Litteratur
Barn og unge med innvandrerbakgrunn leser mest
Og de aller flittigste leserne er jenter.
Kai Hovden
Saken oppsummert
kai@lomedia.no
Det viser nye tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
– Personer med innvandrerbakgrunn deltar omtrent like mye i kulturlivet som hele befolkningen i 2025, og på noen områder er de også mer aktive, sier seniorrådgiver Andrea Ihler Evensen i SSB.
Rapporten viser at det er barn og unge som bruker kulturtilbudene i Norge mest når en ser på hele befolkningen.
– Barn og unge med innvandrerbakgrunn er de ivrigste leserne av papirbøker i befolkningen, og de er i tillegg gruppen som i størst grad besøker biblioteket på fritiden, sier Evensen.
De som leser aller mest papirbøker i uken er barn med innvandrerbakgrunn i alderen 9 til 12 år, ifølge SSB. Hele 68 prosent av dem leser ukentlig.
Til sammenlikning leser 55 prosent av alle 9 til 12-åringer papirbøker ukentlig, ifølge rapporten, som har tall fra 2025.
Nå: 0 stillingsannonser

