Arbeiderpartiet er en ti-kjemper. Ikke best i noen øvelse, men ganske god i sum, skriver Stein Aabø.
Jan-Erik Østlie
Debatt
«Det er blitt så upopulært å være sosialdemokrat»
På Klassekampens og Nationens siste meningsmåling ble Arbeiderpartiet målt til fattige 17,5 prosent – langt bak Senterpartiet i oppslutning.
Det fins knapt meningsbærere som erkjenner å være sosialdemokrat eller har noe positivt å si om Jonas Gahr Støre og co.
Selv LO-medlemmer fordeler seg på mange ulike partier med svært ulike interesser. Blant journalister og andre hel- og halvintellektuelle er det knapt noen. I pressen kan det virke som om det eneste interessante med sosialdemokratiet er dets nær forestående undergang. Seilasen mot det endelige forlis.
SV-ere, Rødt-sympatisører, ja selv senterpartister er tydeligere, skarpere i profilen og fargen enn den gamle ørn. Høyre har forstått hvordan det kunne erobre makt og beholde den: ikke bare gjennom sin tradisjonelt grenseløse omsorg for de bedrestilte, men gjennom et sterkt forsvar av velferdsstaten og offentlig styring. Høyre har stjålet Arbeiderpartiets vesentligste funksjon - å holde skuta på rett kurs. De får kred for de mest formynderske og inngripende tiltak nå under koronakrisa.
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
Begge de normalt største partiene og tradisjonelt sett politiske hovedmotstanderne styrer samfunnsutviklingen på nesten det samme grunnlaget. Derfor handler den politiske diskusjonen om nyanser. Hvor mange flere kvoteflyktninger? Hvor mye bedre ytelser til pensjonistene? Hvor fritt skolevalg? Hvor høye avgifter på miljøforurensing? Hvor høye skatter og avgifter? Hvem er mest for og mest mot EU og Nato? Og hvem har egentlig sakseierskapet til dette og hint?
Arbeiderpartiet er en ti-kjemper. Ikke best i noen øvelse, men ganske god i sum. Det kan påberope seg æren for at vi har gratis skole, gratis helsevesen, gode sikringsordninger for de svakeste i samfunnet. Altså velferdsstaten. Men det har ingen velgerappell siden alle tar den for gitt. Men velferdsstaten er ikke gudegitt. Den er kjempet fram. Gjennom et samspill i en bred koalisjon. Fra klassekamp til reformer til forbedringer.
Jørn Eggum oppsummerer 2020, og ser mot 2021: – Senterpartiet blir ikke større enn Arbeiderpartiet. Det kommer ikke til å skje
Når vi før valget i 2021 vil høre og lese mye om et formodentlig kaos på rødgrønn side, er det en valgt framstilling. Avstanden mellom Jonas Gahr Støre, Audun Lysbakken, Trygve Slagsvold Vedum, Bjørnar Moxnes og Une Bastholm er ikke større enn den var mellom Einar Gerhardsen, Trygve Bratteli, Haakon Lie og Konrad Nordahl, som i realiteten styrte Norge i 20 år etter krigen. Og som tilhørte ett og samme parti. De politiske og personlige konfliktene dem imellom var kanskje sterkere og av større konsekvens enn mellom dagens rødgrønne partiledere.
Det blir ikke kaos på venstresida. Og Jonas Gahr Støre er nok den i forsamlingen som kan holde dette samlet. Så får velgerne leve med at han er både dannet og formuende.
Mest lest
Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.
Ida Bing og husleie.no
Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Bent Høie
Leif Martin Kirknes
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
HOVEDTILLITSVALGT: Lærer Christian Holstad Lilleng ble fratatt 6.000 i lønn ved tap av funksjonstillegg etter kommunesammenslåing mellom kommunene Haram og Ålesund. Han nekter å godta kuttet.
Privat
Lønnskutt for lærere: Viktig møte avgjør
Bjørn Inge Bergestuen/Frp