Stavanger Aftenblads nettutgave.
Flere studier har vist at faren for personskader øker når sokkelansatte jobber om natten.
I tolvte time
– Hendelsen på Statfjord A fant sted klokken 06.05, det vil si i tolvte time på nattskiftet som går fra klokken 19.00 om kvelden til klokken 07.00, sier Hopland til Aftenbladets nettutgave.
Han har vært i kontakt med fagforeningsklubbene som er representert på Statfjord A.
– Disse kjenner ikke til at det forelå tillatelse til å utføre denne type arbeid om natten. Slik vi tolker regelverket, skal det søkes om tillatelse til alt nattarbeid utover det som er nødvendig for å opprettholde driften, forklarer Hopland.
Manglet tillatelsen?
Informasjonsrådgiver Kristin Hoffmann i Petroleumstilsynet (Ptil) bekrefter ifølge Stavanger Aftenblad at operatøren har plikt til å søke, hvis den ønsker å utføre vedlikeholdsarbeid om natten.
– StatoilHydro har ikke levert noen egen søknad for det arbeidet som ble utført i forbindelse med oljelekkasjen lørdag morgen. Men selskapet har søkt om - og fått tillatelse til - nattarbeid for senfaseprosjektet på Statfjord A. Dette gjelder aktivitetene som handler om forlenga levetid for plattformen, sier Hoffmann til Aftenbladet.
Vedlikeholdsjobb
Fellesforbundets Øyvind Hopland er ikke i tvil om hvilken type jobb som ble utført:
– Dette var en vedlikeholdsjobb - ikke en del av senfase-jobbingen. Det er Aibel som har kontrakt på Senfase-prosjektet. Aibel var ikke involvert i denne jobben, forteller Hopland til nettavisen.
Han forklarer videre at når en operatør søker om nattarbeid, så skal klubbene til dem som skal utføre arbeidet involveres.
– Det foreligger ingen lokal protokoll på vedlikeholdsjobben fra natt til søndag, hevder Hopland overfor Stavanger Aftenblad.
Må søke om tillatelse
– Jeg er urolig. Vi hører om nattarbeid også andre steder. I fjor gikk det ut et skriv fra Petroleusmtilsynet som presiserer at det skal søkes om tillatelse om nattarbeid. Det kan virke som om StatoilHydro ikke har respekt for regelverket, sier Hopland.
Mest lest
Du slipper å skatte av utbetalinga fra Nav.
Hanna Skotheim
Nav: Nå kommer ekstrautbetalingen
Synnøve Hovland-Nærø har en jobb som krever mye av henne både psykisk og fysisk.
Anne Marthe Vestre Berge
Etter at Synnøve har gjort en jobb, hender det hun setter seg i firmabilen og skriker
Engangsutbetalingen gjelder for de med minstesats. Se de ulike nivåene nedover i saken.
Hanna Skotheim
88.000 uføre får ekstra penger i februar
STORE KREFTER: Lina Scholz styrer en stor lastebil på veiene i Vestfold. Helt siden hun var liten har hun vært fascinert av store biler, og trives godt i jobben i Mesta.
Guro Gulstuen Nordhagen
– Jeg skjønner ikke hvordan folk kan bli sure for at vi er ute og rydder veiene
Støre og Ap har mista store deler av folket siden stortingsvalget. Nå har oppslutninga nådd en ny bunn.
Jan-Erik Østlie / Herman Bjørnson Hagen (grafikk)
Ny historisk bunn for Ap: – Det blir galt uansett hva de gjør
– Når det blir snakk om helsearbeideres samfunnsansvar går det en faen i meg: Storsamfunnet har ikke akkurat tatt godt vare på oss.
Marie Louise Somby/Árvu
Ann (58) sa opp jobben som sykepleier og ble vikar. Hun har ikke angret
Jana Walzer jobber ufrivillig deltid som renholder for ISS i Steinkjer. Hun vil helst ha heltidsstilling, men tror ikke den nye regelen om heltid i arbeidsmiljøloven kan hjelpe henne til å få det.
Sebastian Bang
Jana får ikke jobbe mer – selv om nye regler ble innført 1. januar
– Jeg skulle ønske at Nav-ansatte kunne sagt offentlig at de opplever at Nav-satsene er langt unna det som er holdbart, forteller Kaisa Hansen-Suckow.
Kjell Inge Søreide
Kaisa har selv vært fattig. Nå forteller hun Nav-sjefen om sitt møte med systemet
– Det er en tragedie, fordi det nå gjelder hele landet. Det har vært varslet lenge og alle har visst om det, sier tillitsvalgt Roger Nordland i Frost Kraftentreprenør.
Jan-Erik Østlie
Norge trenger desperat mer strøm – men de som bygger kraftnettet mister jobben
TILLITSVALGT: Gerd Jorunn Stokkeland er klubbleder i Rema 1000 Egersund, Norges best organiserte Rema-butikk. Hun ønsker seg drahjelp for å få økt pensjon.
Leif Martin Kirknes
Rema 1000-ansatte får minst i pensjon: – Du står alene med hele greia, sier klubbleder
De hadde hastemøte, olje- og energiminister Terje Aasland (f.v.), Bjørn Sigurd Svingen og Torhild Løkken fra Fellesforbundet, og næringsminister Jan Christian Vestre.
Pressefoto
Hastemøte om strømstreik: Aasland og Vestre kalte inn «opprørere»
Debatt
Aktør: Tidligere LO-leder Roar Flåthen er nestleder i Amedias styre. Foto: Magasinet
Magasinet for fagorganiserte
«Etter min oppfatning har Støre og Vedum gjort en stor feil», skriver Roar Flåthen
Pernille Vestengen
Nav-penger til uføre blir utsatt: – Folk er kjempeskuffa
Matros Karl Andreas Pedersen synes det er skremmende at vaktsjefen på KNM Helge Ingstad er plassert på tiltalebenken alene.
Privat
Unge sjøfolk er skremt av tiltalen mot vaktsjefen på «Helge Ingstad»
Rødt vil ha hele jernbanen samlet i én organisasjon.
Leif Martin Kirknes
Vil legge ned Bane Nor: – Åpenbart at noe ikke fungerer som det skal
Brian Cliff Olguin
June Merete tilhører yrket som år etter år er blant de dårligst betalte i Norge
Kommentar
Colourbox
«Det er ikke gitt at årets lønnsoppgjør gir et lavlønnstillegg»
– Når det finnes avdelinger ved sykehus som har opp til 40 prosent vikarer så gjør det systemet sårbart. Det er en skummel trend, og ikke en mulighet for oss som samfunn, sier lederen i Norsk Sykepleierforbund, Lill Sverresdatter Larsen. Hun krever et eget helseløft for helsesektoren for å øke rekrutteringen.
Tri Nguyen Dinh
Lederen i Sykepleierforbundet har mistet troen på streik i lønnsoppgjørene
Byråleder Benjamin Nordling vil at hver seremoni skal gjenspeile livet til den avdøde: – Jeg tar ikke sorgen fra de pårørende, men kanskje jeg kan gjøre det lettere for dem å gå videre.
Hanna Skotheim
For Benjamin er hver begravelse en eksamen
– Er vi klare for å gå til kamp? Jeg er i alle fall det. Vi må forberede oss på en streik, sier Sturla Søpstad fra NTL NTNU. (Illustrasjonsfoto)
Brian Cliff Olguin