Tidligere arbeids- og administrasjonsminister Victor Norman (H) på årets Spekterkonferanse
Morten Hansen
Victor Norman: – Privatisering er ikke en løsning
Konkurranseutsetting og privatisering er ingen løsning på utfordringene offentlig sektor står foran. Victor Norman mener det må konkurreres mer internt i det offentlige.
morten.hansen@lomedia.no
– Hovedtyngden av kompetansen vi har på alt det offentlig sektor driver med – på helse, på utdanning og på omsorg – finnes i offentlig sektor. Skal vi få bedre tjenester enn det vi har i dag, er det i hovedsak de offentlige som må gjøre en bedre jobb, sier Norman.
Han mener konkurranseutsetting og delprivatisering sikkert kan være et godt supplement, men det vil ikke løse de grunnleggende utfordringen: hvordan skal vi klare å få mer ut av kompetansen og ressursene som er i offentlig sektor.
Til avskilting
Norman mener konkurransen må finne sted innenfor det offentlige – ikke mellom offentlige og private aktører. Professoren ved Norges Handelshøyskole tar til ordet for friere brukervalg, pengene må følge brukeren og større frihet for de offentlige tjenesteleverandørene til å utforme tjenesten på den måten de synes er best.
– Vi har det i prinsippet i høyere utdanning og sykehus, men kapasitet og finansiering står i veien for å få det til å fungere på en ordentlig måte, sier Norman.
Han påpeker at det også i en intern konkurranse vil få følger for de som ikke gjør en god nok jobb.
– Det vil være noen som taper konkurransen. Da må enten ledelsen skiftes ut, slik at tjenesten blir bedre, eller så må virksomheten avskiltes.
Norman trekker fram utdanningssektoren som et eksempel. I dag finnes det 35 offentlige institusjoner som tilbyr utdanning på høyskolenivå. For mange, mener Normann.
– Noen er så dårlige at man nesten må bære inn studentene. Da må disse avskiltes, slik at andre kan vokse. Større dynamikk innen offentlig sektor, er eneste veien å gå. Det er i den sammenheng jeg sier at delprivatisering og konkurranseutsetting er et blindspor. Det løser ikke problemene vi har.
Naiv tro på IKT
Norman mener også at det er et for stort fokus på IKT i offentlig sektor. Norman påpeker at alle regjeringene de siste 15-20 årene har hatt IKT som et sentral del av fornyelse og modernisering av offentlig sektor.
– Det er i og for seg viktig, men det er ikke der hovedutfordringen ligger. Hovedproblemet vårt er å mobilisere all den kompetansen og innovasjonsevnen som finnes blant de ansatte i offentlig sektor. Å tro at løsningen på det bare er mer IKT er naivt. Selvfølgelig må det inn, for det er mange viktige hjelpemidler som finnes og vil komme. Men de må komme fordi man ute hos de offentlige tjenesteyterne ser at det er nødvendig. Da kan det ikke vedtas sentralt.
Norman mener at hvis noen sykehjem mener hverdagen vil bli bedre for ansatte og pleietrengende med flere roboter, så må det bestemmes lokalt om de skal anskaffes.
– Det er det ikke noen på et fornyingsdepartement eller kommunaldepartement som kan bestemme, fastslår Norman.
Mest lest
Anne Myklebust Odland
Mor ble innlagt i psykisk helsevern. Da flyttet barnevernet inn til far og babyen
Allmenngjorde minstelønna: Ulovleg for arbeidsgivarar å betale mindre lønn eller gi dårlegare arbeidsvilkår.
Colourbox
Lønnshopp før sommarferien: Sjekk den nye minstelønna i ni bransjar
Debatt
Det har vært fantastisk å være Norge lenge. De som har argumentert for at det er lurt for et lite land å ha en egen valuta, har hatt vind i seilene. Men regningen for en fest kommer alltid, skriver Kjetil Staalesen.
Erlend Angelo
Regninga kommer, og den sendes rett til norske arbeidstakere og pensjonister
En utbredt misforståelse er at IA-avtalen ikke gjelder lenger, forteller rådgiver i LO, Gry Gundersen.
Eirik Dahl Viggen
Sykefravær: Arbeidsgivere kutter i egenmeldingsdager
Brian Cliff Olguin
Kristin jobber gratis 240 timer i året for å få vaktplanen til å gå opp
«Kari» ble utfryst og mobbet av arbeidskollegaene om bord, hvor hun bodde 28 dager i strekk. (Illustrasjonsfoto)
Tri Nguyen Dinh
I flere år ble «Kari» trakassert: – Helt forferdelig å være på jobb
Avgjørelser i Arbeidsretten er endelige, og kan ikke ankes.
Håvard Sæbø
Ble syk etter én dag i ny jobb – nå må kommunen betale sykepenger
– Dette er en viktig seier for stillingsvernet og et seriøst arbeidsliv med faste ansettelser, sier faglig sekretær Joakim Gebhardt i Fellesforbundet.
Alf Ragnar Olsen
Peab Asfalt sa opp 150 arbeidere. Nå har de trukket oppsigelsene
Den takhøyden som liksom er så høy … den er ikke alltid så høy likevel, mener Olav Neerland om organisasjonen han er medlem av.
Hanna Skotheim
Olav ble kalt kvinnehater: – Jeg er ikke redd for å stikke hodet fram
– Jeg håper tilsynsrapporten fører til endring, men usikker på om den gjør det i virkelighetene, sier Frid Melling Vågenes (f.v.). Her sammen med Robin Knutsen og Joakim Johnsen.
Leif Martin Kirknes
Sjefen sendte grove e-poster i fylla. Får kritikk fra Arbeidstilsynet
Anna Granqvist
Pensjonistene vil være med når de skal få mer penger. Se hva partiene svarer
Høyre og Frp er ett mandat unna rent flertall dersom denne målingen hadde vært et valgresultat.
Stian Lysberg Solum / NTB
Høyresida knuser de rødgrønne på ny måling
Hos Bilfinger i Porsgrunn har de ansatte tilgang til kantine. Men de som jobber på gulvet her, spiser helst i hallen.
Sissel M. Rasmussen
Status og hierarki på jobb: Dette avslører matpausen om oss
Høyre-lederen beskylder venstresiden for nærmest å bygge ned velferdsstaten Norge.
Frederik Ringnes / NTB
Erna Solbergs fem beste grunner for å stemme Høyre
Ansatte ved flere plastbedrifter omfattes av Kjemisk-teknisk tariffavtale. Her jobber operatørene Chrisander Dahl (t.h.) og operatør Daniel Rafaelsen ved plastbedriften Protan i Lier.
Arkivfoto: Petter Pettersen
Over 3000 ansatte i kjemisk industri får ny lønn. Her er tallene
Streik kan føre til fulle søppelkasser fra 14. juni.
Tina Brandt
Streik kan føre til søppelkaos neste uke
Beate Oma Dahle / NTB
Rødt krever krisepakke før sommerferien
Asbjørn Jansen (18) har en god tone med lærer og barnevernspedagog Christian Dragøy mens de pakker vedsekker.
Hanna Skotheim
Denne skolen lager arbeidsfolk: – Vi har elever som hater ferie
Ekofisk-feltet var Norges første oljefeltet som ble satt i produksjon i 1971. Flere av oljearbeiderne som jobbet her på 70- og 80-tallet har fått skader og sykdommer i etterkant av dette arbeidet.
Arkivfoto: Håvard Sæbø
Mulig millionsum i vente for oljepionerene
Det er meir sannsynleg med eigenmeldt sjukefråvær på opne kontor. Det viser ei ny studie.
Vidar Ruud / NTB