Arbeids- og inkluderingsminister Marte Mjøs Pedersen (Ap).
Jan-Erik Østlie
Trygdejustert lønn
Ber arbeidsminister Marte Mjøs Persen kaste forslag om lavere uføre-lønn i søpla
SV og Rødt kommer aldri til å gå med på dette, bedyrer Kirsti Bergstø og Mimir Kristjánsson.
yngvil@lomedia.no
FriFagbevegelse skrev forrige uke om et ekspertforslag om å tilby lavere lønn til delvis uføre for å lokke arbeidsgivere til å ansette dem.
«Jeg er helt i sjokk etter å ha lest dette. Noen går helt alvorlig inn for å dele arbeidstakere i A og B lag», reagerte en kvinne som er i gang med det som heter arbeidsavklaring hos Nav, et steg på veien til å søke uføretrygd.
På Facebook-gruppa «Uføreopprøret» uttrykte mange sinne og noen bekymring over forslaget. Gruppa har over 17.000 medlemmer. Andrea Holst (30) som selv er delvis ufør og jobber 50 prosent, kalte det sosial dumping.
Hvis regjeringa skulle gå inn for å prøve dette ut, vil det gjelde for nye søkere av uføretrygd, ikke folk som allerede har en uføretrygd. Ekspertutvalget mener unge uføre skal teste ut dette først.
Rødt: – Hører hjemme i søpla
SV og Rødt ber arbeids- og inkluderingsminister Marte Mjøs Persen (Ap) om å legge vekk hele forslaget med en gang.
– Det er skremmende at regjeringa ikke bare legger vekk dette forslaget umiddelbart. Det hører hjemme i søpla, sier Mimir Kristjánsson til FriFagbevegelse.
Han mener forslaget skaper usikkerhet blant uføre folk som har nok å bekymre seg for fra før.
– De skal ikke trenge å bekymre seg for redusert lønn en gang i framtida også, sier Kristjánsson som sitter i arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget.
Han mener det er viktig å få forslaget opp i lyset.
Han påpeker at Norge har innført gradert uføretrygd fordi folk skal jobbe ved siden av. Delvis uføre er friske nok til å jobbe den tida de ikke er uføre.
– Uføre folk skal ikke være annenrangs arbeidstakere når de jobber, eller brukes til å presse ned lønnsnivået til andre.
Kristjánsson forteller om uføre han kjenner som «brenner etter å jobbe», fordi de forbinder jobb med å være friske.
Mye lest: Anne (58) gikk i uførefelle: – Verden falt i grus da jeg fikk brevet fra Nav
SV: – Bruk tida på noe annet
Noen måneder før de borgerlige tapte stortingsvalget i fjor, erklærte Høyres arbeidsminister at de ville starte planleggingen av et forsøk med trygdejustert lønn for unge uføre. Hva skjedde så?
Arbeiderpartiets arbeids- og inkluderingsminister var fortsatt i tenkeboksen om forslaget da FriFagbevegelse nylig spurte.
Kirsti Bergstø leder arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget.
– Legg vekk dette forslaget og bruk tida til å tenke på viktigere saker, er hennes oppfordring til den nye arbeids- og inkluderingsministeren.
– SV kommer aldri til å gå med på lavere lønn til folk som er trygda, fastslår Bergstø.
Må lønne seg å jobbe
«Et farlig spor» kaller hun det, fordi hun mener det ville innebære et kappløp mot bunnen, framfor et inkluderende arbeidsliv.
– Uføre er en ressurs i arbeidslivet og er ikke skyld i at de ikke kan jobbe 100 prosent. Det skulle bare mangle at de mottar samme timelønn som kolleger med samme jobb, sier SV-nestlederen til FriFagbevegelse.
Hun påpeker at skeive maktforhold i arbeidslivet gjør at arbeidstakere må være fleksible på arbeidsgivers premisser. Hun mener at det heller er arbeidsgiverne som må være fleksible.
– Folk som er syke trenger å møte fleksibilitet og forståelse fra arbeidsgiver, fordi dagene varierer med helsa. Fleksibilitet på arbeidstakernes premisser er viktig for ordentlig tilrettelegging slik at folk kan bli i arbeid, understreker hun.
