Ny avtale for frivillig sektor, høyskoler og barnehager
LO-forbund er blitt enige med Virke om hovedoppgjøret for seks avtaler på helse-, utdannings- og kulturområdet
Ansatte i studentbarnehager er blant dem som nå har fått en ny hovedtariffavtale.
Eirik Dahl Viggen
Saken oppsummert
merete.jansen@lomedia.no
De sentrale forhandlingene ble ført mellom LO og Virke. Der ble man enige om en total ramme på 4,4 prosent og en disponibel ramme på 2,7 prosent, som er samme rammer som i oppgjøret for de statsansatte.
– Det har vært krevende forhandlinger, men vi fikk inn mange av våre krav, sier forbundssekretær Iver Johnsen i NTL på forbundets egne nettsider.
For de tre stats-like avtalene, på arbeidsplasser med stort innslag av statlig finansiering, ble hele potten delegert ut til lokale forhandlinger i virksomhetene. Akkurat som for ansatte i staten, er det altså ikke gitt noen sentrale tillegg.
Høgskoler, ulike frivillige organisasjoner, museer og kulturinstitusjoner og noen barnehager hører hjemme på denne avtalen.
Det har vært viktig for NTL å få på plass føringer for den lokale lønnspolitikken og hva som skal skje i lokale forhandlinger.
Alt sentralt på tre av avtalene
På de tre kommune-like avtalene innen helse og sosiale tjenester, barnehager og utdanning er bildet helt annerledes. Der får alle medlemmene sentrale lønnstillegg etter lønnstabellen. Siden alt fordeles på sentrale tillegg, blir det ikke lokale forhandlinger for disse avtalene.
NTL forhandlet sammen med LO-forbundene Fagforbundet, FO, Creo og Skolenes landsforbund.
Pål Kjærstad, 2. nestleder i NTL, roser NTLs forhandlingsdelegasjon for jobben de har gjort ved å reforhandle seks av de sju ulike tariffavtalene i dette området samtidig.
Forhandlingsresultatet er ikke endelig før etter uravstemningen, som sendes ut til alle NTLs medlemmer som er omfattet av disse seks avtalene.
Først når resultatet av uravstemningen er klart, kan de lokale forhandlingene starte.
De som omfattes:
Landsoverenskomst for Høyskoler
Landsoverenskomst for Museer og kulturinstitusjoner
Landsoverenskomst for virksomheter
Landsoverenskomst for Helse- og sosiale tjenester
Landsoverenskomst for barnehager
Landsoverenskomst for utdanning
Landsoverenskomst for Spesialisthelsetjenesten blir forhandlet i uke 37
Dette er en sak fra
Vi skriver om de ansatte i staten og virksomheter med statlig tilknytning.
Nå: 0 stillingsannonser

