JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
ETABLERING: Det er snart et år siden Amazon kom til Sverige, men de driver ikke selv lagerhusene. Enn så lenge er det tyske Kuehne+Nagel som gjør det ,og de ansatte har en tariffavtale.

ETABLERING: Det er snart et år siden Amazon kom til Sverige, men de driver ikke selv lagerhusene. Enn så lenge er det tyske Kuehne+Nagel som gjør det ,og de ansatte har en tariffavtale.

Amazon

Amazon i Sverige:

Amazons lager i Sverige driftes av bedrift med tariffavtale

Mange fryktet at det skulle bli vanskelig å få til ordnede forhold når Amazon skulle etablere seg i Sverige. Slik ble det ikke.15.11.2021
14:15
15.11.2021 14:33

brian.cliff.olguin@lomedia.no

Verdens største netthandelsselskap, Amazon, etablerte seg i Sverige i fjor. På forhånd hadde en rekke rapporter fra USA om fagforeningsfiendtlighet resultert i mye medieoppmerksomhet. Det var derfor knyttet en del spenning til hvordan det skulle gå med den nordiske etableringen.

Som Norge er Sverige kjent for den nordiske modellen med en sterk fagbevegelse. Et av spørsmålene som meldte seg var om ansatte i Amazons lagerhus i Sverige kom til å være fagorganisert, eller møte lignende motgang som fagforeningene i USA.

Tap i historisk avstemning: Amazon har drevet et skittent spill, mener amerikansk LO

Driver ikke selv

Nesten et år etter Amazons svenske oppstart forteller lederen i det svenske forbundet Handels, Linda Palmetzhofer, at hun ikke er særlig bekymret. Først og fremst skyldes det at Amazons lagre i Sverige driftes av noen andre enn dem selv.

Det er det tyskeide logistikkselskapet Kuehne+Nagel som drifter lageret i Eskilstuna, halvannen time vest for Stockholm. Her er de ansatte omfattet av en tariffavtale med Svenska Transportarbetareförbundet. Kuehne+Nagel har i flere år hatt en kontrakt med Amazon hvor de blant annet har stått for logistikken rundt varer fra det tyske Amazonlageret og ut til kunder i Sverige.

Pressekontakt Joacim Zetterdahl i Kuehne+Nagel oppgir til HK-Nytt at de har i dag rundt 60 ansatte på lageret i Eskilstuna, men at de regner med å være nærmere 90 ansatte mot nyåret.

Zetterdahl bekrefter at de har en tariffavtale med Transportarbetareförbundet, og opplyser at de gjelder samtlige av Kuehne+Nagels lagre i Sverige.

Les mer om Bezos og Amazon: Nå kommer verdensgiganten Amazon til Norden

Bekymret for bemanningsbyråene

Samfunnspolitisk sjef i Transportarbetareförbundet, Magnus Falk, følger spesielt med på bruken av bemanningsbyråene fordi forbundet mener de utgjør en betydelig del av arbeidskraften i Amazonlageret. Ifølge det svenske forbundet kommer 75 prosent av arbeidsstyrken fra bemanningsbyråer hvor det også er vanskeligere å organisere.

Zetterdahl i Kuehne+Nagel bekrefter at de ved behov utover det normale benytter seg av innleid arbeidskraft via bemanningsbyrå.

Han bestrider at vikarer utgjør så mange av de ansatte, og mener at andelen som kommer fra bemanningsbyrå er nærmere 45 prosent. Pressekontakten oppgir at selskapet har en ambisjon om å komme ned på 20 prosent.

– Uansett Amazons krav, skal Kuehne+Nagel følge svenske regler og tariffavtale. Den svenske modellen skal ligge til grunn uansett om bestilleren er Amazon eller noen andre, skriver Magnus Falk til HK-Nytt.

Det svenske fagforbundet Handelsanställdas forbund (Handels), som i likhet med norske Handel og Kontor (HK), organiserer ansatte i varehandelen, har også fulgt utviklingen av Amazon tett. Forbundsleder Palmetzhofer peker på at de har flere tariffavtaler med svenske nettbutikker. En av dem er Sportamore, som akkurat som Amazon opererer ut fra store lagerhus. Også Sportamore holder til i Eskilstuna.

Byen med sine 70.000 innbyggere ligger en drøy halvannen times kjøring vest for Stockholm, og dens geografiske plassering gjør den logistisk populær for flere lagerhus – også for Amazon som valgte byen når den skulle etablere seg.

– Spesielt i byer som Eskilstuna hvor mange jobber i lagerhus eller har en jobb tilknyttet et, er en av de beste måtene å sørge for ordnede arbeidsforhold å ha tariffavtaler og høy organisasjonsgrad, sier Palmetzhofer til HK-Nytt.

Artikkelen fortsetter under bildet:

LEDER HANDELS: Linda Palmetzhofer følger etableringen av Amazon i Sverige tett. Hun tror at et bredt samarbeid mellom forbundene er lurt for å hindre fagforeningsfiendtlighet.

LEDER HANDELS: Linda Palmetzhofer følger etableringen av Amazon i Sverige tett. Hun tror at et bredt samarbeid mellom forbundene er lurt for å hindre fagforeningsfiendtlighet.

Handels

«Tverrfacklig»

– Vi har vært forberedt på Amazons inntog til Sverige, sier lederen i svenske Handels til HK-Nytt.