SV-nestleder Bergstø fastholder at det må lønne seg for uføre å jobbe. Fribeløpet for helt uføre som klarer å jobbe litt må bli høyere, så folk slipper papirmølla og plutselige trekk i trygda.
Mye delt: Mens sjefen får sykelønna direkte inn på konto, må renholder Ann Jeanette søke om utbetaling fra Nav
Ingen spurte noen uføre
Norske aviser har publisert til sammen 37 artikler om forslaget siden det kom i februar i fjor, ifølge medieovervåkeren Retriever som teller. Ikke i en artikkel er uføre spurt om sin mening om et slikt forslag. Den daværende Høyre-regjeringa og forslagstillerne ble intervjuet og kom til orde, men ingen eventuelle kritikere.
FriFagbevegelse spurte en ung kvinne som er 50 prosent ufør, og som jobber 50 prosent om hennes mening.
– Jeg er 50 prosent ufør selv. Jeg føler derfor at jeg har veldig mye å bevise. Det gjør at jeg kanskje jobber mer effektivt enn folk, som ikke er uføre, ville gjort en i tilsvarende jobb. Når jeg er på jobb, er jeg 110 prosent til stede, sa Andrea Holst til FriFagbevegelse.
– Vi er del av den grusomme statistikken med «de ubrukelige» menneskene. Jeg føler meg allerede 50 prosent unyttig. Så skal sjefen min også betale meg mindre for tiden jeg er på jobben? spør Andrea Holst.
Hun kaller forslaget dumt og mener det er sosial dumping på høyt nivå. Hun mener det er «drøyt» å påstå at uføre gjør mindre enn andre på jobben.
Dette er forslaget om «trygdejustert lønn» for delvis uføre personer
• Målet med «trygdejustert lønn» er å gjøre personer med gradert uføretrygd mer attraktive på arbeidsmarkedet.
• «Trygdejustert lønn» betyr i praksis at delvis uføre personer vil få en lavere timelønn enn kolleger med samme jobb.
• Hvis regjeringa vil prøve dette ut, vil det i så fall gjelde for nye søkere av uføretrygd.
• Antakelsen er at delvis uføre ikke er like produktive som andre den tida de er på jobben.
• Produktiviteten til den delvis uføre personen skal måles av Nav, arbeidsgiver og arbeidstaker.
• Lønna som arbeidsgiveren skal betale, tar utgangspunkt i lønnssatser som er avtalt mellom arbeidstakernes organisasjoner og arbeidsgivernes organisasjoner i tariffavtaler.
• En slik ordning vil redusere lønnskostnadene for arbeidsgiver som kompensasjon for helseutfordringer hos ansatte som (det legges til grunn) har lavere produktivitet enn andre som ikke er delvis uføre.
• «Trygdejustert lønn» skal gjøre det lønnsomt for arbeidsgivere å ansette personer med gradert uføretrygd, og helseutfordringer, som ikke ville blitt ansatt på ordinære lønnsvilkår.
• Arbeidstakeren mottar uføretrygd som kompensasjon for at lønna arbeidsgivere betaler er lavere. Men sluttsummen vil bli lavere enn en vanlig timelønn etter tariffavtalen.
Mest lest
Hilde Cecilie Jordsjø har jobbet som kabinansatt i SAS i 33 år.
Privat
Hilde Cecilie har fått 2.000 kroner mer i lønn på 12 år: – Ledelsen ser på oss som et nødvendig onde
STREIK: LO-lederen med full støtte til SAS-pilotene.
Sissel Rasmussen/Tormod Ytrehus
LO-lederen med full støtte til pilotene: – SAS-ledelsen holdt sine ansatte for narr
Maria Jocelyn Vattøy (til venstre) og Saengduan Hansen har det tøft. Endrete permitteringsregler gir en svært usikker økonomisk hverdag.
Erlend Angelo
Maria og Saengduan står uten lønn og dagpenger: – Er det dette som er vanlige folks tur?
– Jeg forstår ikke hvordan Nav kan ansette leger med slike holdninger til mennesker som blir syke, sier stortingsrepresentant Seher Aydar (R).
