Frp-nestleder Sylvi Listhaug hevder at kulturlivet har fått sugerør ned i statskassen.
Leif Martin Kirknes
Kommentar
«Frp viser sitt sanne ansikt»
Fremskrittspartiet har fått kalde korona-føtter.
kjell.werner@anb.no
Frp vil stramme inn krisestøtten til kulturlivet. Frp-nestleder Sylvi Listhaug hevder at kulturaktører «har fått et sugerør inn i statskassen som vanlige bedrifter bare kunne drømme om». Derfor ber Frp om at støtteordningene til kultursektoren endres slik at disse baserer seg på samme forutsetninger som den generelle kompensasjonen overfor næringslivet ellers.
Kriserammede bedrifter får dekket deler av sine faste kostnader, mens støtten til kulturaktører baserer seg på tapte inntekter. Sylvi Listhaug viser til at Kurt Nilsen og Sigrid Bonde Tusvik har fått støtte på henholdsvis 13 og 4,3 millioner kroner. Frp-nestlederen sier til VG at «festivaler og artister blir proppet full av statlige kroner». Hun spør om regjeringen mener det er viktigere å redde disse kulturaktørene enn skipsverft og andre industribedrifter.
Ny måling: Listhaug skremmer vekk flere enn hun lokker til Frp som partileder
Sylvi Listhaug burde begynne med å spørre seg selv, for statsbudsjettet for 2021 og innretningen på støtten til kulturlivet var en del av et budsjett som fikk Fremskrittspartiets ryggdekning før jul. All støtte til idretten, kulturlivet og frivilligheten har hatt den samme innretningen under hele pandemien. Det hører også med til historien at støtten nå har blitt dreid fra kompensasjon til stimulering. Og alle pakkene har blitt vedtatt med et bredt flertall i Stortinget.
Hvorfor skal kulturlivet få kompensert noe av inntektstapet mens privat næringsliv «bare» får dekket deler av faste kostnader? Tanken bak er at kulturaktørene skal kunne betale underleverandører og andre som også har tapt omsetning under pandemien.
Koronakrisa knekker kulturbransjen: Kristian og Monika er eksperter på å være «usynlige». Nå må de kjempe for å bli sett
Kulturminister Abid Raja (V) går kraftig i rette med Sylvi Listhaug. Han forsvarer hver eneste krone av de 8,7 milliardene ekstra som regjeringen har satt av «for å ivareta den norske kulturarven». Raja bruker som vanlig litt store ord, men han har rett i sak. Det er vanskelig å finne perfekte ordninger for krisestøtte når de samtidig må være så enkle at de kan gi rask utbetaling. Noen uheldige utslag vil det derfor måtte bli.
Frp har vist at oljemilliardene sitter løst når politikerne skal bøte på korona-krisen. Frp har også plusset på til mye rart som strengt tatt ikke har med koronaen å gjøre. Men når det skal strammes inn på ordninger, så er kulturlivet et lett offer å ty til. Kulturpolitikken slår inn. Vi har partiets motstand mot å bygge ny opera friskt i minne. Støtten til Black Box-teatret skulle fjernes. Vi minnes også at Carl I. Hagen i sin tid ville gjøre Nationaltheatret om til kasino.
Og nå setter Sylvi Listhaug kulturlivet splittende opp mot næringslivet på en usmakelig måte. Her ser vi Fremskrittspartiets sanne ansikt. Det kommer til syne når partiet panisk vil hente stemmer fra folkedypet. Maska faller.
Mest lest
TØFT PÅ IKEA: Bjørn Høgberg, Irene Nilssen og Merethe Solberg (til høyre) hadde mange konflikter med ledelsen da de var tillitsvalgte for Fellesforbundet på Ikea. For alle tre gikk jobben som tillitsvalgt hardt utover helsa.
Håvard Sæbø
Merethe, Irene og Bjørn sier at jobben på Ikea nesten tok livet av dem: – En brutal verden
Brian Cliff Olguin
Ingvild (24): – Jeg er hyggelig fordi det er jobben min, ikke fordi jeg er interessert i deg
Hovedstillitsvalgte Alexander Jordnes i montørklubben i Schindler fikk avskjed på dagen i november. Men hva har skjedd etterpå?
