Vil forbedre veinettet raskt
Den vonde trenden med dårlig veinett må snus raskt, og det må gjøres godt, slår så vel regjeringen som opposisjonen fast.
Men det er uenighet om hvor mye penger som skal brukes.
Vegdirektoratet skriver i sitt handlingsprogram at «rammene til drift og vedlikehold av veinettet vil ikke være tilstrekkelig til å stanse videre vekst i forfallet i handlingsperioden 2010-2013», ifølge Aftenposten.
– Vi må snu dagens trend. Og det må gjøres raskt. Det er heldigvis mange lokalsamfunn som opplever forbedring, men det er mye som er ugjort. Derfor er det igangsatt et arbeid for å få fram de reelle kostnadene, sier samferdselsminister Magnhild Meltveit Kleppa (Sp) til NTB.
– Forfallet skal stoppes og vedlikeholdet skal styrkes. Vegdirektoratet har ikke hatt god nok oversikt over kostnadene som skal til. Vi arbeider nå for å få fram hva som må til, sier Kleppa.
–50 milliarder i fond
Høyre legger fredag fram et forslag om et vedlikeholdsfond på 50 milliarder. Planen er at avkastningen, om lag 2,5 milliarder i året, skal brukes på vedlikehold.
– Politikerne har vært unnlatende når det gjelder standarden på norske veier, men det alvorlige er at regjeringen ikke gjør et krafttak. Det er ikke bare det årlige vedlikeholdet det snakkes om, men etterslepet fra flere år, sier transportpolitisk talsmann Øyvind Halleraker i Høyre.
– Vi mener at vi må omplassere en del av oljefondet til dette formålet, fordi det er så viktig å vedlikeholde veistandarden. Med vårt opplegg så vil vi trenge en tre-fire år likevel, sier Halleraker.
– Bruk og sats!
Fra Fremskrittspartiet er rådet enkelt: Norge trenger store summer til både vei og jernbane, og det må være politisk vilje til å satse, konstaterer partiet.
– Problemene er like store på begge områder, så det nytter ikke å flytte penger. Vi må plusse på flere milliarder på begge området. Vi opplever at våre politiske rivaler sier de vil satse på vei, men realistisk spiller det liten rolle, sier Frp-politiker Bård André Hoksrud.
Frp la fram et forslag om å bruke 200 milliarder kroner i en bindende investeringsplan for vei og jernbane tirsdag. Dette forslaget ble avvist av samtlige partier, og av Høyre ble partiet kalt uansvarlig.
– Kommer sterkt tilbake
– Det er ikke politisk vilje til å satse. Vi blir stående alene, sier Hoksrud, men dette tilbakevises av Kleppa.
– Vi har økt vedlikeholdet fra 6 til 9 milliarder kroner, men det holder likevel ikke. Vi kommer sterkere tilbake i statsbudsjettet for 2011. Det er vedlikeholdet som nå bekymrer meg mest, sier statsråden.
Veiene som vil bli enda dårligere enn de er i dag på grunn av pengemangel, er riksveier og europaveier, med andre ord de viktigste transportårene i landet. Ved inngangen til 2010 var 31 prosent av disse veiene av dårlig eller svært dårlig kvalitet.
– Når vi ikke klarer å hindre veksten i forfallet, så blir forfallet større. Og det betyr dårligere veier, sier Lars Erik Hauger, direktør for vei og transport i Vegdirektoratet. (ANB-NTB)
Mest lest
De nye pensjonene er klare. Etterbetaling kommer på ulike tidspunkter i mai og juni.
Hanna Skotheim
Trygdene øker fra 1. mai. Se når den blir etterbetalt
Pensjonistforbundets leder Jan Davidsen
Jan-Erik Østlie
Jan Davidsen hadde håpet på mer til minstepensjonistene: Slik blir den nye pensjonen
KJEMPER: Anna Maria Magnusson har lenge kjempet for å få en lønn som hun kan forsørge familien med mens hun er lærling i anleggsgartnerfaget. Hun mener lønna er for dårlig for voksenlærlinger.
Ole Palmstrøm
Anna (27) fikk 0 kroner i lærlinglønn: – Jeg har fått låne penger av mamma siden september i fjor
Solfrid Alstad opplevde ikke at ledelsen var interessert i det hun hadde å si.
