«Militær opplæring» ved Apple-fabrikk
Nye ansatte ved Apples leverandører i Kina må gå igjennom «militær trening» før de kan starte arbeidet, ifølge ny rapport.
frode.ronning@lomedia.no
Etter en rekke selvmord ved Apples leverandører i Kina, lovte gigantselskapet forebedringer. En ny rapport viser at lite har skjedd:
Ved enkelte fabrikker må nye ansatte stille opp på rekke og rad, i militær stil. Der ble de stående i ti timer, bare avbrutt av beskjeder om å snu til høyre eller venstre. Denne treninga kan pågå en måned.
«Opplæringa» skal forberede dem til å stå i 14 timer hver dag ved samlebåndet.
Stor vekst
Interessen for iPad, iPhone og andre Apple-produkter er enorm, og selskapet som produserer de fleste produktene for Apple, har det siste året økt antall ansatte til én million. Selskapets navn er Foxconn, og eies av taiwaneseren Terry Gou. Han planlegger å øke antall ansatte til 1,3 millioner i løpet av 2011.
Les et lengre intervju med Terry Gou i Businessweek her.
Apple-produktene produseres stort sett i Kina, og for det meste på to gigantiske fabrikkanlegg som til sammen har 500.000 ansatte.
En ny rapport utarbeidet av menneskerettighetsorganisasjonen Sacom i Hong Kong viser at forholdene for de ansatte fortsatt er kritikkverdige. Den internasjonale metallarbeiderføderasjonen mener rapporten viser at Apple må presse hardere på for å bedre forholdene hos underleverandørene.
Nett mot selvmord
Forholdene ved Longhua-fabrikken i Sør-Kina kom i verdens søkelys i fjor, etter at en rekke arbeidere begikk selvmord ved å kaste seg fra internatene.
I første omgang satte ledelsen opp nett for å fange opp de som ville begå selvmord. Men ledelsen lovte også andre forbedringer.
Organisasjonen Sacom har intervjuet 120 Foxconn-ansatte i Kina, og konkluderer med at løftene om forbedringer ikke er innfridd:
Avviser anklagene
Elektronikk-giganten Foxconn avviser anklagene fra menneskerettighetsorganisasjonen Sacom.
I en pressemelding sier Foxconn at «Vi har gjort enorme framskritt det siste året. Vi jobber for å møte behovene fra en ny generasjon kinesiske arbeidere. Dette har blitt bekreftet av kunder, eksterne eksperter og reportere som har besøkt fabrikkene våre og møtt ansatte og ledere».
Mest lest
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan gjøre det vanskelig for Wizz Air i Norge
OVERRASKET: Tillitsvalgt for vaktmestertjenesten, Geir Tjøstheim, og tillitsvalgt for renholdsarbeiderne, Jana John, begge for Fagforbundet, fikk ikke vite om privatiseringen før avgjørelsen var tatt.
Strandbuen/Stine Serigstad
Geir og Jana fikk sjokkbeskjed: – Jeg har tenkt at jobben min er trygg fordi jeg jobber i kommunen
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren: – En stor lettelse
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Debatt
Tidligere professor i samtidshistorie ved Høgskolen i Innlandet.
Høgskolen i Lillehammer (HiL)
«Det som har skjedd, er at staten har konfiskert hele tjenestepensjonen min», skriver Paul Knutsen
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) kommer med nye grep for arbeidsledige. (Arkivfoto)
Thomas Brun / NTB
Maksperioden på dagpenger forlenges. Se hvem det gjelder
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Bent Høie
Leif Martin Kirknes