Jernbanepakke 4
Flåmsbanen åpnes for konkurranse: – Skjønner ikke hvorfor vi skal være flinkest i klassen
Rødt-politiker Remi Sølvberg mener statsråden tolker fjerde jernbanepakke unødvendig strengt.
Regjeringen åpner jernbanestrekningen mellom Flåm og Myrdal for kommersielle interesser.
Flåm Utvikling / Thor Andresen
Saken oppsummert
helge@lomedia.no
Som følge av EØS-kravet om fri konkurranse, vil regjeringen vil åpne jernbanestrekningen mellom Flåm og Myrdal for kommersiell drift. Staten trekker seg i utgangspunktet ut av driften i løpet av neste år, og endelig avgjørelse skal tas i oktober 2027.
Flåmsbanen omtales ofte som det norskeste av alle banestrekninger.
Stortingsrepresentant Remi Sølvberg (Rødt) reagerer på at regjeringen gir slipp på strekningen, til tross for at mange EU-land unngår kommersielle konkurranser og i stor grad direktetildeler.
Det har også Norge gjort på andre strekninger.
Sølvberg mener statsråden tolker fjerde jernbanepakke unødvendig strengt.
– Regjeringen har allerede grepet inn og direktetildelt Sørlandsbanen og Arendalsbanen til Vy. Jeg skjønner ikke hvorfor man ikke kan gjøre det med Flåmsbanen.
– Er det slik at regjeringen bare ønsker å drive baner som ikke går bra, spør Sølvberg seg.
Rødts Remi Sølvberg frykter at Flåmsbanen blir privaisert, med Ap-regjeringens velsignelse.
Helge Rønning Birkelund
Turistmagnet
I 2024 reiste 956.000 personer med Flåmsbanen, i stor grad som en turistopplevelse. Det reklameres for at banen er «en av verdens vakreste togreiser».
Strekningen er en sidebane til Bergensbanen mellom Myrdal og Flåm i Aurland kommune og er 20,4 kilometer lang.
Banen eies 50/50 av Vy og det lokale reiselivsselskapet Norway’s Best Group (NBG).
I dag drifter Vy persontransporten, mens NBG jobber med reisemålsutvikling og markedsføring i samarbeid med kommunen og lokalt næringsliv.
– Banen drives veldig godt. Regjeringen skylder nettopp på at det er kommersiell interesse for Flåmsbanen når de skal sette den ut på anbud, sier Sølvberg.
Han er opptatt av at tilbudet skal være godt også etter 2027.
– Ikke mulighet
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård forklarer den mulige privatiseringen med at lokale aktører ønsker å drive banen videre.
– Etter gjeldende EØS-regler kan ikke staten kjøpe togtilbud når de vil drive det ønskede togtilbudet kommersielt, sier Nygård til FriFagbevegelse.
– Jernbanedirektoratet vil følge nøye med på om driften på strekningen fra desember 2027 oppfyller de transportpolitiske målene vi har satt. Hvis det viser seg at det er behov for en trafikkavtale for å oppnå de nasjonale transportpolitiske målene, kan direktoratet gripe inn ved å inngå en trafikkavtale eller andre egnede tilbud, fortsetter han.
Nygård viser til at banen har kommersiell interesse og at EØS-regelverket krever fri konkurranse.
Sølvberg reagerer på at statsrådens svar er at «slik må det være».
– Jeg skjønner ikke hvorfor vi skal være flinkest i klassen. Nedover i Europa utfordres dette hele tiden. Nasjon etter nasjon tar nasjonale grep for å få en sømløs jernbane som flyter, mener han.
Også i Norge har dette skjedd: Go-Ahead fikk ikke ny avtale på Sørlandsbanen og Arendalsbanen etter en direktetildeling til Vy.
At regjeringen kan direktetildele Sørlandsbanen, men ikke Flåmsbanen, irriterer ham.
– Norge har allerede fått kjeft fra ESA for å ha for lange fingre i jernbanepolitikken. Jeg skjønner ikke hvorfor man ikke kan gjøre det med Flåmsbanen, sier Sølvberg.
Bekymret for lokalsamfunnet
– Vi skal ikke ha det slik det var i England på 90-tallet. Det er utrolig ødeleggende for et godt jernbanetilbud. Å tildele småpakker der ett selskap kjører sporet til høyre og et annet kjører sporet til venstre, fungerer ikke. Stordriftsfordeler nasjonalt er viktig – spesielt i et så lite togsystem som i Norge.
Signalene fra regjeringen bekymrer ham.
– Tilbudet er veldig godt. Banen drives av Vy og en lokal gruppering. Ordførerne er bekymret, blant annet for arbeidsplassene og et lokalt billettsystem.
– Hvis banen havner på private hender, er det ikke en selvfølge at dette får fortsette. Det bekymrer lokalsamfunnet, også når det gjelder arbeidsplasser, sier Remi Sølvberg til FriFagbevegelse.
Nå: 0 stillingsannonser