Da ryktene og spekulasjonene om at Amazon kom til å etablere seg i Sverige begynte å gå for par år siden, ble det også viktig for den svenske fagbevegelsen og «fackene» som fagforeningene kalles i Sverige, å samle på erfaringer fra kolleger i utlandet. Det viktigste var samarbeid. Et «tverrfaglig» samarbeid.

– Et av rådene vi fikk fra våre kolleger i andre land var å forberede oss godt til Amazons etablering, sier Palmetzhofer.

Fordi Amazons virksomhet påvirker mange ulike deler av arbeidsmarkedet var det dermed viktig med et samarbeid. Svenske Handels opplyser om at i tillegg til dem består nettverket av Transportarbetareförbundet, SEKO, Unionen och Sveriges Ingeniører – altså både LO-forbund, og forbund i TCO og SACO, hovedorganisasjonene for tjenestemenn- og akademikerforbund.

– De forbundene som berøres av Amazons virksomhet har derfor et nettverk der vi både kan nå ut med informasjon til befolkningen og dele informasjon og strategier med hverandre, utdyper Palmetzhofer.

Lovforslaget PRO Act: Amerikansk fagbevegelse ett skritt nærmere en revolusjon

Går sakte

Denne høsten er det et år siden den amerikanske netthandelsgiganten etablerte seg i Sverige, men skal vi tro tall fra Svenske handelsstanden, har det ikke gått fullt så bra for Amazon slik flere trodde det skulle gå. Nylig meldte Svenske handelsstanden at det ikke har vært noe økning i den totale svenske netthandelen som følge av Amazons etablering.

– Amazon har ikke vokst så fort som de hadde planlagt i Sverige. Vi tror at det har sammenheng med at det svenske markedet har allerede en godt utviklet netthandel i Sverige, legger Magnus Falk til.

15.11.2021
14:15
15.11.2021 14:33Mest lest

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Jan-Erik Østlie

Erna vil gjeninnføre året uten penger for folk på AAP

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Tormod Ytrehus

Oksana ba om svar fra Støre: – Jeg tror ikke dere forstår hvor tøft vi har det

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

Leif Martin Kirknes

Butikkansatte jubler over lovendring: Nå skal heltid være normen

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

Knut Viggen

Elektriker-sjef Glenn fikk nok. Nå har Ap-mannen skiftet side

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

NTB/Ole Berg-Rusten, Torstein Bøe

Raser over Frp-kutt: – Et målrettet angrep mot de som har minst

NOMINERT: Styreleder Gina Rinehart i gruveselskapet Hancock Prospecting,  administrerende direktør Peter Hebblethwaite i det britiske rederiet P&O Ferries og styreleder Jeff Bezos i Amazon var alle nominert til årets versting pris i regi av ITUC - internasjonal fagbevegelse.

NOMINERT: Styreleder Gina Rinehart i gruveselskapet Hancock Prospecting, administrerende direktør Peter Hebblethwaite i det britiske rederiet P&O Ferries og styreleder Jeff Bezos i Amazon var alle nominert til årets versting pris i regi av ITUC - internasjonal fagbevegelse.

www.dfat.gov.au /House of Commons (Pa Photos / NTB)/ Wikimedia Commons

Dette er verdens verste sjef. Se kåringen

PÅ JOBB: Cosmin er tilbake på jobb, og er svært fornøyd med Høyesterettsdommen.

PÅ JOBB: Cosmin er tilbake på jobb, og er svært fornøyd med Høyesterettsdommen.

Sissel M. Rasmussen

Cosmin ble utvist av landet etter han tok en søppelsekk. Så vant han i Høyesterett

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Jan-Erik Østlie

Nav avviser Høyres påstand om arbeidsavklaringspenger

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Colourbox

Du kan få baksmell hvis sjefen ikke betaler riktig skatt for deg. Dette må du sjekke

Ole Palmstrøm

FHI-direktøren slår alarm: – Ekstremt risiko for at vi ikke klarer jobben vi er satt til å gjøre

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

Ole Palmstrøm

Voldshendelse på LO-konferanse er politianmeldt

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Sissel M. Rasmussen

Kutt i tannhelsa: – Høyre gjør hullet i velferden enda større

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

Ole Palmstrøm

Tillitsvalgte bekymret for Aps utvikling

Kommentar

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Ole Palmstrøm

«Litt mer ydmykhet hadde nok vært på sin plass, Støre»

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

Martin Guttormsen Slørdal

Nå kommer lovendringen som styrker ansattes rett til heltidsstillinger

Per Flakstad

Anngunn prøvde å skjule at hun var syk. Helt til naboen trodde hun hadde forlatt mann og barn

Kommentar

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Herman Bjørnson Hagen

«Ikke la dere bli lurt av Høyre»

Kommentar

Sparegrisen vil være tom om 10-15 år hvis Frp fortsetter på samme galeien, skriver Kjell Werner.

Sparegrisen vil være tom om 10-15 år hvis Frp fortsetter på samme galeien, skriver Kjell Werner.

Leif Martin Kirknes

«Frp tar fra framtidige pensjonister»

Kommentar

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Colourbox

«For hvert år som går blir det bare verre og verre å være rik i Norge»

I sommer blei hundrevis av SAS-flygninger innstilt midt i sommerferien på grunn av streik.

I sommer blei hundrevis av SAS-flygninger innstilt midt i sommerferien på grunn av streik.

Beate Oma Dahle / NTB

Prøver å unngå julestreik i SAS: – Vi godtar ikke å gå ned i lønn nok en gang


Flere saker