Frp-ordfører i strupen på Høyre
«De pleier sine venner og kjente, er mest opptatt av å lage monumenter etter seg og er ikke særlig interessert i den vanlige mann.»
[BA] Slik skal Frps Helge André Njåstad (bildet) ha karakterisert partiet Høyre på et internt møte i Bergen Frp sitt seniorlag (FpS). Det går frem i et møtereferat som BA har fått i hende, datert 4. mars, skriver Bergensavisen.
Njåstad er ordfører i øykommunen Austevoll – en av Frps utstillingskommuner – som ligger sør for Bergen.
Her går det også frem at Njåstad, som var møtets inviterte taler, skal ha sagt at Høyre er meget konservativt, og lite innovativt.
– Det er meget viktig for dem å pleie NHO, kapitalen og deres interesser, står det at Njåstad mente.
Talen omhandlet Høyre på Austevoll, der de hadde hatt makten siden krigen før Njåstad tok over som ordfører i 2003. Men perspektivet er bredere enn som så.
– Dette er vel noe som karakteriserer Høyre generelt, står det i referatet.
Videre, står det, orienterte Njåstad om «Vestlandsopprøret», samt den Norske kulturarven.
Seniorene oppsummerer med at Njåstad så definitivt er deres mann for fremtiden. Han er da ingen hvem som helst i Frp heller, med plass i sentralstyret og i kommunalpolitisk utvalg.
Selv har 32-åringen flere ganger sagt at han gjerne tar imot en statsrådspost i en ny regjering etter valget.
– Les også: Høyre-favoritter vraket seg selv
Også på andre nivå skal Njåstad ha advart mot Høyre. Den norske kulturarven må Vestlandet kjempe for. På Østlandet er de så urbanisert at de ikke vet hvilken kulturarv de skal fronte.
– Når Høyres Bent Høie sier at veibyggingen på Østlandet må staten finansiere, mens på Vestlandet skal veiene finansieres med bompenger, da ser en hvilke utfordringer vi har på det kulturelle plan, står det i referatet.
Etter en innvandringsdebatt på TV 2 gikk Frps Per Sandberg til angrep på Høyres Michael Tetzschner, og meldte fra om at han ikke skulle være så «ovenifra-og-ned til meg».
– Det vet du. Den Høyre-arrogansen kan du bare legge på hyllen, den har vi fått nok av, sa Sandberg (Frp) til Høyre-kandidaten som han for øvrig konsekvent kalte «von Tetzschner».
De to hadde deltatt i en debatt om innvandringspolitikk direkte under TV 2s «Valgstudio»Lag utenfor Stortinget tirsdag. Krangelen fortsatte lenge etter at innslaget i studio var over.
– Les også: Hardt til verks mot innvandrere
– Det som er gjengitt var min analyse av Høyre på Austevoll. Da vi tok over, fokuserte vi langt mer på den vanlige mann og på å få orden på økonomien, sier Njåstad til BA.
– Men møtereferenten var litt kreativ, forklarer Austevoll-ordføreren og hevder at «det med NHO», det sa han ikke.
– Hva med parallellen til dagens Høyre?
– Det har vel ikke noe for seg, egentlig, men det er vel rimelig åpenbart at vi er for det brede lag av folket, mens de er mer for næringslivet og det øverste sjiktet, sier Njåstad.
– Er Høyre et «ovenfra og ned»-parti?
–Vi har samarbeidet med dem i fylket i ti år nå, og har vært større enn dem på Stortinget i to perioder. Den tiden de så ned på oss, tror jeg er forbi. De var kanskje mer et «ovenfra og ned»-parti på Kåre Willoch og Carl I. Hagen sin tid, sier Njåstad.
Han droppet valgkamparbeid i går for å ta den amerikanske viseambassadøren rundt på Austevoll i forbindelse med et kunstsymposium der amerikanske kunstnere har vært lukkket inne på Marsteinen fyr for å male i en uke til ende. Lørdag ble kunstverkene vist frem på Bekkjarvik torg.
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Kommentar:
Stats,inister Erna Solberg måtte innse at opposisjonen var i ferd med å overkjøre regjeringen.
Leif Martin Kirknes
«Takket være firerbanden har regjeringen blitt presset fra skanse til skanse»
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie