JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Lønnstilskudd:

Ap, SV og Rødt står samlet bak LOs krav om lønnstilskudd. Dette svarer regjeringen

Det skal være så lett som mulig for permitterte å få tilbake jobben sin, påpeker Høyre-topp.28.05.2020
11:14
28.05.2020 11:16

aslak.bodahl@lomedia.no

helge@lomedia.no

Det er ventet at regjeringens krisepakke nummer tre, som skal få hjulene i gang i igjen i norsk økonomi, legges fram førstkommende fredag. I opptakten til fase tre av krisetiltakene har LO og NHO blant annet tatt til orde for lønnstilskudd for å få permitterte raskere tilbake i jobb.

• Les også: LO-lederen krever lønnstilskudd for å få permitterte raskere tilbake i jobb

Vurderer lønnstilskudd

Tiltaket fra LO blir møtt med tommel opp fra Ap, SV og Rødt. Sp og Frp er også på glid til forslaget om å innføre en ny ordning med lønnssubsidier gjennom den allerede etablerte kompensasjonsordningen for bedriftene. LO ønsker å vri statens utgifter fra å betale de permitterte for ikke å jobbe i form av dagpenger til å betale dem for å jobbe i form av lønnssubsidier.

Heidi Nordby Lunde, Høyres arbeidspolitiske talsperson, understreker at partiet vil at det skal være så lett som mulig for folk som er permitterte å komme seg tilbake i jobb.

– Vi står midt i en historisk krise og gikk fra en rekordlav arbeidsledighet til den største ledigheten siden 1930-tallet. Lønnstilskudd er et av midlene vi vurderer, men som vi må komme tilbake til, sier Nordby Lunde til FriFagbevegelse.

– Det er viktig for oss at tiltakene vi igangsetter faktisk får folk i jobb og ikke har noen utilsiktede konsekvenser, som for eksempel at useriøse aktører kan utnytte ordninger til egen vinning, at bedrifter i vekst ikke får ansette flere eller at tiltakene stimulerer til redusert aktivitet, sier hun.

• Les også: Bedrifter vil ha ordninger for lønnstilskudd

Fra passivitet til aktivitet

Ap-leder Jonas Gahr Støre har tidligere etterlyst forsøksordninger med lønnstilskudd til bedrifter. For partiet er det viktigste å unngå oppsigelser. Ap ønsker derfor, i tråd med det LO g de øvrige opposisjonspartiene krever, at regelverket for permittering må forlenges fra 26 til 52 uker.

– I tillegg må midlene vris fra passivitet til aktivitet. Dette kan skje gjennom lønnstilskudd, som vi mener bør prøves ut, eller kompetanse som gjør at arbeidstakerne står sterkere i arbeidslivet. Det vil være viktig både om man skal tilbake på jobb og om man blir tvunget til å se etter nye muligheter, sier Arild Grande, Aps arbeidspolitiske talsperson, til FriFagbevegelse.

Fallgruver i ordningen

LOs løsning innebærer at folk kommer tilbake på jobb når det er mulig med lønnssubsidier fra staten. Ordningen er for bedrifter som tar alle ansatte tilbake fra permittering, eller ikke har permittert selv om de har et stort omsetningsfall og således går med betydelige underskudd.

– En stor del av de drøyt 370.000 arbeidsledige er permitterte. Det å se etter insentiver og oppmuntringer for å få hjulene i gang i samfunnet igjen så nært opp til lemping av smitteverntiltakene, er i alles interesse, sier LOs sjeføkonom Roger Bjørnstad.

SV omtaler forslaget om lønnstilskudd for å få permitterte tilbake på jobb som «veldig spennende».

– Det er noen viktige fallgruver som man må være bevisst i en sånn ordning, og det må man selvsagt passe på i utformingen, påpeker Solfrid Lerbrekk i SV overfor FriFagbevegelse.

Rødt er begeistret for LOs forslag og vil, slik situasjonen er nå, trolig støtte en slik ordning.

– En forutsetning for oss er at de ansatte får full lønn. Og så må vi vurdere detaljene når et forslag om en slik ordning kommer, understreker Rødt-leder Bjørnar Moxnes.

• Kommentar: «Lønnstilskudd er en god idé»

Med i diskusjonen

Sigbjørn Gjelsvik i Senterpartiet vil være med å diskutere en ordning med lønnstilskudd. Men han har fortsatt til gode å se på en modell for å innrette dette på en best mulig måte.

– Det mest fornuftige er selvsagt å ha folk i arbeid i stedet for å gå på dagpenger. Spørsmålet er hvordan ordningen skal sikres på en best mulig måte, sier han.

Han er bekymret for at et lønnstilskudd kan gå utover personer som trenger en lav terskel for å komme inn i arbeidslivet. Gjelsvik spør også om ansatte som har vært permitterte og fått dekket den perioden av staten, også skal få dekket en betydelig del av lønna tilbake i jobb.

– I jakten for å finne løsninger som sørger for at flere kommer i jobb, må vi få ordninger som gjør at det ikke skal slå feil ut for bedrifter som har valgt å beholde sine ansatte i jobb. Det aller viktigste er å sørge for at bedriftene har oppdrag og jobber som skal løses, at inntjeningen er god og at staten fører en motkonjunkturpolitikk. Lønnstilskudd er ikke gjort i en håndvending, mener han.

