– Så trist som vi fryktet
Selv om det var ventet at styret i Norske Skog ville gå inn for å legge ned Follum, ble den endelige meldingen onsdag mottatt med skuffelse blant dem som har kjempet for den tradisjonsrike bedriften.
- Dette er absolutt så trist som vi fryktet. Vi hadde håpet det hadde vært grunnlag for å videreføre et kompetansesenter for treforedlingsindustri knyttet til Follum. Det håpet har vi fortsatt, sier fylkesrådmann Runar Hannevold i Buskerud til NTB.
Han avventer nå det endelige vedtaket, men beklager som LO-leder Roar Flåthen styrets vedtak.
- Ringvirkningene av en nedleggelse er svært alvorlige for Hønefoss og kommunen. Sammenholdt med underleverandører og posisjonen treforedlingen har i området, kan antall arbeidsplasser være det dobbelte av dem som rammes i første omgang, sier Hannevold.
Norske Skog Follum på Ringerike har 356 ansatte. Fabrikken produserer forbedret avispapir, magasinpapir og bokpapir. Årlig kapasitet er 290.000 tonn.
- Beklagelig
Styreleder Eivind Reiten i Norske Skog viser til at konsernet selger mindre papir enn før fordi mange erstatter aviser og magasiner med elektroniske medier.
- Vi trenger dessverre ikke så mange papirfabrikker lenger, og derfor må fabrikken med dårligst konkurransekraft tas ut først, sier han i en pressemelding.
Alternativene styret tok stilling til for den tradisjonsrike Ringerike-bedriften var nedleggelse, salg til Viken Skog eller videre drift.
- Styrets flertall anser at det ikke foreligger noe forsvarlig alternativ til nedleggelse av Follum. Dette er beklagelig overfor de Follum-ansatte, uttaler Reiten.
LO-leder Roar Flåthen er bekymret for utviklingen i norsk skogindustri og de konsekvensene en nedleggelse vil få for hele verdikjeden i skognæringen. Han mener et salg til Viken ville ha tilført Norske Skog sårt tiltrengt kapital og reddet arbeidsplasser.
- Ikke forsvarlig
Viken Skog, som er den største eieren i Norske Skog, la inn to bud på kjøp av Norske Skog Follum.
Først bød selskapet 280 millioner kroner, men dette ble avvist. Etter forhandlinger mellom partene skal Viken Skog i tillegg ha tilbudt Norske Skog en eierandel på 15 prosent, men heller ikke dette budet ble akseptert.
- Det har over tid vært ført reelle forhandlinger med Viken Skog om mulig salg av Follum. Det har ikke vært mulig å komme fram til en avtale som både er økonomisk- og markedsmessig forsvarlig for Norske Skog, sier Eivind Reiten.
Hannevold sier at Buskerud fylkeskommune ønsker å engasjere seg så sterkt som mulig i Ringerike-regionen.
- Vi gjør det vi kan. Vi har blant annet vårt eget selskap, Vardar, som er engasjert i fjernvarmevirksomhet i området. Det vil vi utvikle ytterligere, sier han.
Bedriftsforsamling
Pressemeldingen om nedleggelsen ble sendt ut fra Norske Skog etter børsslutt onsdag. Styremøtet i konsernet startet klokka 10 på Norske Skogs hovedkontor på Lysaker utenfor Oslo.
Vedtaket ble fattet mot stemmen til styremedlemmet fra Follum, Inge Myrvold.
Torsdag skal Norske Skogs bedriftsforsamling ta stilling til styrets anbefaling. Dersom bedriftsforsamlingen følger styrets anbefaling, er planen at produksjonen ved Norske Skog Follum vil opphøre senest 31. mars neste år.
Kan ikke gjøre noe
Næringsminister Trond Giske (Ap) synes det er svært synd at Follum papirfabrikk legges ned, men han kan ikke hindre at 140 års industrihistorie går mot slutten.
- Vi presset sterkt på for at styret i Norske Skog skulle gå en ekstra runde med Viken. Det har de gjort, men resultatet blir nedleggelse. Det er trist og vemodig at det går den veien, men totalt sett er det overkapasitet på papir, særlig avispapir, sier Giske til NTB.
Han aksepterer styrets argumentasjon og sier det er en kombinasjon av to forhold som ligger til grunn for nedleggelsen: Et teknologiskifte, med overgang fra papir til digitale medier, og lavere etterspørsel ute i verden.
- Det viktigste nå er å hjelpe de 350 som mister jobben. Nå skal vi samle ordfører, fylkesordfører, arbeidsetat og Innovasjon Norge for å se hvordan vi kan bidra til å skape nye arbeidsplasser, sier Giske. (ANB-NTB)
Mest lest
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Bent Høie
Leif Martin Kirknes
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
HOVEDTILLITSVALGT: Lærer Christian Holstad Lilleng ble fratatt 6.000 i lønn ved tap av funksjonstillegg etter kommunesammenslåing mellom kommunene Haram og Ålesund. Han nekter å godta kuttet.
Privat
Lønnskutt for lærere: Viktig møte avgjør
Bjørn Inge Bergestuen/Frp
Frp skeptisk til feriepenger for dagpenge-mottakere
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen