JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Utdanning

Regjeringen kutter skjermbruken i skolen

Fra 1. august får skolene krav om å være spesielt forsiktig med bruk av skjerm.
MER LEK OG MORO: Norske skolebarn sitter for mye stille. Det vil regjeringen gjøre noe med.

MER LEK OG MORO: Norske skolebarn sitter for mye stille. Det vil regjeringen gjøre noe med.

Kai Hovden

Saken oppsummert

kai@lomedia.no

Resultatene til norske elever har blitt dårligere. Det vil regjeringen gjøre noe med, og de starter med de aller minste.

Allerede i vår kommer de med bestemmelser som skal gi mindre skjermtid i første- og andreklasse.

– Elevene må først og fremst lære å lese, skrive og regne, samtidig som de får være aktive og bli trygge på læreren sin, sier statsminister Jonas Gahr Støre i en pressemelding.

Fra 1. august får skolene krav om å være spesielt forsiktig med skjermbruken til elever fra første til fjerde klasse.

Mer lek for de minste

Overgangen fra barnehage til skole skal også bli enklere for barna.

Statsministeren mener at det har blitt for lite lek og fysisk aktivitet for de minste i skolen, etter at seksåringene ble de nye førsteklassingene.

Utdanningsdirektoratet har fått oppdraget med å vise hvordan skolehverdagen til de minste kan legges opp for å nå regjeringens mål.

Det betyr blant annet mer læring, motivasjon og trivsel hos norske elever.

Utdanningsdirektoratet skal jobbe med:

Hvordan redusere klassestørrelsene og sikre tettere oppfølging av elevene i lesing, skriving og regning? Det innebærer å vurdere å omprioritere eller redusere timeantallet for elevene.

Hva slags faginnhold skal prioriteres på 1. og 2. trinn?

Skal vi gå bort fra den tradisjonelle fag- og timefordelingen og heller ha en inndeling i bredere og mer overordnede fagområder?

Hvordan sikre en bedre overgang fra barnehage til skole?

Hvordan gjøre det tydeligere at opplæringen skal legge vekt på grunnleggende ferdigheter i lesing, skriving og regning?

Kilde: Regjeringen.no

Mindre skjermbruk

Ifølge kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun handler kuttet i skjermbruk om konsentrasjon:

Barna skal få ro til å konsentrere seg om de grunnleggende ferdighetene, nemlig lesing, skriving og regning.

Utdanningsdirektoratet har fått i oppdrag å se nærmere på om digitale ferdigheter fremdeles skal være en del av de fem grunnleggende ferdighetene sammen med lesing, skriving, regning og muntlige ferdigheter.

– Elevene skal fremdeles utvikle digital kompetanse. Men vi må våge å stille spørsmålet om digitale ferdigheter trenger å være en av de grunnleggende ferdighetene, sier Nordtun.

Fagfolkene skal med

Kunnskapsministeren ser for seg at både færre timer og færre fag kan være en vei å gå.

Hun er klar på at fagfolkene i skolen må være med når den nye skolehverdagen til de minste skal formes, og at flere timer ikke er løsningen.

– Vi må organisere skolehverdagen slik at barna får en tryggere og bedre overgang fra barnehage til skole. Når barna får leke og være i bevegelse, trives de bedre, skolemiljøet blir bedre – og det gir bedre læring, sier Nordtun.

Ifølge regjeringen viser forskning at mer lek og bevegelse i skolen kan gi bedre trivsel, bedre skolemiljø og bedre faglige resultater dersom det gjennomføres på en god måte.

– Vårt mål er en skole som ser hele barnet. En skole som kombinerer tydelige ambisjoner for grunnleggende ferdigheter med mer lek, mer bevegelse og mer trygghet, avslutter Nordtun.

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om ansatte i skolesektoren.

Les mer fra oss