Hanna Skotheim
Etter 40 år i barnevernet gikk Solfrid til lokalavisa og slo alarm. Så sa hun opp jobben
Elizabeth (19) har bodd i fosterhjem hos Tone Granaas siden hun var 17 år.
Anne Myklebust Odland
Tone kaller Elizabeth for datter, men vegrer seg for å bli fostermor en gang til
VENTET IKKE FORGJEVES: Fem år tok det før klubbleder Christian Ekstrøm og resten av de ansatte fikk den tariffavtalen de krevde. Det gir opptil 100.000 kroner i lønnsøkning for de ansatte.
Håvard Sæbø
Christian jubler etter fem års kamp: Nå får lageransatte i opptil 100.000 mer i lønn
Du har plikt til å ta ferie. Nå nærmer det seg sommer og et avbrekk fra jobb.
Colourbox
Kan arbeidsgiver bestemme når jeg skal ha sommerferie? 10 spørsmål og svar
SKANDINAVISK FENGSEL: Arnett og Eddie bor på den nye avdelingen i fengselet i Pennsylvania i over to år, og førstnevnte sier det har vært en drastisk endring av livet bak murene.
Nina Hanssen
Arnett og Eddie soner i «norsk» fengsel i USA. De mener livet har forandret seg helt
Oljearbeider Øyvind Akselsen møter sin tidligere arbeidsgiver i retten. Utfallet av rettsaken kan få konsekvenser for mange oljearbeidere som i perioder jobber fra skip.
Jan Kåre Ness
Øyvind går til sak for å få betalt overtid: – Burde ikke vært tema i 2022
Per Flakstad
Disse blir tatt ut hvis det blir kommunestreik 24. mai
– Følg opp ansatte som har opplevd dramatiske ting. Ledelsen må vite hva som trengs, for de vet ikke selv hva de trenger, råder Gunnar.
Werner Juvik
Gunnar så to kollegaer bli drept av en brannstifter med hagle. Det tok sju år før han fikk hjelp
Annkarin mener hun og andre med 16 års ansiennitet burde tjent 20.000 kroner mer i året.
Simen Aker Grimsrud
Da vernepleier Annkarin sjekket tilleggene for ansiennitet, ble hun overrasket: – Det føles feil
PRESTASJONEN AVGJØR: Marte Rian Aarnes har levd på lønn og provisjon i hele sitt yrkesaktive liv. Her sammen med sønnen Oskar (12).
Ylva Seiff Berge
Martes årslønn er 500.000 kroner. Men med en ekstra innsats kan hun tjene langt mer
SNART GODKJENT: Bilpleie, dekkskift og dekklager blir fra 1. juli omfattet av den samme godkjenningsordningen som renovasjonsbransjen har. Hos MS Bilpleie i Skien der Thomas Johansen jobber, er alt på stell allerede.
Tormod Ytrehus
Snart må du vaske bilen selv, om du skal ha det ordentlig billig
Tor Arne Johansen, konserntillitsvalgt i Tine.
Erlend Angelo
Konserntillitsvalgt reagerer kraftig på hvordan Tine uttalte seg etter at de tapte i tingretten
FORNØYD HUND: Puddelen Busia får besøk av Mattilsynets veterinær Inna Vinningland på hundepensjonatet. Selv om det bare ett døgn siden han måtte forlate eieren sin, virker han rolig og fornøyd i armene på pensjonateier Terje Bjelland.
Ole Palmstrøm
Kjæledyr og eiere på flukt fra krigen får trøst på ukrainsk av Inna i Sandnes
Brian Cliff Olguin
Finansbransjen skal ikke tjene penger på ansattes pensjoner, mener store LO-forbund
Alf Ragnar Olsen
Oslo rammes først hvis det blir streik i staten
Kronikk
Mens lønnsøkningen er på 3,7 prosent, er sosialhjelpssatsene bare justert opp med 1,4 prosent fra i fjor til i år, skriver Mimmi Kvisvik i denne kronikken.
Colourbox
«Velferdsstatens fallitt: Offentlige ytelser løfter ikke folk ut av fattigdom»
Debatt
Unio er misfornøyd med lønnsutviklingen til sine medlemmer. Vi stusser over at LO får ansvaret, skriver Elisabeth Steen.
Ole Palmstrøm