JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Innovasjon

Her blir ansattes ideer brukt – starter ofte med tusj-streker på en pappbit

Hos Flatsetsund Engineering tenkes det produktutvikling i hele bedriften.
Klubbleder Ronny Stallvik (til venstre) og teknisk leder Sjur Godø i Flatsetsund Engineering viser fram en av ideskissene som ble laget av ansatte i produksjonen.

Klubbleder Ronny Stallvik (til venstre) og teknisk leder Sjur Godø i Flatsetsund Engineering viser fram en av ideskissene som ble laget av ansatte i produksjonen.

Håvard Sæbø

Saken oppsummert

roy@lomedia.no

has@lomedia.no

Kristiansund: Det som startet som et møbelverksted for 112 år siden, ble på 1990‑tallet leverandør til oppdrettsnæringa. I dag er selskapet helt i front på fiskepumper og mekanisk avlusing uten kjemikalier.

Det skyldes ikke bare ingeniørene, men i stor grad ideene som kommer fra gutta i produksjonen.

Bedriften har 34 ansatte, hvorav elleve i produksjonen. De står midt i det daglige arbeidet med rør, stål og sveising – og det er ofte her forbedringene oppstår.

Veksten i både ansatte og omsetning de siste årene bekrefter at ideene fra verkstedet faktisk blir produkter som virker.

– Vi kaller oss en utviklingsbedrift, sier teknisk leder Sjur Godø. Men utviklingen skjer ikke bare foran dataskjermer.

Flatsetsund Engineering

Produserer blant annet avlusingssystemer, ejektorer samt vekt- og tellesystemer til oppdrettsnæringa.

34 ansatte, elleve medlemmer i Fellesforbundet.

Omsatte for 341 millioner kroner i 2024.

Rektangulære rør

Da man trengte et større rør enn standarden på 25 centimeter for å flytte mer fisk, slet ingeniørene med å løse en del ulemper et større rør førte med seg.

– Da kom det en kar opp fra produksjonen og minnet oss på at et rør ikke trenger å være rundt. Så nå har vi et rør som er 250 mm høyt, men rektangulært, forteller Godø.

Det geniale med anlegget er det firkantede røret som gir mindre slitasje og stress på fisken.

Det geniale med anlegget er det firkantede røret som gir mindre slitasje og stress på fisken.

Håvard Sæbø

Også ventilene som skyter vann inn i røret for å avluse fisken, ble forbedret etter innspill fra en motorsykkelinteressert på «gølvet».

Han pekte på hvordan ventiler på innsuget til en motorsykkel er skrå som en trakt. Da de prøvde det samme, fikk de 15 prosent bedre effekt enn med rette kanter.

– Vi brukte faktisk en neglefil for å slipe riktig vinkel på prototypen, sier klubbleder Ronny Stallvik.

Navnet på løsningen ble Ducati-dyse – fordi ideen kom fra motorsykkelverdenen.

Gir eierforhold

Ideene som kommer fra sveiserne, platearbeiderne og industrimekanikerne blir ofte nedtegnet som skisser på rester av pappesker som de har hatt utstyr i.

De skissene har Sjur Godø tatt vare på, og til og med rammet inn en av dem.

– Veldig artig å være med på utviklingen og se at ideene blir brukt. Det gir et eierforhold til produktene vi lager, sier klubbleder Stallvik.

Det gjør også noe med trivselen på jobben. Noe hans kollega Magnar Harald Gabrielsen underskriver på.

Han har jobbet 40 år i bedriften, og kaller seg «potet», selv om han formelt sett er produksjonsleder.

– Dette er en veldig god arbeidsplass, og vi har gode sjefer her, sier han fornøyd.

Mange av skissene som er laget av de ansatte har blitt satt i produksjon.

Mange av skissene som er laget av de ansatte har blitt satt i produksjon.

Håvard Sæbø

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om ansatte i store bransjer i privat sektor, blant annet industri, bygg, transport og hotell og restaurant.

Les mer fra oss