JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Margrethe er ny leder av LO i Dalane

– Det er stor stas å bli vist tillit fra så mange, sier maskinfører Margrethe Hadland.
– Jeg er engasjert og har mange verv, men jeg brenner jo veldig for det jeg holder på med, sier Margrethe Hadland.

– Jeg er engasjert og har mange verv, men jeg brenner jo veldig for det jeg holder på med, sier Margrethe Hadland.

Jan-Erik Østlie

Saken oppsummert

camilla.yndestad@lomedia.no

– Jeg kjenner på både glede og ærefrykt over alt ansvaret, forteller Margrethe Hadland.

Hun ble valgt til ny leder av LO i Dalane 28.april, og har så vidt landet etter en mai måned som foreløpig har vært over gjennomsnittet travel – med både LO-kongress, møter og forhandlinger.

– Jeg startet egentlig i vervet med en gang, så fram til nå har jeg bare fått prioritert det organisatoriske. Blant annet har jeg utarbeidet en oversikt med kontaktinfo over fagforbund tilsluttet Dalane og de rødgrønne partiene i våre fire kommuner. Jeg har også fått unna en del e-post og forberedt AU- og styremøte, sier Hadland. 

44-åringen forteller at hun ble forespurt om å stille som leder ved årsskiftet, både av sittende leder, medlemmer og styret.

– Å vite at jeg hadde dem i ryggen gjorde det lettere å si ja til å stille til valg. Jeg ble innstilt av valgkomiteen – og så kom det ingen benkeforslag på årsmøtet, forteller maskinføreren.

Ligger ikke på latsida

Hadland jobber til daglig som maskinfører i Dalane Anleggservice. Hun har tidligere jobbet som både tømrer og formannassistent hos Egersund Net – der hun ledet, fordelte og kontrollerte det daglige arbeidet i samarbeid med formann – før hun gikk over til maskinbransjen for om lag ni år siden.

Hos Dalane Anleggservice er hun både tillitsvalgt og verneombud, for Hadland er ikke den som ligger på latsida:

Hun har representert Arbeidsmandsforbundet (NAF) på LO Dalane sine årsmøter og repskapsmøter, før hun ble valgt inn til styret for et år siden.

I NAF-sammenheng har hun vært leder i studieutvalget i avdeling 7 Sør-Vest, hun er sekretær i avdeling 7 – i tillegg til å sitte i landsstyret, i bransjeråd og tariffråd for maskin – og i det sentrale ERNA-nettverket.

I forbunssammenheng er hun også representant til LOs regionkonferanse i Rogaland.

Som om ikke det er nok, holder Hadland også infokurs for nye medlemmer og tillitsvalgte.

– Jeg er engasjert og har mange verv, men jeg brenner jo veldig for det jeg holder på med. Det er nesten en egen livsstil, det går mye fritid til fagforeningsarbeid, men det blir jo som en hobby, forteller Hadland.

Viktige saker

Hadland legger ikke skjul på hvilke saker som kommer til å bli viktige for henne som leder framover.

Hun trekker spesielt framt krav om landsdekkende tariffavtaler i offentlige anbud som noe hun brenner ekstra for.

– Jeg er veldig glad for at LO-kongressen sa seg enig i det. En annen sak jeg synes er viktig, er å få ungdommen engasjert. På sikt kunne jeg tenke meg å få på plass et eget ungdomsutvalg i LO i Dalane. Det står også i vedtektene at det er noe styret skal jobbe med.

Med et stortingsvalg rett etter sommeren er Hadland også tydelig på viktigheten av å ha et godt fagpolitisk samarbeid for å få medlemmende til å bruke stemmeretten sin.

– Det er viktig for hele fagbevegelsen og arbeidsfolk at de har en regjering som lytter til dem, sier hun.

Fortsetter i jobben

Å være leder for LO Dalane er en 10 prosents stilling, men Hadland skal fortsette i jobben som maskinfører som før.

– Jeg tok en prat med arbeidsgiver da jeg ble spurt om å stille til valg. Det er greit å ha en god dialog, og arbeidsgiver syntes også at det hørtes ut som en god ide, forteller hun.

Til uka er det duket for styremøte i LO Dalane, og Hadland har allerede sakslista klar:

– Vi skal blant annet gå gjennom viktige saker som ble vedtatt under kongressen – både fra handlingsprogrammet og vedtektene – som vil ha betydning for oss som lokalorganisasjon, sier hun.

 

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om og for arbeidsfolk i blant annet anlegg, vakt, renhold, asfalt og bergverk.

Les mer fra oss