Leif Martin Kirknes
Alexander fikk avskjed på dagen. Det nektet kollegene hans å akseptere
Hvis lønnsforhandlingene drar ut i tid, vil du få etterbetalt lønnstillegg fra virkningsdatoen, altså datoen det står i tariffavtalen at satsene skal reguleres.
Colourbox
Når får du din nye lønn? Her er de viktigste datoene i lønnsoppgjøret
INFLUENCER: Victoria Rummelhoff håper hun kan inspirere andre kvinner til å jobbe i industrien. Bildene er hentet fra Instagram-kontoen hennes.
privat
Victoria (23) fikk beskjed om å ikke «jåle seg» da hun skulle på jobbintervju
Maja og Simon Lotric ble permittert i mars. Det gikk 15 uker, og kanskje 15 uker til? Foto: Ylva Seiff Berge
Ylva Seiff Berge
Maja og Simon har hatt redusert inntekt i ett år. Slik har det gått
GRØNT FLAGG FOR MER KONKURRANSE: Jernbanedirektorat har lagt strekninger på Østlandet ut på anbud.
Morten Hansen
Flere togstrekninger skal ut på anbud før valget. Se lista
TØFT: - Det blir tøft økonomisk, sier Linn Wognild. Både hun og samboeren ble rammet da nær halvparten av de ansatte i Widerøe Ground Handling på Trondheim Lufthavn Værnes mistet jobben.
Line Mette Finnøy
Linn en av mange som har mistet jobben: – Jeg føler det er rett at jeg er blant dem som skal gå
Illustrasjonsbilde
Anna Granqvist
Skal aldersgrensa for ansatte i staten økes? Nei, sier LO Stat
Koronapandemien har satt flere utfordringer for arbeidslivet på spissen, mener Venstres Terje Breivik.
stortinget.no
Dagens arbeidsmiljølov er overmoden for endring, mener Venstre
Laila Robert synes det er tøft å måtte gjennom kontroll på grensa mellom Norge og Sverige på vei til og fra jobb. Nå er hun sykmeldt.
Privat
Vernepleier Laila ble syk av Sverige-pendling: – Du føler deg som en kjeltring
Trygve Slagsvold Vedum og Audun Lysbakken
Martin Guttormsen Slørdal
Stadig større SV-motstand i Senterpartiet
Joakim Ahlström (t.h.) betaler skatt og ville fått sykepenger eller ledighetstrygd hvis han var syk eller ledig. Men han kan ikke få dekket tapt inntekt.
Helge Rønning Birkelund
Joakim mistet en månedslønn da grensen ble stengt: – Reglene er like for alle, svarer regjeringen
Arild Grande vil nok en gang prøve å få ILOs kjernekonvensjoner inn i Menneskerettsloven. Han får ikke støtte fra Heidi Nordby Lunde og Høyre.
Jan Erik Østlie og Høyre
Ap har et forslag for å stoppe fagforeningsknusing: – Bare vås, svarer Høyre
Fra kvinnedagen i Trondheim i fjor.
Tormod Ytrehus
Sjekk ditt yrke: Hvor mye mer tjener menn enn kvinner?
Store folkemengder 8. mars, som her fra kvinnedagen i 2019, erstattes i år av digitale arrangementer på grunn av faren for koronasmitte.
Jan-Erik Østlie
Hva skjer på kvinnedagen 8. mars? Her er oversikten og parolene
FANEMARKERING: – Selv om det nå er åpnet for at svenske dagpendlere kan komme på jobb i Norge, er ikke dette over, sier LO-leder Hans-Christian Gabrielsen.
Helge Rønning Birkelund
Grensene åpnet for svenske dagpendlere, men månedslønna er tapt inntil norske myndigheter bestemmer noe annet
VURDERER DANSKE REGLER: Danmark har innført strengere regler for utenlandske turbusser enn resten av Europa. Hvordan EU reagerer på de danske reglene vil få betydning for om Norge skal innføre de samme reglene, sier samferdselsminister Knut Arild Hareide.
Martin Guttormsen Slørdal
Hareide vurderer å gjøre som danskene og innføre strengere regler for utenlandske turbusser
REDDET: Elin får fortsette læretida i fiskebutikk.
Øyvind Sætre
Lærling Elin ble permittert to ganger og kunne mistet fagbrevet. Så kom redningen
Jonas Gahr Støre har snakket med mange fagpersoner den siste tiden. Han mener vi må leve med dette lenge ette at siste vaksine er satt.
Jan-Erik Østlie