André Kjernsli
Rødt raser etter avsløringen om at syke Ikea-ansatte tvinges på jobb
Lene Rørvik reagerer på at FO, som regner seg som en feministisk organisasjon, gikk med på å svekke kvinners rett til å få betalt ammefri.
Privat
Lene (30) vil melde seg ut av LO i amme-protest
KAN GÅ AV TIDLIG: Ansatte innen brann og redning er blant dem som kan gå av tidlig i dag. Trepartssamarbeidet som nå er satt i gang skal munne ut i nye regler for om de fremdeles skal kunne gå av tidligere enn andre, eventuelt når og hvordan de i såfall skal tjene opp til alderspensjon samtidig som de går av tidlig.
Lars Magne Hovtun/OBRE
I disse yrkene kan du gå tidligere av med pensjon
– Målet fra ledelsen flyttet seg. Vi ble utsatt for et taktisk skittent spill uten at vi visste det, sier forbundsleder.
Jan-Erik Østlie
Pilotene mener de har blitt lurt av SAS-ledelsen: – Vi ble brukt i et skittent spill, sier Norsk Flygerforbund
– Jeg, rotter og kakerlakker er vel de eneste som overlever en atomvinter. Etter å ha vært her noen år er det ingenting som biter lenger, sier renovatør Daniel Sebergsen.
Ida Bing
Daniel er utsatt for sopp og bakterier hver dag: – Vi vet jo ikke hva vi står og puster inn
Kommentar
Konsernsjefen i SAS, Anko van der Werff, har utført en lignende operasjon som den han nå gjør i SAS, i det colombianske flyselskapet han ledet tidligere
Chris Anderson/AFP/NTB
«Denne konflikten handler om hva slags arbeidsliv vi ønsker oss»
Martin Guttormsen Slørdal
Tusenfryd underbetaler unge i sommerjobb, mener Norsk Arbeidsmandsforbund
Meklingen mellom SAS og pilotene førte ikke fram. Dermed streiker 900 piloter.
Vidar Ruud / NTB
SAS-pilotene ut i streik: Partene skylder på hverandre
Skifttilleggene betaler regningene, sier Joakim Magnusson.
Martin Guttormsen Slørdal
Joakim har jobbet mange nattskift som baker. Det vil han ikke gjøre igjen
Ole Palmstrøm
Posten og Bring får kritikk for uforutsigbare og dårlige arbeidsvilkår
Martin Guttormsen Slørdal
Fagbevegelsens egen storstue har flere ganger brukt vektere uten tariffavtale. Nå vil LO rydde opp
Den varslede mulige pilotstreiken i SAS ble utsatt med 72 timer. Den nye fristen går ut ved midnatt fredag 1. juli.
Erlend Angelo
Skjebnenatt for SAS: Dette er konflikten som kan knuse flyselskapet
Generalsekretær i ITUC, Sharan Burrow, mener at arbeidere er i frontlinjen av flere og ekstraordinære kriser.
Torgny Hasås
Åtte av ti land nekter etablering av fagforeninger. Krisetall for verdens arbeidere
FANGET: Leder NFF Bredtveit fengsel Petter Rolf Lajord-Stilén (51) er oppgitt over at de ikke lenger har mulighet til å sende utagerende innsatte til avlastning på andre kvinnefengsler.
Eirik Dahl Viggen
Ansatte i Fengsels-Norge frykter for sikkerheten til sine kollegaer og de innsatte
TRIVST: Martin Jerner (16) har sin første sommarjobb på bakeriet Onkel Svanhild i Trondheim. Til LOs sommarpatrulje fortalte han at han trivst i jobben, og at lønns- og arbeidsvilkår er på stell.
Tormod Ytrehus
Sommarvikar Martin (16) var den første som fekk besøk: – Var litt skummelt
KONFLIKT: Kan legen sykemelde meg på grunn av konflikt på jobben?
Colourbox
Kan jeg sykmelde meg på grunn av arbeidskonflikt?
Må vi ha «tykkere hud» siden vi har valgt disse yrkene? Eksperten svarer.
Martin Guttormsen Slørdal