JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Vold og trusler

Får varsle om voldelige elever

Skolene skal få beskjed om voldshistorikk når elever bytter skole, ønsker regjeringen.
MER INFORMASJON: Skolene skal få lov til å dele mer informasjon, noe som blant annet vil være viktig når nye klasser skal settes sammen.

MER INFORMASJON: Skolene skal få lov til å dele mer informasjon, noe som blant annet vil være viktig når nye klasser skal settes sammen.

Ole Palmstrøm

Saken oppsummert

kai@lomedia.no

Har en elev har vært voldelig, eller dersom det er konflikter mellom ulike grupper, skal skolene kunne dele informasjon om dette når eleven bytter skole.

Det er regjeringen som foreslår dette, og for å få det til må loven endres.

– Jeg mener det bør være en plikt, slik at skolene som har behov for informasjon faktisk får den, sier kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) i en pressemelding.

Ikke godt nok forberedt

Slik reglene er i dag, er det ikke mange opplysninger som kan deles uten at enten eleven eller foreldrene sier ja til det.

Dermed er ikke skolene godt nok forberedt til å ta imot nye elever, mener regjeringen.

Resultatet kan for eksempel være at elever som absolutt burde vært plassert i forskjellige klasser, havner sammen når de begynner på videregående skole.

Dette er lovforslaget

Kunnskapsdepartementet har oversendt lovproposisjon til Stortinget med forslag om å utvide adgangen til å dele personopplysninger om elever ved skolebytte i opplærings­loven og privatskoleloven.

I lovproposisjonen foreslår departementet at ved skolebytte skal skolen dele personopplysninger som er nødvendige for å forebygge oppførsel som i vesentlig grad går utover skolemiljøet til medelevene eller arbeidsmiljøet til de ansatte.

Kilde: regjeringen.no

Dersom regjeringen får igjennom forslaget om å endre loven, skal skolen eleven kommer fra kunne dele opplysninger med den nye skolen.

Men bare hvis det er nødvendig for å stoppe oppførsel som kan gå utover skolemiljøet til medelevene, eller arbeidsmiljøet til de ansatte på skolen.

– Lovendringen vil bidra til at skolene kan ta imot elever på en god måte, sette inn forebyggende tiltak, sørge for god klasse­sammensetning og avgjøre hvilke klasser som skal få ekstra ressurser, sier Nordtun.

For at ikke eleven skal bli forskjellsbehandlet på grunn av fortiden dens, skal ikke flere ansatte enn nødvendig få vite om hva eleven har med i bagasjen.

Mer vold og forstyrrelser

De seneste årene har det vært en bekymringsfull økning i alvorlig barne- og ungdomskriminalitet, ifølge regjeringen.

Dette gjelder særlig blant de som er under 15 år.

Antall ansatte i skolen som har blitt utsatt for vold eller trusler har også økt de siste ti årene.

I tillegg forteller lærere at de opplever forstyrring av undervisningen som et økende problem.

Regjeringens nye lovforslag kommer i en rekke av endringer i regelverket de seneste årene. Målet er å gi læreren større handlingsrom - at læreren skal være sjef i klasserommet.

– Vi må ha lover og regler som beskytter retten til undervisning for det store fellesskapet i klasserommet. Skolen skal være et sted der elevene og ansatte er trygge, trives og lærer, sier Nordtun.

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om ansatte i skolesektoren.

Les mer fra oss