HISTORISK: HMS-vedtaket ble fattet i plenumsalen på nest siste dag av årets ILO-kongress
ILO
Grunnleggende rettigheter i arbeidslivet
LO jubler over FN-vedtak: – Historisk seier
FN har anerkjent helse, miljø og sikkerhet (HMS) som en grunnleggende rettighet og prinsipp i arbeidslivet.
nina.hanssen@lomedia.no
Fredag gjorde ILO, FNs særorganisasjon for arbeidslivet, et historisk vedtak og besluttet at helse, miljø og sikkerhet (HMS) skal inkluderes som en femte kategori av grunnleggende rettigheter i arbeidslivet.
– En stor og historisk seier. Det ble spontant utrykt glede og folk klappet ellevilt da vedtaket gikk igjennom, forteller LOs Kathrine Fauske.
I tillegg til Fauske fra LOs internasjonale avdeling, deltok også Henrik Munthe fra NHO og Tanya Marie Samuelsen fra Norge i komiteen som forhandlet fram HMS som grunnleggende rettighet.
– Dette representerer et nytt kapittel i ILOs historie og arbeid, og vil bidra til å redde menneskeliv. Sikkerhet på jobb er ikke luksus, det er en rettighet som er helt essensiell for et anstendig arbeidsliv, sier Fauske.
Bærekraftig HMS etter pandemien
Fauske minner om at rundt tre millioner arbeidstakere dør hvert år av yrkesrelaterte sykdommer og ulykker. Ytterligere 400 millioner rammes av ikke dødelige arbeidsulykker, jobbrelaterte sykdommer og skader.
– Under pandemien fikk vi en bekreftelse på at solide og bærekraftige HMS-systemer er essensielt for samfunnssikkerheten, sier hun.
Det er ikke noe nytt at ILO er opptatt av et bærekraftig og anstendig arbeidsliv. ILO har hatt beskyttelse mot jobbrelatert død, sykdom og skade som et hovedmål siden organisasjonen ble opprettet i 1919. Til nå har det imidlertid bare vært fire kategorier av grunnleggende prinsipper og rettigheter i arbeidslivet:
• organisasjonsfrihet og rett til kollektive forhandlinger
• avskaffelse av alle former for slaveri og tvangsarbeid
• eliminering av barnearbeid
• avskaffelse av diskriminering i arbeidslivet.
Nå blir altså HMS også lagt til denne listen.
Generaldirektør Guy Ryder hadde sin siste ILO-kongress, før sin avgang 1. oktober i år.
ILO
Banebrytende
Fauske, som har fulgt denne debatten en stund og deltok i forhandlingene, sier at den banebrytende beslutningen på fredag, som ble vedtatt samme dag som generaldirektør Guy Ryder deltok på sin siste ILO-kongress, vil ha betydning for arbeidsmiljøet for arbeidstakerne i alle 187 medlemsland. Ryder kom selv fra den britiske arbeidstakersiden da han ble generaldirektør i 2012, så det var en beveget generaldirektør som skrev under på vedtaket. Han går formelt av 1.oktober i år.
Det var Catelene Passchier som var arbeidstakernes talsperson under forhandlingene og hun og de andre arbeidstakerne tilstede smilte ekstra. I praksis betyr dette at alle ILOs medlemsland forplikter seg til å respektere og fremme retten til et trygt og sunt arbeidsmiljø, enten de har ratifisert de relevante konvensjonene (konvensjon 155 og 187) eller ikke.
FORHANDLET: Fra arbeidstakernes side var det Catelene Passchier som ledet forhandlingene i gruppen som innførte HMS-bestemmelsen.
ILO arkiv
HISTORISK: I komiteen som forhandlet fram HMS som grunnleggende rettighet satt Kathrine Fauske fra LO, Henrik Munthe fra NHO og Tanya Marie Samuelsen fra Norge. Her er Fauske mens de behandlet det banebrytende vedtaket i plenum fredag.
privat
Spennende debut i ILO
En annen som har hatt noen spennende uker i ILO er NTLs forbundssekretær Hege Fjellberg. På grunn av at LO-kongressen pågikk og at Fjellberg befant seg på Geneveskolen, ble hun plutselig kastet inn i forhandlingene i Geneve.
– Sånn overordnet så er det viktigste resultatet fra årets ILO kongress selvsagt at HMS er vedtatt som grunnleggende menneskerettighet, sier hun.
– Som Kathrine sier betyr dette at alle medlemsnasjonene må rapportere på HMS konvensjonene 155 og 187 uavhengig av om de ha ratifisert dem eller ikke. Det er svært viktig, sier hun.
Nå gleder Fjellberg seg til å ta med det globale perspektivet fra Geneve hjem til norsk politikk. I komiteen som hun satt i var det en god dialog og også de kom til enighet etter hvert.