Til diskusjon i Frp

Frp er ikke prinsipielt imot ordningen med lønnstilskudd, ifølge Gisle Meininger Saudland i partiet.

– Ordningen er oppe til diskusjon, og når vi nå skal lande en ny krisepakke, er lønnstilskudd en av de tingene som er på bordet, bekrefter han i en tekstmelding til FriFagbevegelse.

Han presiserer at Stortinget og Frp har vært med å vedta romslige ordninger på andre områder, som for eksempel permisjonsregler, og at lønnstilskudd derfor må sees i en sammenheng.

28.05.2020
11:14
28.05.2020 11:16Mest lest

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Tormod Ytrehus

Oksana ba om svar fra Støre: – Jeg tror ikke dere forstår hvor tøft vi har det

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

Leif Martin Kirknes

Butikkansatte jubler over lovendring: Nå skal heltid være normen

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

Knut Viggen

Elektriker-sjef Glenn fikk nok. Nå har Ap-mannen skiftet side

NOMINERT: Styreleder Gina Rinehart i gruveselskapet Hancock Prospecting,  administrerende direktør Peter Hebblethwaite i det britiske rederiet P&O Ferries og styreleder Jeff Bezos i Amazon var alle nominert til årets versting pris i regi av ITUC - internasjonal fagbevegelse.

NOMINERT: Styreleder Gina Rinehart i gruveselskapet Hancock Prospecting, administrerende direktør Peter Hebblethwaite i det britiske rederiet P&O Ferries og styreleder Jeff Bezos i Amazon var alle nominert til årets versting pris i regi av ITUC - internasjonal fagbevegelse.

www.dfat.gov.au /House of Commons (Pa Photos / NTB)/ Wikimedia Commons

Dette er verdens verste sjef. Se kåringen

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

NTB/Ole Berg-Rusten, Torstein Bøe

Raser over Frp-kutt: – Et målrettet angrep mot de som har minst

PÅ JOBB: Cosmin er tilbake på jobb, og er svært fornøyd med Høyesterettsdommen.

PÅ JOBB: Cosmin er tilbake på jobb, og er svært fornøyd med Høyesterettsdommen.

Sissel M. Rasmussen

Cosmin ble utvist av landet etter han tok en søppelsekk. Så vant han i Høyesterett

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Jan-Erik Østlie

Nav avviser Høyres påstand om arbeidsavklaringspenger

FORSKJELLER: 70 prosent av alle husholdningene i Norge får kun 17 prosent av det høyeste tilskuddet fra Enova, ifølge forskning.

FORSKJELLER: 70 prosent av alle husholdningene i Norge får kun 17 prosent av det høyeste tilskuddet fra Enova, ifølge forskning.

Håvard Sæbø

Støtte til strømsparing går til de rikeste

Partilederne Erna Solberg og Sylvi Listhaug i Høyre og Frp legger opp til en annen kurs enn statsminister Jonas Gahr Støre (Ap). (Arkivfoto)

Partilederne Erna Solberg og Sylvi Listhaug i Høyre og Frp legger opp til en annen kurs enn statsminister Jonas Gahr Støre (Ap). (Arkivfoto)

Jan-Erik Østlie

Slik ville Høyre og Frp styrt Norge. Se hva de bruker pengene på

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Colourbox

Du kan få baksmell hvis sjefen ikke betaler riktig skatt for deg. Dette må du sjekke

Ole Palmstrøm

FHI-direktøren slår alarm: – Ekstremt risiko for at vi ikke klarer jobben vi er satt til å gjøre

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

Ole Palmstrøm

Voldshendelse på LO-konferanse er politianmeldt

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Sissel M. Rasmussen

Kutt i tannhelsa: – Høyre gjør hullet i velferden enda større

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

Ole Palmstrøm

Tillitsvalgte bekymret for Aps utvikling

Kommentar

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Ole Palmstrøm

«Litt mer ydmykhet hadde nok vært på sin plass, Støre»

Per Flakstad

Anngunn prøvde å skjule at hun var syk. Helt til naboen trodde hun hadde forlatt mann og barn

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

Martin Guttormsen Slørdal

Nå kommer lovendringen som styrker ansattes rett til heltidsstillinger

Kommentar

Sparegrisen vil være tom om 10-15 år hvis Frp fortsetter på samme galeien, skriver Kjell Werner.

Sparegrisen vil være tom om 10-15 år hvis Frp fortsetter på samme galeien, skriver Kjell Werner.

Leif Martin Kirknes

«Frp tar fra framtidige pensjonister»

I sommer blei hundrevis av SAS-flygninger innstilt midt i sommerferien på grunn av streik.

I sommer blei hundrevis av SAS-flygninger innstilt midt i sommerferien på grunn av streik.

Beate Oma Dahle / NTB

Prøver å unngå julestreik i SAS: – Vi godtar ikke å gå ned i lønn nok en gang

Kommentar

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Colourbox

«For hvert år som går blir det bare verre og verre å være rik i Norge»


Flere saker