– Dialogen var god underveis, men også her handler det om å gi og ta. Resultatet er imidlertid såpass spennende at vi tydelig har definert SSE (Social Solidarity Economy) som en egen del av økonomiene, og skiller seg svært mye fra egenskapene knyttet til offentlig sektor og såpass forskjellig fra private bedrifter slik at det er et eget segment i økonomien, forteller hun engasjert.
– Det var også spennende diskusjoner i CAS-komiteen som behandlet verstingslandene i verden, men men ingenting av dette trumfer HMS vedtaket. Det kan bety forskjellen mellom liv og død for svært mange mennesker, forteller hun.
Mest lest
Malin Fagerli saksøkte arbeidsgivaren for å få lønn under opplæring.
Tormod Ytrehus
Malin måtte jobbe ei veke utan lønn: – Tenkte det måtte vere ein feil
136 600 personer mottok arbeidsavklaringspenger (AAP) fra Nav første kvartal 2022.
Hanna Skotheim
Tre viktige endringer i reglene for AAP
Eva Ranheim er sekretær i klubben og en av få som er igjen på Elko-fabrikken. Nå flyttes fabrikken til utlandet.
Sissel M. Rasmussen
Suksessfabrikk flyttes ut av Norge: – Det har vært en slitsom tid
HK-tillitsvalgte Tormod Aarum (t.v.) og Christian Kaborg etterlyser forebygging av sykefravær ved Ikea Fururset.
Brian Cliff Olguin
Tillitsvalgte: Syke Ikea-ansatte tvinges på jobb. Nav-lege får skylda
1. juli 2022 trer en rekke endringer i arbeidslivet i kraft. Her får du oversikten.
Tormod Ytrehus
1. juli er det nye lover og regler som innføres i arbeidslivet
Regjeringens oppdaterte regler for hjemmekontor gjelder fra 1. juli.
colourbox.com
Nye regler for hjemmekontor fra 1. juli. Dette må du vite
Prosessoperatør Hanne Høines jobber til alle døgnets tider.
Jan Inge Haga
Hanne jobber til alle døgnets tider: – Jeg ser folk som sliter voldsomt
Hanna Skotheim
Fra 1. juli blir det enklere å bruke lønnstilskudd
Marte Mjøs Persen kalte inn partene NHO Luftfart og Norsk Flytekniker Organisasjon (NFO) tirsdag morgen.
Jan-Erik Østlie
Tvungen lønnsnemnd i flyteknikerstreiken. Her er reaksjonene
Lene Rørvik reagerer på at FO, som regner seg som en feministisk organisasjon, gikk med på å svekke kvinners rett til å få betalt ammefri.
Privat
Lene (30) vil melde seg ut av LO i amme-protest
LAGER: Hvem skal organisere de ansatte på ulike typer lagre? Handel og Kontor og Fellesforbundet har i årevis kranglet om dette.
Håvard Sæbø
LO har satt ned foten i krangel om lageransatte
Rundt 300 bygningsarbeidarar samla seg framfor administrasjonsbygget til arbeidsgivaren FLC tysdag morgon.
3F Lolland
Ulovleg streik på Danmarks største byggeplass: Polakkar krev same lønn som danskar
Kommentar
Næringsminister Jan Christian Vestre må gjøre ord til handling. Nå må han klemme til, skriver Kjell Werner.
Beate Oma Dahle / NTB
«Nok en gang viser det seg at staten ikke klarer å holde igjen på lønnsnivået til topplederne»
Fra 1. juli blir det dyrere for dem som bruker mye strøm samtidig.
Kai Hovden
Nå er den nye nettleia her: – Jeg er spent på responsen
STREIKEFARE: Mange av NTLs medlemmer i NRK jobber med å få sendingene på luften, blant annet i regirommene. (Arkivfoto)
nyebilder.no
Lyd og bilde kan forsvinne fra NRK i sommer – mekling denne uka
Benedicthe Eliassen er gravid og skal bli tobarnsmor. Etter planen skal hun tilbake til jobb i august til neste år. Da skal familiekabelen med to små og to skiftarbeidende foreldre stå sin prøve.
Jan Inge Haga
Småbarnsmoren Benedicthe (24) har slitt med nattskift fra første stund
Flyteriggansatte i Maersk er blant de som nå får høyere lønn. Bildet er av flyteriggen Maersk Inspirer.
Maersk Drilling
Flyteriggansatte får ny lønn etter mekling. Se hva de ble enige om her
Leder av LOs organisasjonsavdeling,,Bård Nylund, havnet midt i skytedramaet utenfor Per på Hjørnet og London pub natt til lørdag.
Jan-Erik Østlie
LOs Bård Nylund havnet midt i skytedramaet
Meklingen gjelder folk som jobber med TV- og radioproduksjon, samt administrasjon i NRK.
Colourbox
NRK kan gå i svart fra midnatt
Martin Guttormsen Slørdal